Start Edukacja i Nauka Jak napisać kondolencje?

Jak napisać kondolencje?

autor Lucyna Majster
1 komentarz

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie. Dlatego warto wesprzeć osoby pogrążone w żałobie pomocą, swoją obecnością i dobrym słowem. Kondolencje mają za zadanie w oficjalny sposób wyrazić smutek i żal z powodu śmierci bliskiej osoby. Forma kondolencji jest różna w zależności od stopnia pokrewieństwa lub znajomości z osobą zmarłą. Chcesz dowiedzieć się jak poprawnie złożyć kondolencje? Przeczytaj nasz artykuł!

Kiedy wypada złożyć kondolencje?

Najlepiej w dniu pogrzebu pojawić się na cmentarzu osobiście i podejść na chwilę do rodziny zmarłego. Jednak w wielu przypadkach nie mamy takiej możliwości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wysłanie kartki z kondolencjami.

Dobrze jest to zrobić jeszcze przed pogrzebem, ale jak nie zdążyliśmy tego zrobić, można je wysłać przed upływem miesiąca od pogrzebu. Jeśli minęło więcej czasu lepiej zrezygnować
z tego pomysłu. Kondolencje w ten sposób powinny składać jedynie osoby, które są w bliższych kontaktach z osobą opłakującą, a z jakiś przyczyn nie mogły pojawić się na pogrzebie.

Komu należy złożyć kondolencje?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: oczywiście najbliższej rodzinie. Zalicza się do nich: współmałżonka, dzieci, wnuki, rodziców, rodzeństwo i dziadków. Nie jest jednak błędem złożenie kondolencji dalszej rodzinie i bliskim przyjaciołom, szczególnie jeśli wiemy, że byli ze zmarłym emocjonalnie związani. Przecież oni tak samo mogą cierpieć po jego stracie i również przyda im się kilka słów otuchy.

cmentarz

Jak powinny wyglądać kondolencje?

Przede wszystkim powinny być krótkie. Śmierć i pogrzeb najbliższej osoby są dużym szokiem
i cierpieniem dla rodziny. Dlatego nie warto przedłużać ich w nieskończoność. Zamiast podnieść ich na duchu, może to spowodować, że się jeszcze bardziej załamią. Wystarczy, że powiemy, że bardzo nam przykro z powodu ich straty.

Tak samo należy postąpić w przypadku wysłania kondolencji pocztą. Wystarczy, że na kartce napiszemy wyrazy współczucia. W tym wypadku można dodać również kilka słów o zmarłym ale tylko wtedy jeśli się go dobrze znało. Warto zawrzeć w swoich słowach również gotowość do udzielenia wsparcia i pomocy rodzinie zmarłego. Na pewno zostanie to przez nich odczytane jako ważny i miły gest.

Jak nie wolno składać kondolencji?

Za nieeleganckie formy składania kondolencji uznaje się wysłanie ich drogą sms-ową lub mailem. Najlepiej zrobić to osobiście lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, zadzwonić bądź wysłać list, w którym wyrazimy nasz żal. W niektórych przypadkach w ogóle nie należy składać kondolencji. Czasem rodzina sobie po prostu tego nie życzy, a postępowanie wbrew ich woli będzie uznane za brak taktu.

podobne artykuły

1 komentarz

matejka 21 lipca 2017 - 12:03

Napisanie kondolencji łatwe nie jest, bo jak to zrobić, wiedząc, że druga osoba cierpi i żadne słowa nie pomogą? Wiem, że to tylko formalność, ale jednak…

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET