Choroba Alzheimera – co powinieneś o niej wiedzieć?

Dla wielu ludzi Alzheimer brzmi jak wyrok. Nic dziwnego, ta nieuleczalna oraz postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadzi w końcu powoli do śmierci pacjenta. Szacuje się również, że w 2050 roku dotknie ona jedną na 85 osób. Jak ją rozpoznać? Czy znane są jej przyczyny? Czy istnieje jakikolwiek skuteczny lek? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w dzisiejszym artykule.

Jak przebiega choroba Alzheimera?

Przebieg Alzheimera dzielimy na 4 etapy: predemencję, wczesny etap, etap umiarkowany oraz etap zaawansowany.

  • Predemencja – chory w fazie predemencji ma trudności z przypominaniem sobie faktów oraz zapamiętywaniem nowych informacji. Często możemy również zaobserwować wtedy apatię. Objawy te bywają niestety mylone ze starzeniem się.
  • Wczesny etap – pacjent ma problemy językowe, wynikające ze zubożenia słownictwa. Występuje również stan zaburzonej zdolności rozpoznania znanych mu elementów otoczenia oraz trudności z koordynowaniem, wykonywaniem i planowaniem czynności wymagających precyzyjnych ruchów, takich jak rysowanie lub pisanie.
  • Etap umiarkowany – na tym etapie osoba dotknięta chorobą nie jest już samodzielna. Najprostsze codzienne czynności stają się niemożliwe do wykonania. Wcześniej nietknięta pamięć długotrwała ulega uszkodzeniu. Chory wybucha agresją oraz stawia opór swoim opiekunom, często ma też różne urojenia.
  • Etap zaawansowany – w końcowym etapie choroby Alzheimera, chory jest całkowicie zależny od innych. Jego mowa ulega redukcji do pojedynczych słów, by w końcu nawet zaniknąć. Masa mięśniowa oraz mobilność zmniejszają się, pacjent jest całkowicie przykuty do łóżka, nie potrafi również samodzielnie jeść.

Śmierć pacjenta następuje na skutek czynników zewnętrznych, którymi może być między innymi zapalenie płuc lub infekcja odleżyn.

Jak zdiagnozować chorobę Alzheimera?

Historia choroby, wywiad rodzinny oraz obserwacje kliniczne – na tej podstawie zazwyczaj diagnozuje się chorobę Alzheimera.

Zaawansowane metody obrazowania takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, mogą być pomocne w wykluczaniu innych typów otępień lub patologii mózgowych.

Choroba Alzheimera – czy można jej zapobiec?

Niestety ale nie istnieje żaden dowód na to, żeby jakiekolwiek działania prewencyjne były efektywne w chorobie Alzheimera.

Niektóre czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak choćby palenie, cukrzyca lub nadciśnienie mogą się jednak wiązać z wyższym ryzykiem rozwinięcia się i przebiegu choroby Alzheimera – jednakże leki obniżające poziom cholesterolu, nie dały nic jeżeli chodzi o poprawę przebiegu choroby.

Składniki diety śródziemnomorskiej, takie jak warzywa, chleb, oliwa z oliwek lub czerwone wino, mogą obniżać ryzyko choroby.

Alzheimer - jak leczyć?

Jak leczyć tę chorobę?

Jak zapewne wiecie niestety, ale choroby Alzheimera nie da się wyleczyć. Możemy jedynie zająć się leczeniem objawów, lecz dalej będzie to tzw. leczenie paliatywne (opieka nad nieuleczalnie chorymi).

0
1

1 Komentarz

  1. zmartwiony 29 listopada 2016 Reply

    U mnie w dalszej rodzinie raz była taka przypadłość. Mam nadzieję, że mnie to nigdy nie spotka.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*