Jak opanować stres przed egzaminem?

Stres to nieodłączna część naszego życia i czasami po prostu musimy nauczyć się z nim walczyć lub przynajmniej nie dopuszczać do tego, aby przejął nad nami kontrolę. Pojawia się on dość często w sytuacjach, kiedy powinniśmy być skupieni, kiedy liczy się szybkie i efektywne myślenie i zależy nam na tym, aby wypaść dobrze.

Jak opanować stres?

Przykładem takich okoliczności są różnego rodzaju egzaminy, które musimy zdawać na przestrzeni całego życia. Zaczynamy od tych szkolnych, następnie pojawia się egzamin na prawo jazdy, a także testy związane z naszymi kompetencjami, kiedy staramy się o pracę lub o podniesienie kwalifikacji. Choć nie możemy ich zazwyczaj uniknąć, mamy szansę zminimalizować stres i w pełni skupić się na tym, czego się od nas w danej chwili wymaga. Jak zatem opanować tę sztukę? Poniżej kilka wskazówek.

Jak przygotować się do egzaminu?

Im lepiej jesteśmy do danego egzaminu przygotowani, tym pewniej się na nim czujemy, więc siłą rzeczy i stres jest mniejszy. Z tego też powodu warto zadbać o systematyczną naukę. Przyswajanie materiału na ostatnią chwilę sprzyja większemu zestresowaniu i nerwowości, co w rezultacie odbić może się na wyniku naszych zmagań. Dzień przed egzaminem powinniśmy już jedynie zrobić jedną, generalną powtórkę wszystkich zagadnień, jakie wcześniej przyswoiliśmy i postarać się zrelaksować.

Dobrym pomysłem będzie z całą pewnością wyjście na spacer, wypicie ulubionej herbaty, sięgnięcie po książkę, ale niekoniecznie wypad z przyjaciółmi i huczna zabawa. Odpoczynek i regeneracja sił to to, co wyjdzie nam w tym czasie na dobre. Powinniśmy się również dobrze wyspać i nie zapominać o tym, aby następnego ranka nie wychodzić z domu bez śniadania, które zapewni nam siły.

Co robić przed egzaminem?

Jeżeli zdajesz dany egzamin z innymi, z pewnością udzielać będzie Ci się ogólna nerwowa atmosfera osób, które mówią, co potrafią, a czego nie zdążyły opanować i naprędce starają się powtórzyć zaległy materiał. Staraj się nie zwracać na nie uwagi, bo dołączenie do takiej grupy z pewnością nie będzie dla Ciebie korzystne. Jeśli masz taką potrzebę, powtórz jeszcze raz na spokojnie zagadnienia, z których będzie egzamin i postaraj się zachować spokój.

Egzamin - jak się nie stresować?

Jak zachować się podczas egzaminu?

Jeżeli egzamin jest pisemny, przeczytaj dokładnie polecenia i zastanów się, czy dobrze je zrozumiałeś. Jeśli czeka Cię rozmowa z egzaminatorem, słuchaj uważnie każdego jego słowa i nie rozpraszaj się. Skup się na rozwiązaniu danego zadania i na tym jak najtrafniej się za nie zabrać, a nie na końcowej ocenie. Może zdarzyć się tak, że nie będziesz znał odpowiedzi na każde z zadanych pytań. Nie jest to jednak powód do paniki.

Przeszukaj swoją pamięć, być może będziesz w stanie napisać cokolwiek, a to już zawsze lepsze niż nic. Rozpocznij od zadań, które są dla Ciebie jasne, a następnie przejdź do tych, które sprawiają Ci pewne problemy. Na samym końcu przejrzyj jeszcze raz cały egzamin, przeczytaj to, co napisałeś, być może wpadniesz na odpowiedź, która wcześniej nie wpadła Ci do głowy, a jest bardziej trafna.

0
1

1 Komentarz

  1. wieczny student 29 listopada 2016 Reply

    Łooo, czasy studiów, kiedy to było. Ale ja to w sumie nigdy się egzaminami nie stresowałem, zawsze jakoś to szło. A jak nie, to był drugi termin…

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*