Kiedy test ciążowy jest wiarygodny?

Najpopularniejszą formą sprawdzenia, czy po odbytym stosunku doszło do zapłodnienia jest zakupienie aptecznego testu i wykonanie go własnoręcznie w domu. Wybierając tę metodę, warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które przyczynią się do tego, że test będzie wiarygodny. Pamiętajmy o tym, że nie daje nam on nigdy stuprocentowej pewności, jego wynik powinniśmy zatem skonsultować z lekarzem.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Po pierwsze powstrzymajmy się przed przedwczesnym wykonaniem testu. Niektóre pary pragną wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia już w chwilę po stosunku. Nie ma jednak żadnej metody, która mogłaby to sprawdzić na tak wczesnym etapie. Zapłodniona komórka jajowa dociera do macicy aż około sześciu dni. Wtedy też dopiero następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Najwcześniejsze wykonanie testu może zatem przypadać na około 9-11 dni od stosunku, podczas którego mogło dość do zapłodnienia. Wcześniejsze wykonanie testu zupełnie mija się z celem.

Hormonem odpowiedzialnym za rozwój zarodka jest beta-hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, która pojawia się we krwi i w moczu dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium. To właśnie ten hormon wykrywany jest przez test ciążowy, który kupujemy w aptekach, a jego stężenie rośnie dopiero po około 10 dni od zapłodnienia. Wcześniej nie odnajdziemy go zatem ani we krwi ani w moczu.

Jak zrobić domowy test?

Domowy test wykonywany we własnej łazience najlepiej zatem przeprowadzić w dniu planowanej miesiączki, szczególnie w momencie, kiedy się ona spóźnia. Wcześniejsze testy będą nie tylko niewiarygodne i wprowadzające w błąd, ale i zupełnie niepotrzebne. Nie warto zatem dla samego zaspokojenia ciekawości robić testu już po kilku dniach po stosunku.

Nawet te robione po tygodniu powinny być następnie powtórzone w czasie, kiedy pojawić powinna się miesiączka, a wszelkie wyniki trzeba oczywiście skonsultować z lekarzem. Dopiero po wizycie u ginekologa można mieć stuprocentową pewność, że wynik, który ujrzeliśmy na teście jest tym prawidłowym i zgodnym z prawdą.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Kiedy zrobić test z krwi?

Większą pewność daje nam niewątpliwie badanie krwi wykonane w laboratorium. Możemy wykonać je już po około 10 dniach od ewentualnego zapłodnienia i rozjaśnić w ten sposób kwestie pozytywnego lub negatywnego wyniku. Nie należy jednak zapominać o tym, że ten dodatni nie musi koniecznie oznaczać ciąży. Mogą składać się na niego przeróżne czynniki, związane między innymi z przebytymi chorobami, zmianą klimatu, nadmiernym uprawianiem sportu, stresem i silnymi emocjami, ciąża może być również pozamaciczna.

Kiedy iść do lekarza?

Czy też zatem pragniemy dowiedzieć się o ziszczeniu marzeń na temat upragnionego potomstwa, czy mieć pewność, że nie doszło do niechcianego, przypadkowego zapłodnienia, dla własnego spokoju warto jednak poczekać z przeprowadzaniem domowego testu. Nie chodzi przecież o to, żeby wprowadzać do życia niepotrzebne zamieszanie, a o to, żeby poznać prawidłowy wynik, potwierdzony następnie przez lekarza ginekologa. Żaden test nie daje nam bowiem stuprocentowej pewności, a przecież właśnie o nią nam chodzi.

0
1

1 Komentarz

  1. malinka 29 listopada 2016 Reply

    Wydaję mi się, że 14 dni to taki optymalny czas. Ja przynajmniej zawsze po takim terminie robiłam test, żeby mieć większą pewność.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*