Kurs na wózek widłowy – gdzie zrobić? jakie uprawnienia, wymagania?

Wózki widłowe możemy spotkać praktycznie w każdym magazynie, a nawet w większych sklepach. To praktyczny sposób na szybki transport towaru. Należy jednak pamiętać o tym, że do prowadzenia wózka widłowego niezbędne są konkretne uprawnienia. Jaki kurs wybrać i jak przebiega cały proces? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Po co uprawnienia na wózki widłowe?

Jednym z podstawowych powodów jest rozporządzenie Ministra Gospodarki, które jasne mówi o tym, że jest to niezbędne wymaganie do tego, by móc prowadzić wózek widłowy. Drugim powodem jest oczywiście bezpieczeństwo pracowników, jak i samego sprzętu. Z pozoru może się wydawać, że prowadzenie wózka widłowego jest zadaniem banalnym dla wszystkich, którzy mieli już do czynienia z samochodami. W rzeczywistości jednak są to pojazdy znacznie zwinniejsze i ich środek ciężkości umiejscowiony jest inaczej niż w przypadku aut. Łatwo więc może dojść do przewrócenia się wózka.

wózki widłowe magazyn

2. Jak wybrać firmę do kursu?

Tego typu kurs może być przeprowadzony w prywatnych firmach, np. www.gdbhp.pl/kursy-szkolenia/kursy-na-wozki lub zakładach pracy. Co może się okazać dla nas lepsze? To oczywiście zależy. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie kursu w swoim miejscu pracy, to niestety nasze uprawnienia będą ważne tylko na terenie tego zakładu. Zaletą oczywiście będzie brak opłaty za kurs. W przypadku zewnętrznych firm nasze uprawnienia będą ważne na terenie całego kraju, a w wielu przypadkach nawet Unii Europejskiej. Warto szukać firmy, która w kompleksowy sposób podejdzie do szkolenia ma w swojej ofercie szeroki wachlarz dodatkowych uprawnień do zaoferowania.

3. Dodatkowe uprawnienia

Jeśli uda nam się znaleźć dobrą firmę, to na pewno powinniśmy zdecydować się na wykonanie kursu, który będzie respektowany na terenie całej Unii Europejskiej. Warto również zwrócić uwagę na to, byśmy zostali również przeszkoleni z wymiany butli gazowej i z wszelkich środków bezpieczeństwa. Niektórzy szkoleniowcy są w stanie zaoferować dodatkowo szkolenie UDT na suwnicę i na pewno warto również i to wziąć pod uwagę, ponieważ jest to bardzo często poszukiwane uprawnienie i dzięki niemu na pewno uda nam się poprawić swoją pozycję na rynku pracy.

4. Wymagania dla osób kierujących wózkiem widłowym

Osoba zainteresowana zdobyciem uprawnień do kierowania wózkami widłowymi nie musi posiadać prawa jazdy żadnej kategorii. Oczywiście jest to dla niej znaczne ułatwienia. Osoba, która podchodzi do kursu musi być pełnoletnia, a ponadto konieczne jest przejście badań psychologicznych. Aby pomyślnie zakończyć kurs należy uczestniczyć w serii wykładów. Im bardziej zaawansowane uprawnienia chcemy zdobyć, tym dłuższy staje się czas samych wykładów. Ważne jest również pozytywne przejście praktyczne kursu. Jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione, to z całą pewnością będziemy mogli zacząć kierować wózkiem widłowym.

0
1

1 Komentarz

  1. Maciej 3 października 2016 Reply

    Kurs trzeba wybierać rozważnie, bo słyszałem, że niektóre kursy są robione bardzo po łebkach. Ot, trochę teorii, trochę jazdy – wszystkiego mniej niż potrzeba. Najlepiej zasięgać opinii tych, którzy takie kursy robili, żeby wiedzieć, który ośrodek przeprowadza je porządnie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*