Start Biznes Wynajem długoterminowy samochodów – kiedy opłaca się wypożyczyć samochód na dłużej?

Wynajem długoterminowy samochodów – kiedy opłaca się wypożyczyć samochód na dłużej?

autor Małgorzata
0 komentarz
Samochody

Najem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny, szczególnie wśród przedsiębiorców. Jakie zalety za sobą niesie? I jakie są tego koszty? Sprawdzamy!

Co to jest wynajem długoterminowy samochodów?

Wypożyczalnie samochodów najczęściej swoje usługi dzielą na trzy kategorie: najem krótko-, średnio- i długoterminowy. W pierwszym przypadku mowa jest na oddaniu auta na kilka, kilkanaście dni, najczęściej nie dłużej niż miesiąc. Najem średnioterminowy dotyczy już kilku miesięcy, czasem nawet roku. Przy czym im dłuższy jest termin wypożyczenia pojazdu, tym można liczyć na korzystniejsze ceny. Świadczy o tym między innymi to, że niektóre firmy wprost podają, że np. powyżej 7 dni można już negocjować koszt usługi.

Wynajem długoterminowy często nazywany jest leasingiem z wysokim wykupem – jeszcze dokładnie wyjaśnimy, czym to się różni od klasycznego leasingu. Jak możesz się już domyśleć, umowa podpisywana jest z wypożyczalnią na dłuższy okres, co najmniej rok, choć częściej mowa jest o 2 do 5 latach.

Samochód, który dostajesz, jest ubezpieczony i regularnie serwisowany przez firmę wypożyczającą. Ty go jedynie użytkujesz, za co musisz płacić miesięczną ratę. A jak to wygląda w praktyce i kiedy się opłaca?

Wynajem długoterminowy aut – kiedy się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodów niesie ze sobą korzyści finansowe i administracyjne (www.wypozyczalnia-aut24.pl), można zaliczyć go do kosztów firmy i co za tym idzie – odliczyć z niego VAT. A jego zalet jest oczywiście dużo więcej.

Choć Ty korzystasz z samochodu, nie musisz martwić się o jego serwisowanie czy naprawy. Zarówno opłacanie ubezpieczenia, dbanie o wykonanie corocznego badania technicznego czy opłacanie kosztów warsztatu należy po stronie wypożyczalni. Co więcej, to leasingodawca likwiduje wszelkie szkody komunikacyjne oraz zapewnia Ci w tym czasie samochód zastępczy.

Jednak nie jest to rozwiązanie bez wad i posiada kilka „ale”. Po pierwsze, w ten sposób można wynająć tylko pojazdy nowe. Czemu to może być wada? Bo w ich przypadku cena miesięcznego abonamentu wzrasta. W większości przypadków obowiązywać Cię będzie również roczny limit kilometrów – gdy go przekroczysz, dopłacasz. Może być też wymagany od Ciebie wkład własny, chociaż tak jest zazwyczaj wyłącznie w przypadku luksusowych pojazdów.

Po zakończeniu trwania umowy pojazd możesz wykupić, ale już na mniej korzystnych zasadach, niż w przypadku zwykłego leasingu.

Najem długoterminowy a leasing

Gdy decydujesz się na leasing operacyjny, masz możliwość wykupu samochodu na korzystnych warunkach, jednak cały czas podczas trwania umowy płacisz wyższe raty. Ponadto to po Twojej stronie należy dbanie o pojazd, jego przeglądy i serwis, a także ubezpieczenie (choć warunki polisy AC mogą być narzucone przez leasingodawcę).

W przypadku wynajmu nie musisz się o tym martwić. Natomiast trzeba mieć świadomość tego, że choć masz możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy, to będzie to dużo droższe – najczęściej na nieopłacalnym już poziomie. Jest tak dlatego, że wcześniej płacisz jedynie za użytkowanie samochodu. A więc, czy to rozwiązanie będzie korzystne? To już zależy od Twoich potrzeb. Musisz zadać sobie pytanie, czy kiedykolwiek będziesz chciał się stać właścicielem auta. Jeśli tak, wybierz leasing operacyjny. Gdy nie ma to dla Ciebie znaczenia, wynajem bardziej Ci się opłaca. Szczególnie, że po zakończeniu umowy możesz odmówić wykupu i podpisać kolejną umowę, na nowe auto.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET