Które oleje jadalne są najzdrowsze?

Ilość olejów jadalnych dostępnych na rynku spożywczym jest bardzo duża. Stojąc przed wypełnioną po brzegi półką sklepową zapewne zastanawiasz się, który olej wybrać, jaki będzie najzdrowszy?

Jaki jest najlepszy olej?

W zasadzie każdy olej roślinny jest zdrowy, przede wszystkim za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one dobroczynny wpływ na każdą komórkę w naszym ciele. Przyczyniają się do pięknego wyglądu skóry, szczególnie za sprawą kwasów GLA i CLA, które biorą udział w budowaniu ochronnej bariery naskórka.

Bogaty w składniki odżywcze olej rzepakowy dopiero niedawno został doceniony. W niedalekiej przeszłości uważano, że najlepszym źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych jest oliwa z oliwek. Okazało się jednak, że to właśnie nasze polskie rzepakowe złoto – bo tak zostało nazwane przez dietetyków – jest niezwykle bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak nie tylko, olej rzepakowy jest bogaty w witaminy A, E, D3 oraz K. Nierafinowany posiada lekki, orzechowy smak, dzięki czemu idealnie nadaje się do sałatek, jak również do smażenia.

Najzdrowsze oleje jadalne

Hit ostatnich sezonów – olej lniany!

Len od dawna jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości. Olej lniany jest źródłem drogocennych kwasów tłuszczowych, a także pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Regularne przyjmowanie tego tłuszczu wspomaga leczenie nowotworów, chorób serca, chorób układu trawiennego i męskiego układu moczowego, a także pomaga osobom z problemami psychicznymi. Systematyczne spożywanie oleju lnianego poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Zawiera on o wiele więcej kwasów tłuszczowych niż tran – dzięki temu idealnie chroni organizm w okresach przeziębień. W kuchni jest stosowany wyłącznie do sałatek, ponieważ nie nadaje się do smażenia. Dietetycy jednomyślnie podkreślają że warto codziennie spożywać przynajmniej jedną łyżkę tego drogocennego oleju.

Jakie właściwości ma olej kokosowy?

Olej kokosowy nie jest powszechnie stosowany w użyciu, jednak zyskał miano jednego z najzdrowszych na świecie. A wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych MCFA – są to tłuszcze średniołańcuchowe, które w żaden sposób nie wpływają na podwyższenie poziomu cholesterolu. Istnieje tylko kilka źródeł tego pożytecznego kwasu i jednym z nich jest właśnie olej kokosowy.

Przyczynia się on do zmniejszenia ryzyka chorób serca, działa korzystnie na układ kostny, jak również dobroczynnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. W kuchni przede wszystkim stosowany jest do pieczenia i smażenia. Nadaje potrawom delikatny, kokosowy smak.

Codzienne spożywanie tłuszczów roślinnych powinno być zdrowym nawykiem, bowiem może uchronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Nigdy nie jest za późno, żeby zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia. Zacznij więc od stosowania olejów, wystarczy jedna łyżka dziennie.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*