Jak wykorzystać deszczówkę? W czym pomoże zbiornik na deszczówkę?

Deszczówka, czyli zebrana wcześniej woda deszczowa może być wykorzystana w sposób praktyczny zarówno w domu, jak i ogrodzie. Może to pozwolić na zaoszczędzenie wody z wodociągów, której zazwyczaj zużywamy więcej, niż jest nam to rzeczywiście potrzebne. W jaki sposób można wykorzystać deszczówkę? Jak pomoże w tym zastosowanie zbiornika na wodę deszczową?

Jak zebrać deszczówkę?

Sposobów na zebranie deszczówki jest kilka. Można na przykład wykorzystać do tego zwykłe wiadro czy beczkę, które niekoniecznie są do takich celów przeznaczone. Ich dużą wadą jest mało atrakcyjny wygląd, przez co często są one umieszczane w niewidocznych miejscach. Można także wykorzystać specjalne zbiorniki, które są także ciekawą ozdobą lub takie, które można dyskretnie umieścić nawet w ziemi. Zdecydowanie warto jednak pomyśleć o takiej instalacji, zwłaszcza że zbiornik na deszczówkę umożliwia wykorzystanie wody opadowej do celów gospodarczych (www.ekodrensklep.pl), zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Woda to coś, z czego często korzystamy i to nawet w nadmiarze, a do celów spożywczych jedynie niewielki tego ułamek. To spore marnotrawstwo, które wiąże się także z dodatkowymi kosztami, jakie ponosimy za ilość zużytej wody. Można więc sporo zaoszczędzić wykorzystując do wielu celów gospodarczych wodę deszczową, która jest całkowicie za darmo. Już krótki kilkuminutowy opad pozwala nam na zebranie blisko 200 litrów wody, które możemy dowolnie użyć w domu lub w ogrodzie.

Zbiornik na deszczówkę

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Najczęściej mówi się o wykorzystaniu deszczówki w celach gospodarczych, co jest dosyć szerokim pojęciem. Tak zebraną wodę możemy między innymi wykorzystać do podlewania ogrodu, zarówno grządek, jak i roślin doniczkowych. Świetnie sprawdzi się także w pracach porządkowych, do przemywania mebli ogrodowych czy innych miejsc w domu. Oprócz tego często wśród zastosowań wymienia się także płukanie toalet, pranie ubrań czy zmywanie naczyń. Przy myciu samochodu zazwyczaj zużywa się całkiem sporej ilości wody – można zaoszczędzić, wykorzystując do tego deszczówkę. Do czego jeszcze jest przydatna? Warto ją użyć do kąpieli psa, mycia włosów czy rąk.

Jaki zbiornik do gromadzenia deszczówki wybrać?

Zbiorników do gromadzenia wody jest wiele i mogą być one naziemne lub podziemne. Posiadają one także różne pojemności od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów. Wybór zbiornika powinien być podyktowany naszymi potrzebami i tym, co czego chcemy wykorzystywać wodę deszczową i w jakich ilościach. Wielkość działki także będzie miała znaczenie, jak i dokładne ulokowanie domu oraz powierzchnia i nachylenie dachu, ponieważ to właśnie z dachu będzie zbierana woda.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*