Start Hobby Miękkie obuwie i stabilna stopa to oczywiście Nike Huarache

Miękkie obuwie i stabilna stopa to oczywiście Nike Huarache

autor Zbyszek Łukasz
1 komentarz
buty sportowe Nike Huarache

Nike Huarache – niby zwykłe buty, a jednak zaznaczyły się już wyraźnie w historii obuwnictwa. Również i dzisiaj nie zanosi się na to, by ich popularność miała w najbliższym czasie przeminąć. Skąd wziął się ten śmiały projekt i co Nike Huarache mają nam do zaoferowania?

Skąd się wzięły Nike Huarache?

Nike Huarache pojawiły się w roku 1991. To wtedy zostały wprowadzone na rynek i z miejsca zdobyły serca biegaczy. Na czym polegała ich innowacyjność? Otóż projektant marki Nike, Tinker Hartfield, tworząc owe nowe biegówki, zaczerpnął inspirację z butów do nart wodnych. Kiedy, jak to zapalony miłośnik sportu, oddawał się tej niecodziennej dyscyplinie, zwróciło jego uwagę, iż używane w niej neoprenowe buty idealnie przylegają do ciała. Zaraz też zaczęło go nurtować, jak taki efekt sprawdziłby się w przypadku innych butów sportowych.

Każdy ma inną budowę stopy, stąd teza, że tylko ściśle przylegający do niej but pozwoliłby na pełną swobodę i wygodę podczas uprawiania sportu. Przyjmując takie założenia, Hartfield zaprojektował but, który otula stopę przy kołnierzu. Gdy buty te, stworzone przy pomocy neoprenu i lycry, ujrzały światło dzienne, było to pierwsze w całej historii marki Nike biegowe obuwie bez sztywnej konstrukcji pięty.

Jak się okazało, Nike Huarache swym wyglądem przypominały sandały (można dostrzec to wyraźne podobieństwo samemu, przeglądając byty tego typu na https://domodi.pl/nike-huarache), stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Trzeba bowiem wiedzieć, że „huarache” to określenie rodzaju sandałów noszonych przez rdzennych Amerykanów.

Oprócz samej nietypowej wówczas budowy, wzrok przyciągała zastosowana kolorystyka. Intensywne barwy, inspirowane Nike Air Flow, a zastosowane tym razem zwłaszcza na panelach neoprenowych, od razu pomogły nowym butom wyróżnić się na tle konkurencji. Kampania reklamowa, wraz z hasłem „Have you hugged your foot today?”, nieprzypadkowo położyła nacisk na poczucie komfortu, jakie Nike Huarache zapewnia stopom.

 

Jakie są rodzaje Nike Huarache?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać komuś niewtajemniczonemu, nie wszystkie buty Nike Huarache są takie same. W żadnym wypadku – ten model występuje w wielu zróżnicowanych wariantach. Można w nich oczywiście bez problemu wypatrzyć elementy pierwotnego projektu, który w końcu wpisał się już do klasyki, takie jak gumowe wzmocnienie pięty czy elastyczny pasek. Każdy z tych wariantów dodaje jednak coś od siebie.

Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o Nike Air Huarache. Ta wersja słynnego obuwia została udoskonalona za pomocą poduszki gazowej Air-Sol. Co daje nam ten dodatek? Otóż zapewnia butom niespotykaną lekkość, a naszym stopom odpowiednią amortyzację podczas biegu. W innowacyjny sposób zaprojektowana cholewka z kolei to gwarancja właściwej wentylacji. W przedniej części buta zastosowano Duralon, specjalny materiał, który zwiększa zarazem wytrzymałość jak i przyczepność.

Innym wartym wspomnienia wariantem tego kultowego obuwia są Nike Huarache SE. Cholewka z syntetycznej skóry została zaprojektowana tak, by oddychała, a przy waflowym bieżniku zastosowano elastyczne nacięcia, aby zwiększyć komfort uprawiania sportu. Mamy też Nike Air Huarache Ultra, lekkie buty, przylegające do stóp jak nigdy dotąd, dzięki zastosowaniu wewnętrznych linek Flywire.

Dla sportowców i nie tylko

Nike Huarache to też różne warianty powstające z myślą o konkretnych sportowych dyscyplinach, takie jak Huarache International czy Air Tech Challenge Huarache, przeznaczone do gry w tenisa czy Air Dynamic Flight stworzone dla koszykarzy – owszem, tutaj nie ma w nazwie „Huarache”, ale logo tego modelu znajduje się na języku.

Jednak Nike Huarache to nie tylko sport. Bardzo szybko upowszechniły się jako tak zwany model lifestyle’owy, a to ze względu na ich odrębny styl i to, że tak dobrze pasują do wielu modowych stylizacji.

podobne artykuły

1 komentarz

Igon 19 stycznia 2018 - 08:45

w przypadku uprawiania sportu dobre buty to podstawa, a stabilna stopa w trakcie biegu czy innej czynności nie jest bez znaczenia. No i trzeba też przyznać, że ciekawie wyglądają, a pewnie i ten fakt miał duży wpływ na popularność tych butów.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET