Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową?

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w sklepach pojawia się mnóstwo kartek okolicznościowych, które można kupić i wysłać do najbliższych… Zwykle jednak odnosimy wrażenie, że wszystkie te kartki są do siebie podobne i nie ma w nich nic ciekawego. Można zaskoczyć rodzinę i przyjaciół, wysyłając kartki zrobione własnoręcznie! To wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje.

Kartki bożonarodzeniowe – od czego zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kartkę bożonarodzeniową, to znaczy, że pierwszy krok masz już za sobą: wiesz, że w sklepach nie ma ciekawych propozycji i pragniesz podarować bliskim coś od serca. Osoby początkujące w cardmakingu nie posiadają profesjonalnych narzędzi oraz materiałów do wykonywania kartek okolicznościowych, ale przepiękne kartki można zrobić z tego, co znajdziemy w domu oraz z podstawowych artykułów papierniczych.

Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową?

Baza kartki – jaką wybrać?

Najważniejszą rzeczą, bez której nie można się obejść, jest tak zwana baza kartki, czyli papier, z którego kartka będzie wykonana. Rzecz jasna, nie może to być zwykła kartka papieru, ponieważ jest zbyt wiotka i mało elegancka. W sklepie papierniczym rozejrzyjmy się za kolorowymi brystolami lub papierem wizytówkowym z ciekawą fakturą. Pomyślmy o kolorystyce kojarzącej się z Bożym Narodzeniem: czerwień, ciemna zieleń i odcienie złota to najpopularniejsze zestawienie kolorystyczne.

Możemy jednak przygotować kartkę bożonarodzeniową nawiązującą do zimowej aury, wówczas rozglądać się trzeba za materiałami w kolorze błękitnym i białym.

Skąd wziąć pomysł na kartkę bożonarodzeniową?

Tak naprawdę nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak zrobić kartkę bożonarodzeniową, bowiem wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Nie trzeba mieć nawet talentu plastycznego, by wykonać ładną, oryginalną kartkę z życzeniami. Jeśli brakuje Ci pomysłu na projekt, poprzeglądaj obrazki z motywami świątecznymi, na pewno wkrótce pojawi się w Twojej głowie jakaś wizja.

Jak stworzyć kartkę krok po kroku?

Przygotowanie bazy zajmuje tylko chwilkę. Zastanów się, jaki format ma mieć Twoja bożonarodzeniowa kartka, przytnij brystol do odpowiednich wymiarów, złóż w połowie i kilka razy przejedź palcem po grzbiecie kartki, aby dobrze się złożyła. Najlepiej wykonać kartkę, która po złożeniu będzie mieć wymiary 10×15 cm, 14×14 cm lub 10×21 cm – do kartek w takich formatach najłatwiej będzie nam znaleźć w sklepie pasującą kopertę.

Jak ozdobić kartkę świąteczną?

Gdy mamy już wykonaną bazę, pozostaje ozdobić naszą kartkę, nadając jej oryginalny charakter. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić kartkę bożonarodzeniową bez profesjonalnych materiałów, odpowiedź jest prosta: rozejrzyj się po domu. Każdy z nas posiada z pozoru bezużyteczne rzeczy, które z powodzeniem mogą stanowić ozdobę kartki z życzeniami. Idealne będą kawałki wstążki, kolorowe guziki, błyszczące sreberka po czekoladzie, przydadzą się także kredki, a dla osób, które uważają, że mają brzydkie pismo – drukarka komputerowa (do wydrukowaniu napisu okolicznościowego).

Na początek najlepiej jest rozrysować sobie kompozycję na kartce papieru, żeby zobaczyć, czy kartka nie będzie zbyt pusta, albo odwrotnie: za bardzo przeładowana. Zwykle centralną część kompozycji umieszcza się na środku bazy, a napis dodaje się pod spodem, lub na samej górze, jeśli jednak wyobraźnia podpowiada nam inaczej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować swoje pomysły.

Co musi znaleźć się na kartce bożonarodzeniowej?

Motywy kojarzące się z Bożym Narodzeniem, które najłatwiej będzie narysować i wyciąć z kolorowego papieru, to gwiazdka, dzwonek, choinka lub skarpeta św. Mikołaja. Przy dzwoneczku możemy przywiązać wstążeczkę, a papierową choinkę można przyozdobić małymi guzikami, udającymi bombki. Przyda się też trochę brokatu, najlepiej kupić klej z brokatem, ponieważ brokat w takiej formie najłatwiej jest zaaplikować w wybrane miejsce (brokat sypki może się rozsypać i w efekcie wszystko będzie się świecić, łącznie z nami).

Elementy papierowe przyklejajmy do kartki dwustronną taśmą klejącą, ponieważ przyczepione na klej, mogą się brzydko pomarszczyć. Do przyklejania elementów plastikowych i drewnianych, a także do mocowania przedmiotów okrągłych i wypukłych, do tkanin i koronek, świetnie nadaje się klej introligatorski Magic. Kosztuje grosze, trzyma mocno, a po wyschnięciu staje się przeźroczysty, dzięki czemu można nim przyklejać nawet ażurowe elementy.

1
1

1 Komentarz

  1. Czesław 3 października 2016 Reply

    gwiazdka, dzwonek, choinka lub skarpeta św. Mikołaja – no ja nie wiem, czy to na pewno dobre motywy. Są takie dosyć, hmm, no nie wiem jak to nazwać. Skomercjalizowane i zeświecczone? Zdecydowanie chętniej widzę na kartkach bożonarodzeniowych stajenkę czy chociażby jakieś aniołki. Ale wiem, że samemu trudno byłoby wykonać taki obrazek. Do tego trzeba mieć talent.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*