4 sposoby na to jak zwiększyć koncentrację

Problemy z nauką, skupieniem się czy ciągłe wrażenie, że o czymś zapomnieliśmy może być sygnałem, że mamy problemy z koncentracją. W takiej sytuacji powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę i ćwiczenia, które wpływa pozytywnie na nasza koncentrację.

Jaka dieta na problemy z koncentracją?

Podstawą dobrej koncentracji jest zdrowa dieta bogata w minerały witaminy. Lekarze polecają szczególnie witaminy z grupy B, które poprawiają krążenie krwi. Występują one w mleku, orzechach, mięsie, serach czy ziemniakach. Ważne są także witaminy A, E i C.

Neutralizują one działanie wolnych rodników, które negatywnie wpływają na zdrowe komórki. Do organizmu dostarczamy je poprzez spożywanie brokułów, marchwi, owoców cytrusowych, olei roślinnych czy wątróbki. Bardzo ważne są tez minerały, kwasy omega-3 i węglowodany. Te z kolei zawarte są w kukurydzy, fasoli, otrębach, zielonych warzywach, czerwonym mięsie itp.

Jak pracować wydajnie?

Kiedy musimy się nad czymś skoncentrować najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się wszystkich rozpraszaczy z otoczenia. Mowa tu oczywiście o telewizorze,radiu, laptopie czy telefonie komórkowym. Cisza i spokój pomogą Ci na skupieniu się na jednej rzeczy i poświęceniu jej całej uwagi. W związku z tym odpuśćmy sobie tzw. Multitasking – czyli zajmowanie się wieloma zadaniami na raz, bo dzieląc uwagę na kilka zada skończy się na tym, że żadne nie będzie wykonane w 100% dobrze.

Kiedy nad czymś pracujesz – rób sobie małe przerwy co np. godzinę. W tym czasie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz i urządź sobie krótką gimnastykę. Dotlenia to organizm czyli pobudza go do pracy.

poprawa-koncentracji-elektronika

Jak się uczyć?

Pracując nad czymś odnieśmy się do informacji, które już zgromadziliśmy. Następnie zanalizujmy je dokładnie i przyswajajmy te informacje powtarzając je kilkukrotnie. Najlepiej jest się uczyć metodą małych kroczków. Małe, zwięzłe formacje zapamiętywane przez mózg częściej zmusza go do aktywniejszej pracy. Mózg jest mięśniem jak każdy inny, a więc jeśli przestaniemy go ćwiczyć zapamiętując różne informacje będzie on słabł, co zmniejszy naszą zdolność koncentrowania się i zapamiętywania.

Co pomaga w koncentracji?

Dla pracy mózgu bardzo ważny jest też sen. Odpręża on i relaksuje nasz organizm, a także regeneruje komórki i połączenia nerwowe. Sen łączy się bezpośrednio z odpoczynkiem, który pozytywnie nastraja nas do pracy. Swoją koncentrację możemy poprawić także poprzez medytację. Jest to ćwiczenie i odprężanie mózgu w tym samym czasie. Praca nad swoim wnętrzem i poznawanie siebie mogą przynieść nieoczekiwanie dobre rezultaty.

sposoby-na-koncentracje-joga

Nasz mózg to najbardziej niesamowity organ jaki posiadamy, nie traktujmy go więc jak śmietnika. Jeśli dobrze o niego zadbamy, będzie służył nam odpowiednio przez długie lata.

0
1

1 Komentarz

  1. gorliwy pracownik 29 listopada 2016 Reply

    A umiecie koncentrować się słuchając muzyki? Mi się tak najlepiej pracuje.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*