Start Hobby Jakie są rodzaje nitownic? Jak działa nitownica ręczna, pneumatyczna, akumulatorowa?

Jakie są rodzaje nitownic? Jak działa nitownica ręczna, pneumatyczna, akumulatorowa?

autor Aleksandra Kostka
0 komentarz
nitownica

Mogłoby się wydawać, że w momencie, gdy spawanie zyskało na popularności, nitownice przestaną być potrzebne. Nic bardziej mylnego, narzędzia te w niektórych przypadka są nie do zastąpienia. Znaczenie ma nie tylko trwałość połączenia nitowego, ale również jego wygląd. Ze względu na tę drugą kwestię, nity często wykorzystywane są w produkcji galanterii skórzanej, czy też przez artystów. Jakie są zatem rodzaje nitownic i w jaki sposób działają?

Rodzaje nitownic

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju nitownic, jednak można je podzielić na kilka podstawowych kategorii. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie i wykorzystywana jest w różny sposób. Wyróżniamy takie rodzaje, jak:

  • nitownica ręczna (uniwersalna i do nitów rurkowych),
  • nitownica do łańcuchów,
  • nitownica elektryczna akumulatorowa lub z połączeniem sieciowym,
  • nitownica pneumatyczna (do m.in. nitów stalowych).

Wybór konkretnego narzędzia musi być podyktowany tym, jakie materiały chcemy ze sobą połączyć, czy połączenie to ma być szczelne, a także jakie siły będą na nie działać. Zupełnie inne wymagania mają budowlańcy, firmy wykorzystujące nitownice do produkcji, czy domowi majsterkowicze lub artyści. Bardzo duże znaczenie ma też dobór odpowiednich nitów. Klasyczne nity, składające się z szyjki, główki i zakuwki zostały w znacznej mierze wyparte przez spawanie, jednak zdarza się wciąż, że wykorzystuje się je w rymarstwie czy branży meblarskiej, a także pracach artystycznych.

Nitownica – działanie. Jaki rodzaj wybrać?

Zaczniemy od nitownicy ręcznej. Warto wiedzieć, że jest narzędzie praktycznie bezawaryjne. Jeśli korzystamy z niej we właściwy sposób, to nie będzie powodu, by ją wymieniać przez bardzo długi czas. Nitowanie ręczne wymaga jednak dość dużej siły, ponadto każdy pojedynczy nit musi zostać zaciśnięty z osobna, co sprawia, że jest to dość żmudna i długotrwała praca. Zwłaszcza jeśli jakieś połączenie wymaga użycia wielu nitów. Jeśli jednak chodzi o prace takie, jak naprawa paska czy torebki, to nie ma lepszego wyboru niż nitownica ręczna.

Nitownice zasilane akumulatorowo lub te, które podpina się do sieci, wymagają zdecydowanie mniejszej siły od osoby, która je obsługuje. Sam mechanizm działania nie jest dużo bardziej skomplikowany, niż w przypadku nitownicy ręcznej, jednak narzędzia elektryczne znacznie przyspieszają prace. Nitownice wyposażone w akumulator są bardzo popularne na budowach, gdyż dają możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach, a jednocześnie nie wymagają tyle siły, co narzędzia ręczne.

Nitownica pneumatyczna to narzędzie, w którym siła ludzkich rąk została całkowicie zastąpiona przez sprężone powietrze. Ważne jest to, że podczas obsługi tej nitownicy nie musimy trzymać nita, co sprawia, że praca ta jest bezpieczna i można wykonywać ja w systemie ciągłym. To najbardziej efektywne rozwiązanie, dlatego też stosuje się je na liniach produkcyjnych. Ten rodzaj nitownicy może obsługiwać zarówno nity zrywalne, jak i nitonakrętki.

Nitownica do łańcuchów to najbardziej wyspecjalizowane narzędzie ze wszystkich przez nas omawianych. Jeśli przyjrzymy się z bliska np. łańcuchowi z piły mechanicznej, to możemy zauważyć, że poszczególna ogniwa są połączone ze sobą nitami. Aby więc wyprodukować taki łańcuch, niezbędna jest specjalna nitownica.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET