Jak walczyć z nerwicą?

Zaburzenia nerwicowe dopadają dziś coraz więcej osób. Szybkie tempo życia, wysoki poziom stresu, dążenie do perfekcji, porównywanie się z innymi sprawiają, że spada nam poczucie własnej wartości, a pojawiają się przeróżne lęki. Jak rozpoznać u siebie nerwicę i jak z nią walczyć?

Jakie są objawy nerwicy?

Można je podzielić na różne kategorie. Wśród objawów somatycznych są między innymi: trudności z oddychaniem, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna wrażliwość na bodźce, ból żołądka, uderzenia gorąca, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej, zaburzenia seksualne i wiele innych. Za zaburzenia emocji uważa się: fobie, napady lęku i niepokoju, apatię, brak motywacji do czegokolwiek, przygnębienie, poirytowanie, zaburzenia snu itd. W kategorii funkcji poznawczych mieszczą się takie objawy jak: trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, natrętne myślenie itp.

Leczenie nerwicy

Jakie są przyczyny nerwicy?

Zaburzenia nerwicowe powstają w wyniku wewnętrznego konfliktu. Najczęściej chodzi tu o pewien dysonans między tym, czego chcemy, a tym, co dostajemy. Najczęściej nerwica dopada osoby wrażliwe, które nie są w stanie znieść presji, jaką stawia im życie czy najbliżsi ludzie.

Jakie są rodzaje nerwicy?

Najbardziej znany to ten Antoniego Kępińskiego. Według niego występują takie nerwice jak:

  • neurasteniczna (czyli przekładając to na polski język, jesteśmy bardziej zmęczeni, niż powinniśmy, a wręcz wcale nie powinniśmy tacy być). W jej ramach wyróżnić można jeszcze nerwicę hiposteniczną (jesteśmy osłabieni bez przyczyny organicznej) i hipersteniczną (tu pojawiają się objawy somatyczne, takie jak ból głowy),
  • hipochondryczna (zakładamy, że jesteśmy na coś chorzy i nagle zaczynamy odczuwać dokładne objawy tej właśnie choroby),
  • histeryczna (tutaj szczególnie zauważalna jest intensywność emocji, teatralność),
  • depresyjna (dominuje w niej smutek, apatia, przygnębienie),
  • anankastyczna (chodzi tu o zespół natręctw i kompulsywnych zachowań),
  • lękowa (czyli różnego rodzaju fobie).

Jak leczyć nerwicę?

Najlepszym sposobem na pozbycie się nerwicy jest psychoterapia. Niestety, nie ma żadnych innych „lżejszych” sposobów, żeby dać sobie z nią radę samemu. Tylko spotkania z psychologiem mogą nam pomóc zrozumieć pewne mechanizmy naszego działania, zinterpretować własne objawy i to, że nerwica, na którą cierpimy, przypomina trochę błędne koło, bo sami się nakręcamy i wpadamy w jeszcze większą próżnię.

Psychoterapia może potrwać miesiącami, a nawet latami, ale dzięki niej pozbędziemy się nerwicy, sięgając do przyczyn, które ją wywołały, a tego nie zrobią za nas żadne leki, chociaż też są czasem stosowane. Często pomaga w leczeniu objawowym, chociaż wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent.

Najważniejsze w leczeniu nerwicy jest podejście indywidualne, bo nie ma dwóch takich samych osób, ani dwóch tak samo przebiegających chorób. Ważne, żeby w ogóle zdać sobie sprawę z tego, że cierpimy na nerwicę i nie wstydzić się szukać pomocy.

0
1

1 Komentarz

  1. porada_psychologiczna_za_grosz 29 listopada 2016 Reply

    Z nerwicą to chyba do psychologa trzeba iść. Samemu to się nic nie zdziała

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*