Start Kulinaria Jak zdrowo się odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać?

autor Kinga
1 komentarz
dekalog zdrowego żywienia

Wbrew pozorom zdrowe odżywianie nie odnosi się wyłącznie do osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Stanowi ono ważny element w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu każdego człowieka. W celu uniknięcia wielu chorób związanych z otyłością lub niedowagą należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dzięki dostosowaniu się do dziesięciu prostych zasad możemy zadbać nie tylko o zgrabną sylwetkę, lecz również dobre samopoczucie psychiczne.

Jak urozmaicić posiłki?

Monotonne posiłki to jeden z podstawowych błędów popełnianych podczas codziennego odżywiania. Poddając się rutynie, nie dostarczamy wszystkich niezbędnych składników pokarmowych dla organizmu, dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o urozmaicenie naszego jadłospisu. Poprzez wybieranie produktów zbożowych, mięsa, przetworów z dużą ilością białka, warzyw i owoców poprawiamy nasz stan zdrowia oraz wpływamy na korzystny wygląd zewnętrzny.

Jakie produkty zbożowe warto jeść?

Każdy produkt zbożowy dostarcza węglowodany, białka, witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Im więcej znajdziesz ich w kupowanych artykułach, tym lepiej twój organizm będzie sobie radził z trawieniem. Warto więc zaopatrzyć się w jak najmniej przetworzone artykuły takie jak: pieczywo i mąka razowa, kasza gruboziarnista, ryż brązowy, czy też płatki zbożowe. Pamiętaj jednak o ich umiarkowanym spożywaniu, ponieważ oprócz dużej dawki energii, zawierają one wysoką wartość kaloryczną, która nie powinna przekraczać 80% dziennego zapotrzebowania energetycznego u człowieka.

Czy warto jeść nabiał?

Każde dziecko wie, że zawarty w przetworach mlecznych wapń wspomaga wzmocnienie kości oraz zębów. Nie jest to jednak jedyny plus spożywania nabiału. Wybierając produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, pomniejszamy ryzyko wystąpienia osteoporozy, zawału serca, zachorowania na nowotwory, raka, czy też cukrzycę. Wystarczy więc, że wypijesz dwie szklanki mleka dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na wapń oraz uchronić swój organizm przed różnego rodzaju chorobami.

Ile spożywać mięsa?

Mięso stanowi jedno z najbardziej wartościowych źródeł białka, żelaza oraz innych składników mineralnych i witamin. Nie należy jednak zapominać o wysokiej zawartości tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu. Aby zminimalizować ich ilość, staraj się wybierać mięso chude zawarte w kurczaku, króliku, indyku oraz cielęcinie. Dobrą alternatywną, szczególnie dla osób dbających o linię, są ryby. Zawierają one bowiem dużo kwasów omega-3, fosforu, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Bez względu na prowadzony przez nas styl życia, powinniśmy dopilnować systematycznego jedzenia warzyw oraz owoców. Oprócz błonnika, kwasu foliowego. niskiej zawartości kalorii, i wielu witamin wspomagających pracę organizmu, chronią nas przed ogromną ilością chorób, w tym cukrzycą, nowotworami, nadciśnieniem lub otyłością. Najlepiej jednak, by były one podawane w postaci surowej bądź gotowanej, ponieważ tylko wtedy czerpiemy z nich najwięcej korzyści.

Jak zdrowo się odżywiać?

Jakich tłuszczów unikać?

Nadmiernie spożywanie tłuszczów stanowi główny powód nadwagi u większości osób na świecie. Dzieje się tak, ponieważ oprócz tłuszczy widocznych w postaci m.in. masła, margaryny, oleju, smalcu, istnieją także te niewidoczne, zawarte w różnych produktach spożywczych np. majonezie, ciastach, smażonych potrawach. W celu ograniczenia szans wystąpienia miażdżycy, czy chorób układu krążenia, powinniśmy zastąpić tłuszcze zwierzęce, tłuszczami roślinnymi niezawierającymi cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.

Ile wolno jeść soli?

Większość z nas lubi doprawiać podawane potrawy solą. Tymczasem jej dzienna dawka nie powinna przekraczać 5g. Nagminne łamanie tej granicy przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego we krwi, zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia zawału i udaru mózgu oraz innych poważnych schorzeń. Dlatego pamiętaj, by podczas robienia zakupów wybierać artykuły z niską zawartością sodu oraz nie dosalać produktów, w których składnik ten już występuje.

Jakie są skutki jedzenia słodyczy?

Nawyk wybierania słodyczy jako przekąski lub sposobu poprawienia sobie nastroju powinien zostać przez nas jak najszybciej zmieniony. Zawarte w nich cukry nie dostarczają bowiem żadnych składników odżywczych, oprócz dużej ilości „pustych” kalorii. Co więcej, przyczyniają się one do powstawania próchnicy na zębach, miażdżycy, chorób serca, cukrzycy, nadwagi oraz zaparć. W związku z tym, gdy napadnie nas ochota na coś słodkiego, sięgnijmy po suszone owoce, orzechy lub nasiona roślin.

Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Podobnie jak słodycze, alkohol nie przynosi naszemu organizmowi żadnych korzyści. Jego częste picie może łatwo doprowadzić do nałogu, wzrostu masy ciała, zaburzeń układu krążenia, układu pokarmowego oraz nieprawidłowego funkcjonowania wątroby i trzustki. Nie bez powodu jest on często nazywany cichym trucicielem.

Czy można być zdrowym bez ćwiczeń?

Żaden plan zdrowego odżywiania nie przyniesie w pełni oczekiwanych efektów bez odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Systematyczna dawka ćwiczeń pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej wagi oraz lepszego samopoczucia psychicznego. Wpłynie również pozytywnie na układ krążenia, pracę serca i ogólną sprawność organizmu.

Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze wskazówki pozwolą zacząć się zdrowo odżywiać. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Dajcie nam znać w komentarzach!

podobne artykuły

1 komentarz

cukroholik 29 listopada 2016 - 11:12

Ja tam w sumie nawet zdrowo się odzywiam, choć bez przesady. Tylko do słodyczy mnie ciągnie, ale już trudno. Trzeba sobie umilać życie

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET