Zalety i wady długoterminowego wynajmu auta?

Wynajem samochodu staje się coraz chętniej wybieraną formą korzystania z pojazdów. Dla firmy jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Rozwiązanie ma więcej zalet niż wad, jednak warto przyjrzeć się jednym i drugim, żeby obiektywnie ocenić, czy jest to wyjście dla nas.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego?

Czym różni się wynajmowanie od leasingu? W obu przypadku płacimy ustaloną kwotę, jednak w przypadku omawianego rozwiązania nie mamy możliwości wykupienia samochodu po skończeniu umowy. Nie musimy również dysponować żadnym wkładem własnym, dzięki czemu jest to rozwiązanie nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, lecz również dla mniejszych firm. Wynajem aut jest finansowo opłacalny, o czym można doczytać na http://najemauta.pl. Płacimy comiesięczną, ustaloną stawkę, ale nie musimy się martwić o koszty naprawy, ubezpieczenia, a także wymiany opon.

To bardzo praktyczne, ponieważ jesteśmy w stanie znacznie lepiej zaplanować koszty prowadzenia firmy.

Warto ponadto dodać, że w przypadku uszkodzenia samochodu otrzymujemy automatycznie samochód zastępczy, dzięki czemu nie jesteśmy wyłączeni z prowadzenia swojej działalności.

Od niedawna możemy także traktować wynajem samochodu jako koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu to rozwiązanie staje się jeszcze tańsze. Ponadto korzystając z wypożyczalni nie zmniejszamy swoich możliwości kredytowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie być bardziej elastycznie na rynku.

Samochód na wynajem

Jakie są wady wynajmu długoterminowego?

Wad jest niewiele i wydają się być dla większości osób normalną koleją rzeczy, jednak warto o nich wspomnieć.

Przede wszystkim podpisujemy umowę na określony termin i jej zerwanie może się dla nas wiązać z karą finansową. Nie inaczej jest jednak przy leasingu.

Zwykle przez czas trwania umowy korzystamy z jednego pojazdu, a jego zmiana zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. W niektórych przypadkach nie jest to jednak wysoki koszt.

W niektórych wypadkach obowiązuje nas kilometrówka, której przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Może to w niektórych wypadkach nieco ograniczać plany przedsiębiorcy. Nie wszystkie wypożyczalnie jednak mają tak restrykcyjne zapisy i warto się o to dopytać.

Samochód nie jest naszą własnością. Nie możemy więc go sprzedać, kiedy chcemy zaopatrzyć się w nowszy model. Niski koszt eksploatacji jest jednak wystarczająco kuszący, by nie traktować tego jako wadę.

Czy warto wynająć samochód na dłużej?

Ilość zalet jednak jest w tym wypadku miażdżąca. Wady są raczej oczywistymi ograniczeniami, z którymi trzeba się liczyć. W praktyce jednak nie komplikują one w żaden sposób prowadzenia działalności. Główną zaletą jest oczywiście brak wkładu własnego i stała, niska kwota, która pozwala na korzystanie z samochodu w wyznaczonym terminie bez martwienia się o naprawy czy ubezpieczenie. Warto więc przemyśleć takie rozwiązanie, jeśli prowadzimy firmę.

0
1

1 Komentarz

  1. interesant 29 listopada 2016 Reply

    Nie wiem czy bym wynajmował auto przez taki czas. Może bardziej opłaca się kupić jakiś używany?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*