Start Hobby Do czego służy i jak działa nitownica?

Do czego służy i jak działa nitownica?

autor Aleksandra Kostka
0 komentarz
nity na blasze

Nitownica jest narzędziem o bardzo szerokim zastosowaniu. Choć w przemyśle ciężkim połączenia nitowe zostały w pewnej mierze wyparte przez spawanie, to wciąż w wielu sytuacjach sięga się po tradycyjne rozwiązanie, jakim jest właśnie nitowanie. Urządzenie to znajdziemy jednak nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również w warsztatach oraz skrzynkach z narzędziami budowlańców, różnego rodzaju rzemieślników, a nawet artystów.

Co to jest nitownica?

Nitownica to narzędzie służące do łączenia ze sobą różnych elementów. Istnieje kilka rodzajów nitownic, a dokładnie:

  • nitownica ręczna,
  • nitownica pneumatyczna,
  • nitownica akumulatorowa.

Każda z tych nitownic działa w nieco różny sposób, jednak żadna nam się nie przyda, jeśli nie będziemy mieli nitów. Nity to elementy wykonane z metalu, które posiadają główkę i szyjkę, a włożone w przygotowany wcześniej otwór i zaciśnięte, scalają ze sobą dwie osobne dotąd części.

Przy pomocy nitownicy możemy połączyć ze sobą kawałki blachy, tworzywa sztuczne, skórę, kształtowniki stalowe, elementy maszyn i wiele innych rzeczy. Trzeba wiedzieć, że dobór rodzaju nitownicy do tego, co chcemy przy jej pomocy łączyć, jest bardzo ważny. W zakładach produkcyjnych najczęściej spotykane są nitownice pneumatyczne o bardzo dużej sile i prędkości nitowania. Do prac artystycznych i majsterkowania najlepsza będzie nitownica ręczna, natomiast pracownicy sektora budowlanego najchętniej wybierają urządzenia akumulatorowe.

Jak nitować?

Zasada działania nitownic jest częściowo uzależniona od tego, jaki rodzaj nitownicy wybierzemy oraz jakich nitów używamy. Używając nitownicy ręcznej, należy umieścić nit w przygotowanym otworze, a następnie zakuć go wspomnianym urządzeniem. W przypadku narzędzia pneumatycznego siłę naszych mięśni zastępuje sprężone powietrze. Trzeba przy tym zaznaczyć, że różne rodzaje nitów wymagają często zmiany postępowania. Przykładem mogą być nitonakrętki, których trzpień (po umieszczeniu w otworze) wkładamy do nitownicy, a na wystającą z przodu cześć wkładamy nitonakrętkę. Kolejnym krokiem jest zaciśnięcie dźwigni oraz wykręcenie trzpienia.

Jeszcze inaczej działają nity zrywalne, które powinny zaklinować się w kołnierzu, abyśmy mogli zerwać część pręta w miejscu przewężenia. Jak widać, nie ma jednego sposobu nitowania, wszystko zależy od tego, jakiej nitownicy i nitów używamy. Ich dobór będzie zależał od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie elementy ze sobą połączyć. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia musimy kierować się także tym, jak dużo nitów chcemy zamontować i ile czasu możemy na to przeznaczyć.

Do czego może przydać się nitownica w domu?

Połączenia nitowe, które możemy wykonywać samodzielnie, nie muszą z reguły spełniać wysokich standardów dotyczących np. szczelności, dlatego większość majsterkowiczów kupuje sprzęt ręczny, bądź akumulatorowy. Nitownica może nam się przydać podczas remontu lub budowy domu, czy garażu. Przy pomocy połączeń nitowych możemy również dokonać drobnych napraw. Dosyć często nity wykorzystuje się w produkcji galanterii skórzanej, także jest to praktyczne urządzenie w przypadku wszelkich napraw rymarskich. Mając nitownicę ręczną, możemy np. naprawić skórzany pasek, czy torebkę.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET