Czy posyłać dziecko do żłobka i jaki żłobek lepiej wybrać – prywatny czy publiczny?

Małe dziecko w domu to nie lada wyzwanie, jednak zdarza się, że rodzice, a szczególnie matka, chcą w miarę szybko wrócić do pracy, a jeżeli nie ma możliwości zostawienia dziecka u rodziny, pozostaje jeszcze żłobek. Oczywiście nie jest to łatwa decyzja i rodzice zostają postawieni przed nie lada dylematem. Posłać dziecko do żłobka czy nie? A jak tak, to do jakiego?

Czy posyłać dziecko do żłobka?

Mówiąc szczerze na to pytanie nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Będzie to zależało przede wszystkim do podejścia rodziców i ich możliwości, a potrzeby danej rodziny mogą być naprawdę różne. Wybór nie jest prosty, a można tu wymienić kilka możliwości: urlop wychowawczy, oddanie dziecko pod opiekę rodziny, żłobek albo niania.

Oprócz rzecz jasna takich kwestii jak poczucie odpowiedzialności, tęsknota i obawa o dziecko, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę finanse. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji należy przede wszystkim rozważyć wszystkie za i przeciw, a także określić własne możliwości i przede wszystkim kierować się dobrej zarówno własnym, jak i dziecka.

Jakie są zalety i wady żłobów?

Skoro temat dotyczy rozważenia oddania dziecka do żłobka, należałoby zastanowić się nad tym, jakie zalety niesie ze sobą ta forma opieki nad dzieckiem. Można z pewnością do tego zaliczyć szybszą naukę funkcjonowania w grupie razem ze wszystkimi tego cechami, jak umiejętność dzielenia się czy cierpliwości w oczekiwaniu na swoją kolej, dzięki temu łatwiej też nawiązują kontakty. Do tego uczy także samodzielności, jak w przypadku nauki korzystania z nocnika, a także codziennych czynności jak posługiwanie się sztućcami.

A wady żłobka? Jak każda instytucja, żłobki też je mają, ale to już indywidualna sprawa, jak w przypadku poczucia opuszczenia, które może odczuwać dziecko. Do tego trzeba też dodać, że będąc w większej grupie dzieci o wiele łatwiej o choroby i infekcje. Warto też wspomnieć o tym, że dzieci bywają różne, mają różne nawyki i charaktery, co za tym idzie, maluch może ze żłobka przejmować niewłaściwe wzorce od innych dzieci.

Dwoje małych dzieci

Żłobek prywatny czy publiczne?

Tak postawione pytanie też nie ma prostej odpowiedzi. Z pewnością pierwszą rzeczą, którą weźmie się pod uwagę przy wyborze to ta związana z finansami. Oczywistym jest, że żłobki prywatne są droższe od publicznych. Wiele osób może być też święcie przekonanych, że te prywatne będą lepsze, bo mają inną formę finansowania, więcej pieniędzy, lepiej wykwalifikowanych pracowników oraz więcej możliwości indywidualnego podejścia do każdego dziecka. Można się z tym zgodzić lub nie, bo prawda jest taka, że nie ma tutaj reguły.

Kluby malucha niekoniecznie muszą być lepsze od żłobków państwowych, choć tak wypadałoby sądzić, bo skoro płacę, to wymagam jakości. Oczywiście wszystko będzie tylko naszym indywidualnym wyborem, a fakt, że niewielkie prywatne placówki zapewniają bardziej indywidualne podejście, dla wielu może być decyzją po prostu lepszą. Do tego trzeba dodać, że w żłobkach prywatnych jest lepsze jedzenie, a rodzice mają zdecydowanie większą kontrolę nad planem dnia. Minusem może być to, że nie do końca wie się o osobach, które takie żłobki prowadzą, samemu trzeba to skontrolować, a i gmina, w której się znajduje taki żłobek też takie kontrole nie przeprowadza zbyt często.

Jak wybrać najlepszy żłobek?

Przede wszystkim przed wyborem żłobka należy sprawdzić listę placówek w swojej okolicy, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych. Na pewno dobrze jest także takie miejsce sprawdzić osobiście, porozmawiać z pracownikami, przekonać się jakie warunki panują w żłobku. Istotne jest to, żeby niezależnie od tego, jaką placówkę się wybierze, było to miejsce otwarte na dzieci i rodziców, którzy będą chcieli ściśle współpracować z opiekunami dzieci.

Jeżeli pojawiają się liczne zakazy, np. zakaz wchodzenia do sal, gdzie dzieci się bawią, wówczas należy się głębiej nad tym zastanowić. Dobry żłobek niczego nie ukrywa, jest otwarty dla rodziców i wręcz zachęca ich do poznawania otoczenia, w którym będzie przebywało dziecko, a także pozwoli na sprawdzenie, jak maluch sobie radzi. Najważniejsze jest jednak to, by dziecko czuło się dobrze, a opiekunowie mieli pasję do swojej pracy oraz dobre podejście do dzieci.

1 Komentarz

  1. Eryk 21 lutego 2019 Reply

    Za moich dziecięcych, PRL-owskich czasów, to żłobki to była jakaś masakra. Brzydkie, ponure i ze sfrustrowanymi, wiecznie gniewnymi paniami opiekunkami. Tak przynajmniej wspominam własny czas spędzony w żłobku :/
    Mam nadzieję, że od tego czasu wiele zmieniło się na plus w tej dziedzinie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*