Start Edukacja i Nauka Dlaczego nie warto zostać lekarzem?

Dlaczego nie warto zostać lekarzem?

autor Ignacy
2 komentarze
Jak nie być lekarzem?

Kiedy jesteśmy młodzi i oglądamy „Ostry dyżur” lub Doctor House’a myślimy o tym, że praca jako lekarz musi być świetnym zajęciem, które pozwala nie tylko na wysokie zarobki, lecz również na odpowiedni prestiż w społeczeństwie. Wyobrażamy sobie dobrze wyposażony gabinet, w którym będziemy spędzać godziny, rozmyślając o jednym, niezwykłym przypadku, który chcemy rozwiązać. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej i nie pozwala na chwilę wytchnienia. Jak jest prawda o zawodzie lekarza w Polsce?

Dzięki Bogu…

Kiedy zajmujesz się leczeniem pacjenta wszyscy patrzą Ci na ręce . Wielu członków rodziny już wcześniej zdobyło medyczne wykształcenie na licznych forach internetowych i przychodzą do Ciebie tylko po to, by przekazać Ci diagnozę i powiedzieć, jakie leki powinieneś wypisać. Po dyskusji z Tobą odchodzą, a z oddali zdaje się słyszeć głosy:

Żebym ja jeszcze musiał tego konowała uczyć… Nie uważał na studiach, to potem muszę mu wszystko jak dziecku tłumaczyć. Niech Bóg ma naszego Jaśka w opiece.

Pamiętaj, że odpowiedzialność za Twoje czyny nie jest symetrycznie rozłożona. Jeśli nie uda Ci się wyleczyć pacjenta, to winny jesteś Ty. Nie ma tu żadnych wątpliwości. Kiedy jednak pacjent poczuje się lepiej, to nie jest to Twoja zasługa. Dowiesz się wtedy: wierzyliśmy i modliliśmy się. Bóg wysłuchał naszych próśb. Czasami zastanawiasz się wręcz, czy nie lepiej byłoby pójść do seminarium.

Bądź cierpliwy

W Polsce wszyscy są lekarzami, jednak niektórzy nie uznali za konieczne formalizowania tego faktu i nie mają możliwości wypisywania recept. Na szczęście jesteś Ty i zawsze możesz poświęcić minutę swojego czasu, by coś wypisać dla swoich znajomych, znajomych znajomych i oczywiście znajomych znajomych znajomych. Uzbrój się wiec w cierpliwość i przede wszystkim dobry długopis.

Jeszcze tylko jeden dokument

Pamiętasz, że na początku wspomniałem o wolnych chwilach w gabinecie. Zapomnij o nich. Nie chodzi już tylko o to, że prawie na pewno tego gabinetu dla siebie mieć nie będziesz, lecz przede wszystkim dlatego, że Twój czas został już dawno zagospodarowany. Możesz więc wyjąć swój dobry długopis i zacząć wypełniać papiery, które nigdy się nie kończą. Jeśli któregoś dnia okaże się, że nie masz niczego do wypełnienia, to możesz być pewny, że o czymś zapomniałeś. Nie martw się jednak, na pewno ktoś Ci o tym kiedyś przypomni.

Praca lekarza to jednak jeden z najistotniejszych zawodów. O niewielu bowiem osobach można powiedzieć, że ratują życie. Mimo wielu trudności, małych środków na działalność i niekończącej się pracy, jest to zawód, który uprawiają ludzie z powołaniem. Często daje on im wielką satysfakcję. Pamiętajcie również o tym, że kiedy następnym razem wybierzecie się do lekarza, zachowajcie diagnozy z forów internetowych dla siebie. Dzięki temu nie stracicie w jego oczach kilku ważnych punktów IQ.

podobne artykuły

2 komentarze

Luiza 23 września 2016 - 08:38

A ja wcale nie uważam, że nie warto zostać lekarzem. To bardzo ciekawy zawód i jak wybierzesz odpowiednią specjalizację to możesz zarabiać całkiem niezłą kasę. A ta się przecież zawsze przyda

odpowiedz
pac 25 września 2016 - 10:51

Wizyta w gabinecie prywatnym…hmmm, wiemy ile kosztuje. Nie jest to zły zawód i jak wszystkie inne wymaga pasji.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET