Jak leczyć zajady domowymi sposobami?

Zajady to bardzo popularne schorzenie błon śluzowych jamy ustnej. Ten stan zapalny pojawia się najczęściej w okolicach ust. Objawia się pieczeniem i zaczerwieniem kącików ust. Jak go leczyć? Czy wystarczą domowe sposoby, czy w tym wypadku konieczna jest terapia z wykorzystaniem antybiotyków? Zajady to również twój problem? Chcesz się dowiedzieć jak się go skutecznie pozbyć? Przeczytaj nasz artykuł!

Jakie są przyczyny występowania zajadów?

Przyczyn występowania zajadów może być wiele. Najczęstszymi z nich są zakażenia bateryjne lub grzybicze. Nieprzyjemne ranki w kącikach ust pojawiają się najczęściej wskutek zakażenia drożdżakami lub jako objaw infekcji bakteryjnej. Często ich przyczyną jest również niedobór witamin, szczególnie tych z grupy B. Ten problem dotyczy także osób cierpiących na alergię, otyłość, czy poddawanych kuracji antybiotykami lub lekami immunosupresyjnymi.

Jakie są objawy zajadów?

Zajady to nadżerki wywołane przez drożdże, grzyby lub bakterie, które umiejscawiają się w kącikach ust. Dlatego właśnie tam? Bo to miejsce ciepłe i wilgotne, czyli idealne do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Zajady często występują również, gdy usta są wysuszone i spękane. Przyjmują postać bolesnych ranek w kącikach ust. Czasami mogą mieć formę małych owrzodzeń, pękających i pokrywających się strupem. W niektórych przypadkach z zajadów może również wypływać ropa.

kobieta dbająca o cerę

Jak leczyć zajady?

Najskuteczniejszym sposobem na pokonanie zajadów jest skontaktowanie się ze specjalistą. Po zapoznaniu się z twoim przypadkiem doradzi ci on jak radzić sobie z tą przykrą dolegliwością. Najprostszą metodą leczenia zajadów jest przyjmowanie odpowiednio dopasowanych dawek witamin z grupy B.

W walce z zajadami pomogą ci również kremy przeciwgrzybiczne. Dostaniesz je w aptece bez recepty. Pomocna będzie również maść z hydrokortyzolem. Leki i maść należy stosować kilka razy w ciągu dnia. Trzeba również uważać na to, aby nie oblizywać ust przyjmując leki. Warto także dbać o regularne nawilżanie ust. Pomogą ci w tym specjalistyczne pomadki i balsamy.

Czy zajady da się pokonać domowymi sposobami?

Nie jesteś fanką stania w długich kolejkach do specjalistów? Szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się zajadów bez konieczności stosowania chemicznych preparatów? Nie musisz już ich szukać bo znaleźliśmy je za Ciebie! W twojej kuchni znajduje się wiele produktów, które pomogą ci uporać się z tą dolegliwością.

Najbardziej popularną i najskuteczniejszą metodą na zajady jest aloes. Przyłożenie soku z liści aloesu na owrzodzone miejsca, szybko zlikwiduje nieprzyjemne dolegliwości. Możesz również spróbować wcierać w rany oliwę oliwek lub pocierać je kawałkiem świeżego ogórka. Dobrym sposobem jest także stosowanie płynu z żyworódki pierzastej.

aloes

Ma on działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. Wystarczy przyłożyć do zmienionego miejsca wacik nasączony tym płynem i potrzymać kilka minut, a zajady szybko znikną. W walce z infekcją pomoże również miód, który ma silne właściwości antybakteryjne. Posmaruj nim zaatakowane miejsca, a nieprzyjemny ból szybko minie.

0
5