Start Hobby Jak działa nitownica pneumatyczna? Dla kogo? Jak wybrać nitownicę pneumatyczną?

Jak działa nitownica pneumatyczna? Dla kogo? Jak wybrać nitownicę pneumatyczną?

autor Aleksandra Kostka
0 komentarz
kadłub samolotu nitowany

Połączenia tworzone przy pomocy nitów zostały w dużej mierze wyparte przez spawanie. Są jednak branże, które dalej korzystają z nitownic, ponadto narzędzia te są bardzo użyteczne także w przypadku domowych majsterkowiczów, czy nawet artystów. Istnieje kilka rodzajów nitownic, jednak my zajmiemy się przede wszystkim nitownicami pneumatycznymi.

Jak działa nitownica pneumatyczna?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nitownice pneumatyczne mogą różnić się między sobą. Nie będziemy wchodzić w szczegóły i opisywać dokładnie różnice konstrukcyjne, skupimy się natomiast na sposobie działania tych urządzeń. Nitowanie jest metodą łączenia ze sobą różnych elementów przy pomocy nitów. Nity, to drobne elementy (zazwyczaj wykonane z metalu), które umieszcza się w wykonanych wcześniej otworach, a następnie rozgina lub odkształca. Nity wyjątkowo dobrze stabilizują łączone powierzchnie, co jest szczególnie ważne np. w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym. Dzięki wykorzystaniu tej metody łączenia, kadłub samolotu może wytrzymać nawet ekstremalne naprężenia.

Wewnątrz nitownicy pneumatycznej znajduje się kilka ruchomych części, które mają kluczowe znaczenie dla jej działania. Są to:

  • regulator sterujący ilością sprężonego powietrza,
  • zawór przepustnicy,
  • spust,
  • tłok wewnątrz zaworu suwakowego.

Aby wprawić wszystkie elementy w ruch i rozpocząć proces nitowania, należy pociągnąć za spust, który otwiera zawór przepustnicy. W wyniku tego działania powstaje otwór, którym przedostaje się sprężone powietrze do zaworu suwakowego i dociska tłok napierający z kolei korpus nitu. Pod wypływem tej siły, nit wbijany jest w otwór, a jego zakuwka zostaje spłaszczona. Tak działają nitownice wykorzystywane m.in. w przemyśle lotniczym, inne mogą wymagać samodzielnego umieszczenia nitu w otworze, tak by trzpień wystawał z drugiej strony. Końcówkę nitownicy umieszcza się na trzpieniu, a po wciśnięciu spustu, zęby nitownicy chwytają go i ciągną tak, że korpus nitu ulega zgnieceniu.

Jak wybrać nitownicę pneumatyczną?

Nie mamy uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, do czego będzie wykorzystywana nitownica. Duże znaczenie ma np. jakie materiały chcemy ze sobą łączyć. Nie mniej, po określeniu konkretnych parametrów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka również istotnych kwestii. Ważne jest to, czy nitownica dobrze leży w dłoni. Niewygodnym narzędziem będzie nam bardzo ciężko pracować. Drugą sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest przewód pneumatyczny, który powinien być obrotowy, inaczej utrudnione będzie operowanie nitownicą

Nitownica pneumatyczna – dla kogo?

Osoby przeprowadzające drobne remonty, czy majsterkowicze raczej nie będą potrzebować nitownicy pneumatyczne, w zupełności powinna im wystarczyć nitownica ręczna lub akumulatorowa. Jak już wspominaliśmy, nitownice pneumatyczne są aktualnie wykorzystywane w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym, ale nie tylko. Ponadto urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się w pracy ciągłej, a więc na liniach produkcyjnych. Zdarza się, że połączenia nitowe wykorzystywane są w meblarstwie, rymarstwie, a także we wszelkich zakładach produkcyjnych, które muszą łączyć ze sobą różnego rodzaju blachy, taśmowniki, dźwigary, wsporniki i wiele innych.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET