Czym jest pole dance i dlaczego zyskuje na popularności? Pole dance – dla kogo, kiedy zacząć?

Dopiero w 2017 roku pole dance został oficjalnie dyscyplina sportową. Dzięki temu też zaczął być traktowany poważniej, jest to także duży krok w stronę zmiany postrzegania tańca na drążku. Nie da się ukryć, że budzi on w dalszym ciągu skojarzenia z tańcem erotycznym i striptizem. Czym wobec tego jest pole dance, jak wyglądają treningi i kto może go trenować?

Skąd wzięła się popularność tańca na drążku?

Popularność pole dance wynika w głównej mierze z tego, że bardzo korzystnie wpływa on na kondycje oraz sylwetkę osób, które go trenują. Poza tym jest to sport widowiskowy, dający dużo pozytywnej energii i pomagający podnieść swoją samoocenę. Cegiełkę do wzrostu popularności tańca na drążku dołożyły również gwiazdy światowego formatu oraz celebrytki, takie jak Madonna, Jennifer Lawrence, Emma Watson, czy Kim Kardashian, które pokazały, jak wygląda on w ich wykonaniu.

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby pole dance trenowały osoby obojga płci, najczęściej tę dyscyplinę sportową wybierają kobiety. Prawdopodobnie wiele pań jest dopingowana do ćwiczeń przez swoich partnerów, jednak trzeba zaznaczyć, że pomimo pewnych punktów stycznych, pole dance i taniec na rurze to dwie osobne rzeczy.

taniec na drążku

Czym jest pole dance?

Skoro już mowa o tańcu na róże i tańcu na drążku, to warto dokładnie wytłumaczyć, czym się różnią. Otóż w tańcu na rurze (lap dance) drążek pełni inną funkcję, jest to taniec kontaktowy, bardzo często połączony ze striptizem. W pole dance drążek jest pomocą, dzięki której możliwe jest wykonywanie elementów ekwilibrystycznych, ćwiczeń oraz całych układów choreograficznych. Nie jest to taniec wykonywany publicznie (chyba że podczas zawodów), stanowi natomiast formę akrobatyki.

To porównanie chyba dość dobrze pokazuje, czym jest taniec na drążku. Bardzo ważne jest to, że sport ten niezwykle pozytywnie wpływa na różne dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa, czy wady postawy. Pomaga również zadbać o kondycję, wyrzeźbić i ujędrnić ciało (głównie ramiona, pośladki i uda). Ogromną zaletą tańca na drążku jest to, że treningi to nie tylko wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, które mogą po pewnym czasie stać się dla nas nużące, ale w dużej mierze dobra zabawa, rozrywka, pokonywanie własnych słabości i odkrywanie możliwości swojego ciała.

Pole dance – dla kogo, kiedy zacząć?

Nie ma ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o to, kiedy można zacząć trenować pole dance. Jednym przeciwwskazaniem jest ciąża. Tak naprawdę sport ten jest wskazany dla wszystkich osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę, borykają się z bólami kręgosłupa lub wadami postawy. Taniec na drążku powinien pomóc uporać się z tego typu problemami.

Istotne jest też to, że idąc na pierwszy trening, nie musimy przejmować się słabą kondycją, czy ogólną sprawnością fizyczną na niskim poziomie. Wraz z kolejnymi treningami nasze mięśnie będą się rozciągać, staną się silniejsze, a my będziemy mogli wykonywać coraz bardziej skomplikowane figury. Bardzo ważna jest cierpliwość i systematyczność. Każdy sport wymaga dużej ilości samozaparcia i nie inaczej jest w przypadku pole dance. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż satysfakcja po pewnym czasie będzie ogromna.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*