Odpowiednie przystawki na Sylwestra

Sylwester to magiczna i niezwykła noc i – niezależnie od tego, jak go spędzamy – chcemy, aby było wyjątkowo. Jedzenie jest ważnym składnikiem sylwestrowych szaleństw. W przypadku domówek pojawia się odwieczne pytanie: jakie przystawki przygotować i co zrobić, by było smacznie i niebanalnie, a jednocześnie – aby przygotowania nie wymagały od nas spędzenia całego dnia w kuchni? Istnieje kilka prostych zasad, którymi warto kierować się, przygotowując sylwestrowe menu.

Sylwester w jakim klimacie?

Zanim wybierzemy przystawki na Sylwestra, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze z nich to: jaki będzie charakter przyjęcia? oraz: Ile będzie osób? Wiedząc te dwie rzeczy, łatwo zaplanujemy przekąski dopasowane do stylu imprezy oraz w odpowiedniej ilości.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ dość groteskowo wyglądałyby pieczone kiełbaski i chipsy na eleganckiej prywatce, natomiast sakiewki z ciasta naleśnikowego podawane z wędzonym łososiem oraz kanapeczki z kawiorem kłóciłyby się stylem z balem przebierańców. Jeśli chodzi o liczbę osób, to w przypadku dużej ilości gości o wiele łatwiej będzie przygotować dużą porcję sałatki, niż np. kilkadziesiąt koreczków.

Koreczki na Sylwestra

Jaki alkohol na Sylwestra?

Obmyślając listę przystawek na Sylwestra, należy również wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju alkohol będzie spożywany podczas imprezy, bowiem zupełnie inne rzeczy będą pasować do słodkich, ciężkich drinków, inne do piwa, a inne do wódki. Najwygodniejsza sytuacja to taka, w której wszyscy uczestnicy zabawy piją ten sam alkohol, zdarza się to jednak niezwykle rzadko, gdyż zazwyczaj panowie raczą się wódką lub piwem, panie natomiast gustują w drinkach oraz winach.

Jeśli alkohol na Sylwestrze będzie mieszany, podawane przystawki powinny być tak urozmaicone, by każdy mógł dobrać zakąski pasujące do danego trunku.

Jakie przystawki na Sylwestra?

Najpopularniejsze przystawki na Sylwestra to te na jeden kęs: mini kanapeczki z krakersów, warzywne koreczki, deska serów, koreczki śledziowe. Potrawy nie muszą być wyszukane, ale należy podać je w odpowiedniej, atrakcyjnej formie. Zadbajmy o stronę wizualną przystawek, by uczynić sylwestrową noc jeszcze bardziej wyjątkową. Podajmy je na ładnym półmisku, użyjmy dostępnych w sklepach ozdób, udekorujmy potrawy gałązkami świeżych ziół i ozdobami wyciętymi z warzyw.

Jak urozmaicić menu?

Warto przygotować także jakąś sałatkę oraz pomyśleć o jednej przystawce na gorąco, którą podamy mniej więcej w połowie imprezy. Mogą to być kruche paszteciki, barszcz z krokietem, flaczki, czy bigos. Taką potrawę należy przygotować wcześniej, a w odpowiedniej chwili jedynie ją odgrzać – by nie spędzić w kuchni długich godzin, rezygnując na ten czas z wyśmienitej zabawy. Przygotowując przystawki sylwestrowe, weźmy pod uwagę preferencji naszych gości.

Nie chodzi o to, by sprostać wymaganiom kulinarnym każdej z zaproszonych osób, ale jeśli na przykład wiemy, że zaproszona koleżanka jest wegetarianką, przygotujmy chociaż dwie potrawy bezmięsne, aby nie czuła się ona pominięta.

Jakie przekąski na Sylwestra?

Na sylwestrową prywatkę można oczywiście kupić chipsy, paluszki i inne słone przekąski, ale nie powinny to być jedyne przystawki, jakie zaserwujemy. Powinny one stanowić jedynie dodatek do przygotowanej przez nas zimnej płyty. Jeśli przygotowane przez nas przystawki na Sylwestra wydają nam się zbyt zwyczajne, pamiętajmy o jednej prostej zasadzie: odpowiednio dobrane sosy i dipy uszlachetnią smak każdej, nawet najzwyklejszej potrawy!

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*