Dobre buty robocze to podstawa podczas pracy na budowie. Chronią stopy przed zagrożeniami, ale też zapewniają komfort w czasie zajęć na zewnątrz. Jakie obuwie do pracy wybrać, aby spełniało wymagania? Na jaką markę postawić? Jaka klasa butów roboczych będzie odpowiednia? Z jakiego materiału powinny być wykonane? Podpowiadamy!
- Jakie obuwie robocze na budowę wybrać?
- Jaka klasa butów roboczych będzie najlepsza?
- Z jakiego materiału buty ochronne wybrać?
- Jaka marka butów do pracy?
Jakie obuwie robocze na budowę wybrać?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że buty do pracy znacznie różnią się między sobą. Nawet obuwie jednego producenta występuje w wielu wariantach, by móc znaleźć odpowiednie do swoich potrzeb. Najlepiej buty robocze porównaj na https://balticbhp.pl, gdzie w jednym miejscu zgromadzono ofertę najpopularniejszych marek. Dzięki temu masz większy wybór, ale i na pierwszy rzut oka jesteś w stanie odrzucić modele, które nie sprawdzą się w twojej pracy. W podjęciu ostatecznej decyzji pomóc mogą dodatkowo opisy produktów wzbogacone o szczegółowe informacje.
Jaka klasa butów roboczych będzie najlepsza?
Obuwie do pracy dzieli się z uwagi na kilka kryteriów. Można buty podzielić z racji na typ, a więc do kupienia są półbuty, trzewiki, buty, buty do kolan i buty z przedłużoną cholewką. Oczywiście nie zawsze konieczne będzie noszenie wysokiego obuwia. Nawet na budowie. Należy liczyć się z tym, że niezbędny będzie zakup większej ilości butów niż jedna para.
Wracając do podziału, obuwie do pracy można podzielić na buty bezpieczne z symbolem S, ochronne (P) i zawodowe (O). Warto poznać ich specyfikacje, żeby wiedzieć, co wybierać. Obuwie S i P chroni palce stóp dzięki podnoskom. W przypadku butów O możliwe jest używanie ich jako obuwia do pracy, ale tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców, a więc zdecydowanie nie na budowie.
W oznaczeniach butów roboczych po literze S umieszczane są dodatkowe informacje. Właśnie dlatego da się znaleźć takie z określeniami S1, S2, S3. Obuwie bezpieczne klasy S1 jest najczęściej używane w suchym środowisku. Buty do pracy klasy S2 to obuwie stosowane głównie w mokrym lub wilgotnym otoczeniu. Na budowie zdecydowanie bardziej sprawdzą się jednak te z oznaczeniem S3, gdyż są wodoodporne. Obuwie do pracy S4 i S5 to buty ochronne wykonane z gumy lub z tworzywa sztucznego.
Dodatkowo do określenia obuwia roboczego stosuje się symbole wskazujące na cechy butów. Przykładowo litera P oznacza, że są odporne na przekłucie. A to buty antyelektrostatyczne. Symbol C oznacza, że obuwie przewodzi prąd, a I, że jest elektroizolacyjne, E – absorpcja energii w pięcie. HI oznacza izolację spodu buta od ciepła, a CI od zimna. Buty do pracy z symbolem WR są odporne na wodę. SRA, SRB i SRC z kolei oznaczają odporność na poślizg. Oczywiście to nie wszystkie, ale najważniejsze cechy butów do pracy.
Z jakiego materiału buty ochronne wybrać?
Obuwie do pracy często jest wykonane z różnego typu materiałów. Najlepiej, gdy buty do pracy na budowie mają podnosek kompozytowy lub metalowy, który ochroni palce przed zgnieceniem. W przypadku tego typu pracy doskonałe będzie również obuwie z wytrzymałej podeszwy, która będzie odporna na przebicie. W lecie można wybrać butylekkie wykonane z przewiewnych materiałów, ale jesienią i zimą zdecydowanie lepsze będą te z wodoodpornego sztucznego tworzywa. Każdy producent ma swoją opatentowaną technologię. Da się kupić buty oddychające z wodoodporną membraną, które będą chroniły stopy podczas pracy.
Jaka marka butów do pracy?
W zasadzie nie da się wskazać jedynej słusznej marki, która produkuje buty ochronne, które sprawdzą się na budowie. Wielu producentów ma w swojej ofercie tego typu obuwie. W sklepach z odzieżą BHP do wyboru są różne modele wielu marek. Najpopularniejsze są buty robocze Caterpillar, Solid Gear, Engelbert Strauss, Base, Albatros, ale i Puma czy Reebok. Warto poszukać takich, które spełniają wymagania i mieszczą się w planowanym budżecie.
2 komentarze
Dobre buty robocze to podstawa, choć wcale nie jest powiedziane, że trzeba je wykorzystywać do pracy. Niektóre buty robocze dobrych marek świetnie nadają się także do noszenia na co dzień.
I można w takich roboczych butach z pracy chodzić poza pracą? Tak się zastanawiam, czy nie jest tak, że dozwolone są jednak tylko w pracy. No bo przeciez pracodawca je kupuje, nie?