Studia tatuażu pojawiają się jak grzyby po deszczu w każdym mieście. Jeszcze do niedawna sztuka tatuażu kojarzona była jedynie z przestępczością i złym smakiem. Dzisiaj wszystko się zmienia i tatuaże powracają na salony. Właśnie dlatego warto wiedzieć gdzie zrobić sobie tatuaż tak, abyśmy w chwili zakończenia tatuowania nie żałowali swojej decyzji.
• Czy tatuowanie boli?
• Jak wybrać studio tatuażu?
• Jaki wybrać tatuaż?
• Jak tatuaże są widziane w pracy?
Czy warto zrobić tatuaż?
Nie rób tatuażu! Nie oszpecaj się! Tatuaż to pamiątka na całe życie. Która z osób mających już choć jeden tatuaż tego nie słyszała? Chyba nikt. Oczywiście tatuaż zrobiony raz najprawdopodobniej będzie nam towarzyszył do ostatnich dni, dlatego kiedy decydujemy się na zrobienie tatuażu musimy być w 100% pewni, że go chcemy. Dlatego czasami lepiej jest wstrzymać się na kilka miesięcy albo nawet lat niż później żałować swojej decyzji.
Czy tatuowanie boli?
Oczywiście, że boli. Jednak nie jest to ból, którego nie dałoby się znieść. Wiadomo, że każdy ma inną odporność na ból w związku z czym będzie odczuwał go inaczej, ale nie dajmy się zwieść opowieściom znajomych o gryzieniu z bólu podczas tatuowania czy bólu, przez który krzyczymy w studio wniebogłosy. To jak będziemy odczuwać ból zależy przede wszystkim od tego gdzie planujemy tatuaż. Decydując się na tatuaż na kostce, kręgosłupie czy jakiejkolwiek innej kości musimy liczyć się z tm, że ból będzie większy.
Jeśli chcemy oszczędzić sobie bólu zwłaszcza przy pierwszym tatuażu, to zróbmy go na, udzie brzuchu, pupie lub ramieniu. Miejsca, które podszyte są większą ilością tkanki tłuszczowej będą boleć mniej. Także to, w którym miesiącu będziemy się tatuować ma wpływ na ból. Na tatuaż szczególnie polecane są miesiące chłodne i zimowe ze względu na to, że w tym okresie nasza skóra jędrniejsza, a ciało nie jest opuchnięte i nie magazynuje w sobie nadmiary wody. W zimowe miesiące tatuaże łatwiej się też goją i nie ograniczają dostępu do letnich rozrywek.
Jak wybrać studio tatuażu?
To najważniejszy punkt w naszej przygodzie z tatuażem. Wybierając studio tatuażu musimy kierować się przed wszystkim jego renomą. Jeśli studio jest naprawdę dobre, to na tatuaż musisz poczekać przynajmniej kilka miesięcy i za jedną sesję zapłacić od 400 złotych wzwyż. Najlepszym sposobem, aby znaleźć studio dla siebie jest zrobienie sobie wycieczki i odwiedzenie kilku.
W każdym zapytaj o portfolio, żeby zdecydować czy podoba Ci się styl danego tatuatora, bo każdy z nich jest artystą i ma swoją własną niepowtarzalną technikę i estetykę tatuażu. W studio uwagę zwróć także na czystość i sposób w jaki sterylizowane i zabezpieczane są przyrządy do tatuowania. Jeśli Twoim zdaniem w studio panuje dziwna atmosfera albo nie umiesz zdecydować czy jest czysto i profesjonalnie – odpuść sobie i udaj się na dalsze poszukiwania.
Jaki wybrać tatuaż?
Do dobrego wzoru tatuażu trzeba dojrzeć, a przede wszystkim szybko nie ulegać modzie i czarowi chwili. Każdy wzór na naszym ciele dokładnie przemyślmy i zastanówmy się czy za 10 lat będziemy nim tak samo zachwyceni. Jeśli nie umiesz się zdecydować, to tatuator, którego wybrałeś na pewno Ci pomoże.
Na pewno zaprojektuje kilka wzorów lub zmodyfikuje te, które mu przyniosłeś i razem stworzycie coś niepowtarzalnego. Daj tatuażyście trochę swobody. On zna się na tym co robi i jeśli proponuje Ci inna paletę barw, czy małe poprawki – zaufaj mu, bo to on ma doświadczenie i jest profesjonalistą.
Jak tatuaże są widziane w pracy?
Wiele osób uważa, że mając tatuaż już nigdy nie będziesz mógł znaleźć pracy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście chcąc pracować na ważnym politycznym stanowisku z wytatuowaną twarzą lub dłonią niestety nie masz na co liczyć, to jednak tatuaże na innych częściach ciała są już akceptowalne. Czasy się zmieniają więc i w pracowniczym dress codzie zachodzą zmiany.
Coraz częściej dopuszcza się tatuaże na rękach, bogach czy karku. To samo dotyczy piercingów i tuneli. Pracodawcy cenią sobie bardziej doświadczenie i profesjonalizm pracownika, a nie to jak wyraża siebie poprzez ubiór i wygląd zewnętrzny.
Jedni je kochają drudzy nienawidzą. Tatuaże od zawsze są punktem zapalnym wielu dyskusji. Jeśli ich nie lubisz, to pozwól lubić je innym, bo może komuś sprawiają tyle radości ile Tobie wycieczka za granicę albo nowe buty.
1 komentarz
Ech. Tyle wyrzeczeń, i żeby to chociaż jeszcze naprawdę ładne było…