Jakie atrakcje w Istrii są godne polecenia?

Region Istrii bez wątpienia można nazwać niezwykle zróżnicowanym – i to pod każdym względem. Soczysta zieleń wzgórz i lasów plącze się tam z turkusem Adriatyku, bielą wapiennych skał i pomarańczowymi odcieniami zabytkowych budowli. Półwysep jest świetnym miejscem na wakacje dla każdego, bez względu na zainteresowania i preferowany sposób wypoczynku.Czy jednak rzeczywiście warto tam pojechać? Co Istria ma do zaoferowania żądnym wrażeń turystom?

Od czego zacząć zwiedzanie Istrii?

Jedne z największych atrakcji Istrii to okoliczne miasta i miasteczka. Wiele z nich zachowało swój pradawny charakter. Stare obronne mury, monumentalne kaplice i ślady starej, rzymskiej zabudowy nadają starówkom miast niezwykły klimat. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę do Rovinj, miasta określanego najbardziej romantycznym w całej Chorwacji.

Oprócz tak wspaniałych zabytków, jak górująca nad miastem dzwonnica kościoła św. Eufemii, koniecznie trzeba zobaczyć kanał Limski, zatokę wcinającą się w ląd, nieco przypominającą swym charakterem skandynawskie fiordy. To miejsce przez wiele osób uznawane jest za najpiękniejsze na całym półwyspie. Miłośnicy zabytkowych budowli z pewnością będą zachwyceni także kamiennym miasteczkiem Motovun. Zlokalizowane jest ono na szczytach kilku wzniesień i znajduje się w centralnym punkcie półwyspu. Miasto okalają stare mury obronne, których powstanie datuje się na XIII-XIV wiek.

Jakie atrakcje zobaczyć w Istrii?

Jakie zabytki trzeba zobaczyć w Chorwacji?

Wspominając o znajdujących się na półwyspie zabytkach nie można nie wspomnieć o największej atrakcji Istrii, czyli o rzymskim koloseum, znajdującym się w miejscowości Pula. Budowla zachowała się w znakomitym stanie, do dziś odbywają się w niej różnego rodzaju widowiska. Pula jest najstarszym miastem wschodniego Adriatyku, więc wspaniałych zabytków znajdziemy tu o wiele więcej, wystarczy wspomnieć o Łuku Sergiusza, czy Świątyni Augusta – naprawdę warto tu przyjechać!

Inne atrakcje w Istrii godne polecenia to między innymi przepiękne tereny dostosowane zarówno do długich, pieszych wędrówek, jak i do wycieczek rowerowych – Przylądek Kamenjak. Jest to najbardziej wysunięty na południe punkt półwyspu, gwarantujący widoki zapierające dech w piersi. Znajduje się tu kilkaset gatunków roślin, są też niezwykle malownicze zatoczki oraz skaliste klify. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się szlak spacerowy, dzięki któremu można obejść niemal cały przylądek.

Na jakich plażach warto odpocząć w Istrii?

Wielbiciele naturalnego piękna z pewnością zachwyceni będą znajdującymi się w obrębie Istrii parkami narodowymi. Szczególnie warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Wyspy Brijunskie. Składają się na niego dwie większe oraz dwanaście mniejszych wysp, rozrzuconych niedaleko brzegu półwyspu, w pobliżu Puli. Wśród wielu atrakcji Istrii, jakie możemy zastać na wyspach, znajdują się np. wzbudzające wiele atrakcji (zwłaszcza wśród dzieci) parki safari.

To zaledwie część atrakcji, jakie ma do zaoferowania Półwysep Istria. Nie zapominajmy, że przy tym wszystkim, kraina ta kusi także wspaniałymi plażami, ciepłą i czystą morską wodą, wyśmienitą regionalną kuchnią oraz gościnnością miejscowej ludności.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*