Pole dance – prawda i mity

Pole dance jeszcze do niedawna kojarzony był wyłącznie z nocnymi klubami i seksem. Dzisiaj obraz tego typu tańca zmienia się diametralnie. Od kilku lat zdobywa on coraz to większe rzesze nowych fanów i z rozrywki dla zdesperowanych panów zmienia się w prawdziwy, wymagający sport. W praktyce każda szkoła tańca, bądź duże centrum fitnessu wzbogaciło już harmonogram swoich zajęć o zajęcia pole dance lub pole dance fitness.

Co to jest pole dance?

W dzisiejszej formie pole dance to połączenie gimnastyki artystycznej, cyrkowej, fitnessu i tańca. Istnieje wiele mitów na temat tańca na rurze. Panuje powszechne przekonanie, że aby ćwiczyć pole dance należy mieć niezwykle dużo siły, trzeba być rozciągniętym jak baletnica i wytrzymałym jak maratończyk. Do tego jeszcze dochodzi mit, że taniec ten odchudza. Wszystko to nie jest prawdą. Jest to sport przede wszystkim dla tych, którzy chcą popracować nad swoim ciałem i kondycją.

Panie, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tańcem na rurze nie zostaną rzucone na głęboką wodę i nie będą musiały umieć zrobić szpagatu na pierwszych zajęciach. Zajęcia prowadzone są zazwyczaj na kilku poziomach – od tych początkujących nazywanych first step po bardzo zaawansowane zajęcia choreograficzne. Każdy trening poprzedzony jest długą rozgrzewką, na której nauczymy się jak rozciągać nasze ciało i jak odpowiednio przygotować je do właściwego treningu. Na początku zatem oswoimy się z rurą. nauczymy się prostych spinów i przejść między nimi, by po kilku miesiącach nauczyć się bardziej skomplikowanych sekwencji figur.

taniec nad morzem

Dla kogo pole dance?

Pole dance powinny trenować przede wszystkim osoby, które chcą wysmuklić, wzmocnić, ujędrnić i wyrzeźbić swoje ciało. Każda rozgrzewka i trening ułożone są tak, aby wzmocnić mięśnie ramion, nóg i brzucha. Mimo, że na treningu spalimy dużo kalorii, to nie powinniśmy oczekiwać znacznego spadku wagi, dlatego, że tkanka tłuszczowa, którą spalamy pod wpływem ćwiczeń zmieniać się będzie w mięśnie, które są od niej cięższe. Tak więc nie bójmy się kiedy po kilku miesiącach treningów przybędą nam 3-4 kilogramy.

Co prawda waga będzie pokazywać większe wartości, jednak nasze ciało będzie bardziej rozciągnięte i wizualnie szczuplejsze. Pole dance to nie tylko praca nad ciałem. Wiele kobiet trenując odzyskuje pewność siebie i podnosi swoją samoocenę, co skutkuje lepszym podejściem do życia i zanikiem kompleksów.

stanie na rękach

Taniec ten stał się tak popularny, że na całym świecie cykliczne odbywają się mistrzostwa krajowe i światowe dla pan i panów. Od roku 2013 organizatorzy mistrzostw świata w pole dance starają się, aby ten sport stał się dyscyplina olimpijską. Pole dance jest także inspiracją dla wielu projektantów mody, którzy zainspirowani kobiecym ciałem i tańcem tworzą ciekawe – wcale nie odkrywające ciało kreacje dla nowoczesnych kobiet. Jednym z projektantów, którzy ulegli urokowi pole dance jest światowej sławy Portugalczyk Felipe Oliveira Baptista.

0
3

3 komentarze

 1. rom-antyk 25 września 2016 Reply

  Na olimpiadzie jest tyle durnych dyscyplin, że może być i ten rodzaj tańca. Mnie na pewno nie przeszkadza. Miło ogląda się wysportowane ciała…

  • Iwka 3 października 2016 Reply

   No panom na pewno miło się ogląda taki sport 🙂 dziewczyny faktycznie wyglądają rewelacyjnie.

 2. Irek 3 października 2016 Reply

  Myślicie, że jak zamiast „taniec na rurze” będziecie pisać „pole dance”, to będzie się lepiej kojarzyć? Tak tylko pytam.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*