Młynek do kawy do domu, biura? Jaki ekspres wybrać do pracy, jaki dla rodziny?

Każdy kawosz wie, jak ważny jet smak i aromat kawy. By zrobić jak najlepszy napar należy kupić wysokiej jakości kawę ziarnistą, młynek i ekspres. Wybierać można spośród wielu modeli. Podpowiadamy, jaki młynek do kawy kupić, a także na jaki ekspres postawić zarówno do biura, jak i do domu.

Rodzaje młynków do kawy

Aby napar był aromatyczny, warto mielić ziarna kawy tuż przed parzeniem. W tym celu należy się wyposażyć w młynek. Do wyboru mamy ręczne i elektryczne. Różnią się sposobem „zasilania”.

Młynki ręczne wymagają od nas pracy – aby zmielić ręcznie ziarna na porcję kawy trzeba wykonać nawet 70 obrotów korbką. W niektórych młynkach jest możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy, jednak prawda jest taka, że zmielona w młynku ręcznym jest dość gruba. Zdecydowanie bardziej nadaje się do parzenia w kawiarce, niż do espresso. Plusem młynków ręcznych jest to, że nie nagrzewają ziaren, a wiec nie mają negatywnego wpływu na jakość kawy.

Młynki elektryczne pracują bardzo szybko i oszczędzają nasz czas. Potrafią zmielić dużą ilość ziaren na raz. Mają dokładne programy do ustawiania grubości ziaren, a także znacznie więcej programów. Można wśród nich wyróżnić dwa rodzaje:

 • Młynki udarowe, zwane też nożowymi – dość tanie, rzadko mają regulację stopnia zmielenia kawy, ostrza nagrzewają zmieloną kawę, a także powodują powstawanie pyłu, przez który kawa jest kwaśna.
 • Młynki żarnowe – to zdecydowanie droższe młynki, ale godne uwagi. Kawę mielą ceramiczne lub stalowe żarna, dzięki czemu można regulować stopień zmielenia. Można mielić na wielu płaszczyznach. Kawa nie jest nagrzewana, nie traci walorów smakowych.

Jaki kupić młynek do kawy?

Wysokiej jakości domowe czy biurowe młynki do kawy oglądniesz np. tutaj: http://www.beanbrothers.pl/ekspresy_i_mlynki/domowe_i_biurowe/mlynki.html. Pytanie tylko, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Z pewnością na moc urządzenia. Im wyższa – tym więcej ziaren zmieli naraz. Pojemnik na mieloną kawę musi być szczelny. Wbrew pozorom szybkość mielenia nie jest ważna. Im szybciej – tym gorzej dla smaku. Grubość mielenia kawy w młynku jest równie istotna. Od tego zależy to, jaką metodą można będzie ją zaparzyć, by uzyskać jak najlepszy napar.

młynek i ekspres do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy

W sprzedaży są dwa podstawowe rodzaje ekspresów do kawy: przelewowy i ciśnieniowy. To najczęściej wybierane urządzenia do przygotowywania naparów, popularniejsze niż alternatywne metody.

Ekspres przelewowy to sprzęt, w którym wrzątek jest dozowany do pojemnika ze zmieloną kawą umieszczoną w papierowym filtrze. Nie pod ciśnieniem, a po prostu – powoli. Z uwagi na długi kontakt kawy z wrzątkiem napar zawiera sporo kofeiny.

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie, które do przygotowania kawy wykorzystuje wodę pod ciśnieniem. Jest jego kilka rodzajów, różnią się wyglądem i zastosowaną technologią. Wyróżniamy:

 • ekspres dzbankowy, zwany kafeterką lub mokką – naczynie stawia się na kuchence, umieszczając w nim wcześniej zmieloną kawę i wodę,
 • ekspres kolbowy – kawę umieszcza się w specjalnym pojemniku, przez niego sączy się woda pod ciśnieniem,
 • ekspres automatyczny – ziarna wsypuje się do młynka lub zmieloną kawę do specjalnego pojemnika, następnie zaparza ją woda po ciśnieniem,
 • ekspres kapsułkowy – w urządzeniu umieszcza się specjalne kapsułki ze zmieloną kawą.

Jaki ekspres do kawy kupić do biura, a jaki do domu?

W biurze, gdzie wszyscy są zapracowani, mało kto ma czas na to, aby długo przygotowywać kawę. Właśnie dlatego zdecydowanie najlepszym, na co można postawić, jest automatyczny ekspres do kawy wyposażony w młynek żarnowy. Dzięki temu zrobienie smacznego naparu będzie trwało moment, ograniczy się jedynie do naciśnięcia jednego przycisku.

Do domu można kupić ekspres kolbowy, zwłaszcza jak jest się zwolennikiem kawy z pianką, która gwarantuje wyśmienity aromat. Tylko do niego należy dokupić młynek. Oczywiście sprawdzi się również ekspres automatyczny, jednak to znacznie wyższy koszt.

0
3

3 komentarze

 1. Kawoszka 7 sierpnia 2017 Reply

  Ja mam w domu ekspres kolbowy. Pyszna kawa, niestety kupuję zmieelona juz kawę. Pewnie, gdyby była świeżo mielona smak byłby jeszcze lepszy 🙂

 2. Ignac 5 października 2017 Reply

  Sam teraz myślę nad takim młynkiem do kawy, ekspres to już grubsza sprawa i większy wydatek, ale młynek? Przydałby się.

 3. Jarek 25 lutego 2019 Reply

  Mam gdzieś w domu jeszcze młynek ręczny. Musze przekopać stare klamoty, to pewnie się znajdzie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*