Pilarki akumulatorowe – rodzaje, zastosowania, zalety

Pilarki akumulatorowe to doskonała alternatywa dla narzędzi spalinowych. Świetnie się sprawdzają wszędzie tam, gdzie liczy się wygoda korzystania ze sprzętu i nie można powodować zbyt wiele hałasu. To również rozwiązanie proekologiczne, więc korzystając z nich, możemy aktywnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Warto zatem wiedzieć, jakie pilarki akumulatorowe warto kupić.

Narzędzia na stole

Pilarki akumulatorowe – rodzaje

Producenci oferują bardzo szeroki wybór pilarek akumulatorowych. Możemy je podzielić ze względu na kształt i zastosowanie ostrza. Wyróżniamy zatem:

  • pilarki tarczowe,
  • pilarki taśmowe,
  • piły łańcuchowe,
  • piły szablaste.

Pilarki tarczowe to pilarki, których do cięcia wykorzystywana jest tarcza. W zależności od rodzaju tarczy można nią ciąć drewno, płytki ceramiczne, ale też beton czy elementy stalowe.

W pilarkach taśmowych elementem tnącym jest tarcza, za pomocą której można przeciąć grubą deskę lub płytę.

W piłach łańcuchowych elementem tnącym jest ostry łańcuch. Służą do cięcia drewna, zwłaszcza grubego.

W pilach szablastych do cięcia służy charakterystyczny brzeszczot, który jest łukowato wygięty do góry. Dzięki dość cienkiemu ostrzu można z jej pomocą wykonywać precyzyjne cięcia, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Oprócz tych czterech głównych rodzajów warto jeszcze wspomnieć:

  • piły stołowe,
  • ukośnice.

To urządzenia specjalnego przeznaczenia, z których pomocą można m.in. przecinać drewno lub płytki pod odpowiednim kątem, dokonując bardzo precyzyjnych cięć.

Pilarki akumulatorowe – zastosowanie

Patrząc na szeroki wybór rodzajów pilarek akumulatorowych, można domyślić się, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Pilarki akumulatorowe wykorzystuje się do prac w lesie, m.in. do wycinki drzew, do prac ogrodowych np. do przycinania większych krzewów i pielęgnacji drzew. Służą również jako narzędzia w przeróżnych pracach budowlanych oraz są niezastąpione w warsztacie stolarskim. Można z ich pomocą przycinać płyty i drewno do żądanych rozmiarów, ale również, dzięki możliwości stosowania tarcz i końcówek różnego rodzaju, do szlifowania, ścierania, polerowania czy nacinania. Tak szerokie spektrum zastosowań sprawia, że pilarki akumulatorowe, szczególnie piły szablaste, znajdują coraz więcej zwolenników i ich popularność rośnie.

Pilarki akumulatorowe nie służą jednak wyłącznie do pracy z drewnem i materiałami drewnopodobnymi. Niektóre modele, zwłaszcza pilarki tarczowe i ukośnice, przydają się również jako wyposażenie ekipy zajmującej się układaniem płytek ceramicznych.

Pilarki akumulatorowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Poszukując właściwego modelu pilarki akumulatorowej, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie ona najczęściej używana. O ile pilarka tarczowa doskonale sprawdzi się do przycinania i przecinania różnych elementów, ich szlifowania czy czyszczenia (np. z resztek starej farby), o tyle nie nada się do wycinki drzew czy innych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Drugą kwestią, od której zależy wybór narzędzia, jest rozmiar pilarki. Pilarki tarczowe różnią się miedzy sobą średnicą tarczy. Wybór jest zależny od tego, jakie prace będą wykonywane. Do precyzyjniejszych prac wykonywanych pilarką tarczową lepiej wybrać pilarkę mniejszych rozmiarów, gdyż łatwiej będzie można nią manewrować. Przy pracach niewymagających aż takiej precyzji, lepiej wybrać pilarkę z większą średnicą tarczy, bo praca będzie szła szybciej.

Wybierając piły łańcuchowe, warto z kolei zwracać uwagę na długość ostrza. Im mniejsza piła, tym łatwiej będzie nią manewrować. Niestety przy krótkim ostrzu tym trudniej będzie przeciąć większe drzewo, a co za tym idzie, czas pracy będzie dłuższy.

Warto zwrócić również uwagę na pojemność akumulatorów. Im mniejsza pojemność, tym krótszy czas pracy pilarki. Jeśli więc chcesz korzystać z pilarki przez długi czas bez konieczności ładowania jej co chwilę, to szukaj pilarki akumulatorowej o jak największej pojemności akumulatora. Najlepsze piły łańcuchowe akumulatorowe mają akumulatory o pojemności nawet 9Ah, a najlepsze pilarki tarczowe – 6Ah, co pozwala im pracować zdecydowanie dłużej niż pilarkom z akumulatorami o mniejszej pojemności.

Pilarki akumulatorowe – najważniejsze zalety

Patrząc na szeroki wybór rodzajów pilarek akumulatorowych, a tym samym bardzo duże obszary, w których można ich użyć, nie dziwi fakt, że cieszą się one dużym uznaniem profesjonalistów. Do najważniejszych zalet należy z pewnością wygoda ich użytkowania, ale również zdecydowanie mniejszy hałas w porównaniu np. do pił łańcuchowych spalinowych. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że z powodzeniem można z nich korzystać w pomieszczeniach, co w wielu przypadkach znacząco podnosi komfort pracy. Dzięki akumulatorowi nie trzeba również uważać na plątający się pod nogami kabel, co poprawia bezpieczeństwo korzystania z tych urządzeń.

Jednym słowem: wszystkie powyższe zalety jasno pokazują, że pilarki akumulatorowe zasłużenie cieszą się dobrą opinią i nie dziwi fakt, że profesjonaliści korzystają z nich coraz chętniej, wybierając je jako alternatywę dla urządzeń spalinowych i urządzeń wymagających stałego podpięcia do źródła zasilania.

Jeśli szukasz profesjonalnych pił, sprawdź na https://phuabc.com.pl/narzedzia-akumulatorowe/pily.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*