Bez względu na to, czy posiadasz małą, czy dużą kuchnią, warto zainwestować w okap. Ten sprzęt AGD skutecznie pochłania zapachy podczas gotowania oraz zapobiega gromadzeniu się wilgoci oraz tłuszczu na ścianach i na meblach. Sprawdź jednak, czym się kierować wybierając okap, by w pełno dopasować jego możliwości do swoich potrzeb.
- Wyciąg czy pochłaniacz – czym się różnią?
- Rodzaje okapów kuchennych
- Czym się kierować podczas zakupu okapu?
Wyciąg czy pochłaniacz – czym się różnią?
Okapy kuchenne można podzielić na dwie główne grupy – wyciągi oraz pochłaniacze. Wyciąg podłączony jest do przewodu kominowego, zasysa powietrze i „wyrzuca” je na zewnątrz. Jest to jednak zdecydowanie rzadziej wybierane rozwiązanie, ponieważ w wielu przypadkach nie ma możliwości podłączenia się do przewodu kominowego.
Obecnie większość osób decyduje się na zakup pochłaniacza, który oczyszcza zasysane powietrze z tłuszczu i zapachów oraz z powrotem wydmuchuje do pomieszczenia. Wymaga jednak wymiany filtra węglowego.
Zapewne i w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup pochłaniacza. Zanim jednak to zrobisz, przejrzyj poszczególne modele na zadowolenie.pl/agd/okapy i porównaj ich parametry. Dzięki temu uda Ci się dopasować okap do swoich potrzeb.
Rodzaje okapów kuchennych
Ze względu na rodzaj konstrukcji, okapy kuchenne można podzielić na podszafkowe, kominowe, wyspowe oraz teleskopowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Okapy podszafkowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są pod górną szafką kuchenną. Nadają się do małych kuchni oraz do aneksów kuchennych, a ich największą zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Są jednak mało wydajne, dlatego nie poleca się ich do dużych pomieszczeń.
Okapy kominowe przystosowane są do montowania na ścianie i posiadają długi komin, który podłączany jest do szybu wentylacyjnego. Są bardzo wydajne, stosunkowo niedrogie, a do tego posiadają prosty, nowoczesny wygląd, który pasuje do praktycznie każdego wnętrza.
Okapy wyspowe montowane są do sufitu i zaleca się ich zakup wyłącznie do dużych pomieszczeń. Cechują się wysoką wydajnością, jednak ich rozmiary też są duże. Okapy wyspowe należy podłączyć do szybu wentylacyjnego, co czasami może być problematyczne. I niestety są drogie w zakupie.
Ostatni rodzaj okapów, to okapy teleskopowe, które przeznaczone są do zabudowy w szafce kuchennej. Posiadają wyciąganą szufladę, która zwiększa powierzchnię pochłaniacza. Są wydajne, choć tak jak w przypadku okapów podszafkowych, ich montaż zaleca się w niedużych pomieszczeniach.
Czym się kierować podczas zakupu okapu?
Podczas zakupu okapu kuchennego w pierwszej kolejności należy kierować się rozmiarem kuchni. W dużym pomieszczeniu okap podszafkowy nigdy się nie sprawdzi, natomiast w małej kuchni na kominowy często brak jest miejsca.
Zwróć też uwagę na poziom hałasu emitowanego przez to urządzenie – w przypadku tańszego sprzętu, często jest bardzo wysoki, co jest męczące, szczególnie w przypadku kuchni połączonej z salonem.
Okapy mogą być też wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja oświetlenia, czujnik czyszczenia informujący o konieczności wymiany filtrów, sensor zapachu (sprzęt włącza się automatyczny przy dużej wilgotności powietrza), czy czasowe połączenie.
Jak widzisz, wybierając okap kuchenny trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Dlatego na początku warto zastanowić się nad swoimi potrzebami, następnie sprawdzić parametry różnych modeli i dopiero potem podjąć ostateczną decyzję.
1 komentarz
Muszę się zgodzić z tym, że wybór okapu to jednak nie taka prosta sprawa jak może się wydawać, w końcu pełni on konkretną funkcję w kuchni i musi ją spełniać