Jak skutecznie nauczyć dziecko języka angielskiego? Sposoby na naukę języków obcych u dzieci

W powszechnej opinii uważa się, że dzieci najszybciej i najłatwiej ucząc się języków obcych. Dzieje się tak, ponieważ ich mózgi nie postrzegają tego jako obowiązku, którego nie chce im się wykonywać ale jako zabawę. Właśnie poprzez zabawę i odpowiednie podejście, dziecko chłonie taką wiedzę jak gąbka. Poniżej podpowiadamy, jak zachęcić dziecko d nauki języków obcych.

1. Kiedy można zacząć uczyć dziecka języka angielskiego?

Badania w tym zakresie wykazały, że największą chłonność umysłu wykazują dzieci do 6 roku życia. Jest to okres w którym znacznie łatwiej i szybciej przyswajają wiedzę z otaczającego go świata. Dlatego dobrze rozpocząć naukę języka angielskiego możliwie jak najwcześniej, ponieważ może mieć bardzo pozytywne skutki znacząco wpłynąć na rozwój intelektualny. Oczywiście nie oznacza to, że należy kazać dziecku siedzieć przy książkach. Absolutnie. To ma być dla niego przyjemne, a nic innego nie sprawia dzieciom przyjemności, jak zabawa. Zatem, spróbujcie zacząć ich przygodę z angielskim, w formie zabaw i gier.

Nauka angielskiego najlepiej jeśli rozpocznie się kiedy maluch skończy trzy latka. Dzieci, które swoją przygodę z językiem angielskim najpóźniej przed ukończeniem 11 roku życia, wykazują większą trudność z artykulacją obcobrzmiących dźwięków oraz z innym akcentem.

Dziewczynka uczy się czytać książeczkę

2. Jakie sposoby na uczenie dziecko angielskiego?

W pierwszej kolejności, należy oswoić dziecko z innym językiem, słowami, akcentem i obcobrzmiącymi słowami. Do niczego go nie zmuszaj ponieważ wówczas dziecko się zniechęci i nastąpi swoista blokada umysłowa. Dziecko zmuszane do nauki nie czerpie z tego żadnej przyjemności, a efekty takiej nauki są kiepskie.

Dzieci są w przeważającej części wzrokowcami więc łatwiej zapamiętają coś z kolorowych rysunków, gier ruchowych, wierszyków, piosenek, zabawy muzycznych i wielu innych. Dzieci odbierają naukę poprzez wszystkie swoje zmysły czyli wzrok, słuch, dotyk, smak oraz zapach. Dlatego tak ważne jest aby nauka, przybierała różne formy.

Książki i ćwiczenia dla dzieci

3. Jak dzieci reagują na język angielski?

W przypadku dzieci, podobnie zresztą jak w przypadku dorosłych, każda zmiana i pojawienie się czegoś nowego rodzi pewien niepokój czy stres. Dzieci w wieku 1,5 – 2,5 roku są zdezorientowane ale tylko na początku. Dosyć szybko przystosowują się do nowych zmian i czasem nawet nie zauważają, że mówią w innym języku. Natomiast dziecko w wieku 3,5-4 lat potrzebuje co najmniej 2-3 tygodni, aby przestawić się na nowy tryb. Zazwyczaj trzeba im coś dłużej wytłumaczyć albo po prostu, domagają się użycia języka polskiego. Można im pomóc używając np. odpowiednich gestów.

Każde dziecko będzie inaczej przyswajać wiedzę, jedno lepiej inne gorzej. Jednak problemy są po to, aby je rozwiązywać. Nie należy się poddawać, tyko szukać innych sposobów na wytłumaczenie dziecku określonych zasad. Pamiętajmy, że robimy to dla jego dobra bo wcześnie zaczęta edukacja języka angielskiego ułatwi mu znacznie start w przyszłości.

2 komentarze

  1. ewelina 18 lipca 2017 Reply

    Najlepiej uczyć się przez zabawę, a także przez ciągły kontakt z językiem, rozmowy, pytania itd

  2. albatros 26 lutego 2019 Reply

    Ostatnio widzę, że część rodziców uczy swoje dzieci angielskiego, zanim jeszcze nauczą się mówić dobrze po polsku. A to niesie pewne zagrożenia, ponieważ angielski jest łatwiejszy do nauki. Więc obawiałbym się, że dziecko może potem w obcym języku mówić lepiej niż w swoim własnym.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*