Szybki przepis na kiszone ogórki

Ogórki kiszone – Polacy je kochają i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym przez cały rok. Jednak jak każdy produkt produkowany na wielką skalę tak i ogórki ze sklepu różnią się od tych, które znamy z domu naszej babci. Wbrew pozorom ich zrobienie nie jest aż takie trudne i każdy może sobie z nimi poradzić.

Jak zrobić ogórki kiszone?

Do przygotowania ogórków kiszonych potrzebne nam będą:

  • ładne, nie za duże, zdrowe ogórki
  • po 3-4 ząbki czosnku na słoik
  • po 2 kwiaty kopru na słoik
  • 1-2 – kawałki korzenia chrzanu na słoik (opcjonalnie)
  • czyste, nowe słoiki z zakrętkami
  • gorąca woda z 4 dag soli niejodowanej na 1 litr wody.

kiszone-ogorki-ogorki-gruntowe

Przed rozpoczęciem kiszenia upewnijmy się, że wszystkie słoiki, nakrętki i ogórki są dokładnie umyte i osuszone. Następnie obieramy o oczyszczamy pozostałe składniki. Gdy wszystkie składniki są już gotowe możemy przystąpić do kiszenia.

Na początek, jako pierwsze w słoiku powinny wylądować dwa baldachimy kopru. Następnie do słoika wkładamy ogórki. Na początek te największe, które najlepiej wkładać tam pionowo białą końcówką do dna, tak aby jeden ściśle przylegał do drugiego.

Później wkładamy ogórki mniejsze, lecz te już poziomo, aby w słoiku zmieściło się ich nam jak najwięcej. W wolne miejsce między ogórkami wkładamy ząbki czosnku i jeśli się zdecydujemy – podłużne, obrane kawałki chrzanu lub innych przypraw.

kiszone-ogorki-czosnek-zabki

Zalewę do ogórków najlepiej jest przygotować w dużym garnku. Nalejmy do niego wodę, odpowiednią ilość soli w zależności od pojemności garnka i zagotujmy. Kiedy zalewa zacznie wrzeć zalejmy nią (nadal wrzącą) słoiki z ogórkami. Ogórki w słoikach powinny być całkowicie przykryte zalewą. Następnie szybko, mocno i szczelnie zakręćmy słoik, tak by woda nie ostygła.

Dzięki temu słoiki stygnąc zawekują się dzięki czemu będą mogły przechowywać ogórki przez bardzo długi czas. Tak przygotowane słoiki odstawiamy na około 4 dni, a po ich upływie możemy je już przenieść do piwnicy lub spiżarni.

Jak powinny wyglądać ogórki kiszone?

Jeśli jesteśmy typem estety możemy zadbać o to, aby słoiki na ogórki oprócz interesującej zawartości miały także intrygujący wygląd. Na dobrze już zawekowane i ostygnięte słoiki możemy nałożyć małe ręcznie szyte, koronkowe serwetki, a następnie przymocować je do zakrętki za pomocą kawałka ładnego sznurka. Na słoik można tez nakleić naklejkę, która będzie informować, o tym co jest w słoiku i kiedy ogórki poddane zostały procesowi kiszenia.

kiszone-ogorki-koper

Oczywiście z ogórkami kiszonymi możemy poeksperymentować i oprócz klasycznych przypraw dodać do nich jeszcze paprykę, liście laurowe, estragon, ziele angielskie, liście porzeczki lub liście dębu. Efekt na pewno będzie ciekawy, a my będziemy mogli zweryfikować czy tradycyjne przepisy naszych babć potrzebują nutki nowoczesności.

0
1

1 Komentarz

  1. kucharz 29 listopada 2016 Reply

    Ja lubię ogórki z chilli. To w sumie nie jest nawet jakoś specjalnie trudne do zrobienia, bo po prostu dodaje się papryczek i dzięki temu ogórki nabierają ostrości.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*