Start Motoryzacja Jak kupić znaki drogowe? Czy każdy może kupić znak drogowy?

Jak kupić znaki drogowe? Czy każdy może kupić znak drogowy?

autor Zbyszek Łukasz
0 komentarz
znak stopu

Znaki drogowe – kto może je kupować i montować? Czy muszą się tym zajmować odpowiednie służby, czy też można dokonać zakupu i montażu znaku drogowego na własną rękę?

Kto może kupić znak drogowy?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy na przykład ty, zwykły, szary człowiek (bez obrazy!) mógłbyś, ot tak, kupić sobie znak drogowy, to pora rozwiać twoje wątpliwości. A odpowiedź na postawione pytanie brzmi… tak. Możliwość zakupu znaków drogowych nie jest czymś przysługującym jedynie określonym służbom.

Zatem w zasadzie każdy może kupić znak drogowy. I nie jest to też „towar” trudno dostępny. Nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem tego, czego szukasz, bo sklepów, mających znaki w swym asortymencie, nie brakuje. Warto kupować u producentów, by mieć pewność, że wszystkie parametry znaku będą zgodne z przepisami – takie znaki drogowe oferuje firma UNISTOP.

Każdy więc może kupować znaki drogowe, ale – uwaga! – nie każdy może taki znak postawić. Oczywiście najprawdopodobniej nie kupujesz znaku po to, żeby trzymać go u siebie w pokoju, tylko jest ci potrzebny do regulacji ruchu na należącym do ciebie terenie. Tutaj jednak pojawiają się komplikacje.

znak ograniczenia prędkości

Kto może postawić znak drogowy?

Jakkolwiek nie ma ograniczeń w kwestii kupna znaków drogowych, są rygorystyczne prawne regulacje określające, kto może znak postawić. Nawet jeśli bardzo potrzebujesz postawić znak na swoim terenie, pamiętaj, że to niekoniecznie będzie legalne. Żeby mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem, trzeba najpierw pozyskać zgodę na zamontowanie znaku. A jeśli już twój wniosek spotka się z akceptacją, to montaż musi być zlecony odpowiednim służbom. Nie możesz więc pozwolić sobie w tej sprawie na samowolkę.

Warto zatem zawsze wiedzieć, kto odpowiada za montowanie znaków na danej drodze. O organizacji ruchu, a więc także o montażu znaków, na drogach publicznych decyduje zarządca drogi. W przypadku dróg prywatnych jednak ustalanie zasad ruchu leży w kompetencjach ich właścicieli. To właściciel drogi ustala w tym przypadku na przykład zasady pierwszeństwa czy parkowania.

Oczywiście to nie znaczy, że stawiając znaki na swojej drodze prywatnej można wymyślać własne reguły. Umieszczanie znaków i sygnałów drogowych musi odbywać się według tych samych zasad, które obowiązują na drogach publicznych.

Gdzie złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego?

Ustawiać znaków drogowych nie można według własnego widzimisię. Jak już zaznaczyliśmy, wymaga to uzyskania zgody. Należy zatem złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego. Do kogo go skierować? To zależy od kategorii i charakteru drogi.

Jeżeli sprawa dotyczy drogi wewnętrznej, wniosek powinno się kierować do zarządzającego nią podmiotu. Jeśli teren należy do gminy lub powiatu, wniosek skieruj do starosty. Jeśli to droga wojewódzka – do marszałka województwa. Jeżeli natomiast znak miałby stanąć na drodze ekspresowej lub autostradzie, decyzja będzie należała do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tylko jeśli uzyskasz zgodę, postawiony znak będzie legalny, a policja i inne służby będą mogły egzekwować kary od tych, którzy się do niego nie zastosują.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET