Start Dom Jak zadbać o zdrowie kota?

Jak zadbać o zdrowie kota?

autor Miro Pięta
0 komentarz
kot

Opieka nad kotem, wymaga ogromnej dbałości, staranności oraz zaangażowania. To przecież jak członek rodziny więc należy mu się należyte traktowanie. Jak zadbać o dobre samopoczucie kota oraz ogólny stan jego zdrowia, dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Podstawowe zaopatrzenie i pielęgnacja

Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w najpotrzebniejsze przedmioty, bez których nie może się obejść żaden kot. Najważniejsza jest w tym wszystkim kuweta, najlepiej zakryta, niwelująca nieprzyjemny zapach oraz mało estetyczny widok. Dobrze jest też wybrać dobry żwirek, który skuteczne będzie chłonął wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Do takich należy żwirek drewniany, betonitowy, zapachowy i zbrylający.

Zadbany i zdrowy kot leżący na trawie

Kot musi mieć zapewnioną możliwość ścierania pazurów, dlatego domowemu kotu trzeba dostarczyć odpowiednie drapaki jeśli nie chcemy, aby zniszczył nam meble.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest kocie futro. Koty długowłose wymagają częstego wyczesywania, natomiast krótkowłosym wystarczy czesanie raz w tygodniu. Jeśli nie pomożemy kotu pozbyć się martwych włosów, będzie je zlizywał i połykał. Skutki mogą być tragiczne. Dlatego też warto zapewnić kotu dostęp do trawy, dzięki czemu pozbędzie się zalegających w jelicie kłaczków. W ich usuwaniu pomocne też będą specjalne pasty odkłaczające.

2. Pełnowartościowa dieta

Istnieje wiele teorii na temat prawidłowego żywienia kota. Jeśli nie jesteśmy pewni, czym najlepiej karmić pupila, skonsultujmy się z weterynarzem albo sprawdzonym sklepem zoologicznym. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem, jest oparcie codziennej diety na suchej karmie. Musi być dobrze dobrana adekwatnie do wieku i stanu zdrowia kota. Sucha karma, oprócz tego że jest bardziej wartościowa od mokrej, ma dodatkowo tę zaletę, że pomaga ścierać z zębów osad, zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli decydujemy się żywić kota wyłącznie suchą karmą, to nie zapominajmy o uzupełnianiu wody. W przeciwnym razie, w układzie pokarmowym kota zaczną powstawać kamienie i nerki będą gorzej funkcjonować.

3. Regularne wizyty u weterynarza

Raz w roku warto wybrać się do weterynarza w celu skontrolowania stanu zdrowia kota. Jeśli jednak choruje na coś przewlekle, konieczne będą częstsze wizyty. Gabinet należy odwiedzić też zawsze wtedy, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, np. jest osowiały, ma biegunkę lub zaparcia, ropieją mu oczy, ma katar, nie ma apetytu lub pojawia się brak ochoty na zabawy.Należy pamiętać też o regularnym odrobaczaniu kota oraz o wykonaniu wszystkich niezbędnych szczepień.

Niektórzy właściciele kotów błędnie sądzą, że dbanie o zdrowie pupila ogranicza się do podawania mu jedzenia i wody. To oczywiście nieprawda. Jeśli chcemy, aby był zdrowy, szczęśliwy i żył jak najdłużej to do jego pielęgnacji trzeba poświęcić więcej uwagi. Postarajmy się też odwrócić nieco sytuacje i zastanówmy się, czy nam do pełni szczęścia wystarczy tylko jedzenie picie. Przecież mamy jeszcze inne potrzeby które uczynią nas szczęśliwymi, prawda? Dokładnie tak samo jest z kociakami tylko że one nie powiedzą na głos czego chcą. Trzeba o tym stale pamiętać.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET