Nie każdy z nas zaznajomiony jest z tym, co kryje się pod słowem drewutnia. Ewidentnie kojarzy nam się ona z drewnem, ale czym dokładnie jest i do czego się ją wykorzystuje? Otóż jest to zazwyczaj dość przewiewna budowla, służąca do składowania i przechowywania drewna przeznaczonego na opał. Może ona stać samodzielnie lub przylegać do innych budynków. Może być także jedynie zadaszeniem lub zamkniętą konstrukcją przypominającą szopę.
• Dlaczego tak ważne jest suche drewno?
• Jak wybrać drewutnię?
• Jak dbać o drewutnię?
Po co jest drewutnia?
Wiemy już, że drewutnia służy nam do przechowywania drewna, którego używamy na opał w naszym domu. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że jest to konstrukcja na tyle przewiewna, że sprzyja efektywnemu suszeniu drewna.
Jak wiemy, to świeżo ścięte nie nadaje się zazwyczaj od razu do podpalenia, jest bowiem zbyt wilgotne, przez co charakteryzuje się niską wartością opałową. Profesjonalnie wykonane drewutnie (te mogą być przykładem: http://drewnolandia.pl/oferta/drewutnie/9) stanowią ochronę przed deszczem czy śniegiem, co jest równie ważne, kiedy chcemy zachować nasze drewno opałowe w dobrym stanie.
Dlaczego tak ważne jest suche drewno?
Posiadacze kominków zdają sobie sprawę z tego, że powinni w nich palić jedynie suchym drewnem. To właśnie ono wydziela najwięcej ciepła, a do tego spala się równomiernie i, co równie istotne, nie dymi. Z kolei palenie świeżo ściętym drewnem, które zawiera sporo wody jest nie tylko mniej efektywne, bywa także szkodliwe. Obniżona jest wówczas temperatura spalania, przez co powstaje spora ilość sadzy, która oblepia następnie wnętrze komina. Zmniejsza to również ciąg kominowy.
Dlatego też właśnie tak ważne jest, aby przechowywać drewno w odpowiednich warunkach. Zanim użyjemy go na opał powinno ono dokładnie wyschnąć. Nie może być ono również narażone na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, bo sprawi to, że znowu przez jakiś czas nie będziemy mogli go wykorzystać.
Jak wybrać drewutnię?
Nie każda drewutnia jest równa drugiej, dlatego warto zamawiać ją u sprawdzonych wykonawców, którzy znają się na rzeczy i sprzedadzą nam produkt, który spełni nasze oczekiwania. Solidnie wykonana konstrukcja ochroni składowane przez nas drewno przed deszczem czy śniegiem i pozwoli mu szybko oraz dobrze wyschnąć zanim użyjemy go w swoim kominku.
Zanim zdecydujemy się zatem na konkretną firmę, oferującą nam tego typu budowle, sprawdźmy jej rekomendacje, opinie innych użytkowników internetu i wybierzmy świadomie to, co najlepsze, a nie najtańsze.
Jak dbać o drewutnię?
Drewno poddane zbyt dużemu wilgotnieniu nie tylko nie nada się na opał, ale będzie także gniło i butwiało, przez co po jakimś czasie nie będziemy mieli z niego żadnego pożytku. Aby więc drewutnia nie przepuszczała wody i służyła nam jak najlepiej, należy zabezpieczyć ją odpowiednimi preparatami – impregnatami, lakierami lub farbami ochronnymi. Chronią one budowlę także przed szkodliwym działaniem grzybów, jak również przed owadami, a takie kompleksowe zabezpieczenie sprawdza się zawsze jak należy.
1 komentarz
Ja sam budowałem drewutnię, ale ile się na tym naprzeklinałem, to moje. Teraz to już na bank bym kupił gotową i nie męczył się więcej.