Start Dom Solary, czyli co wiemy o instalacjach solarnych, czy opłacają się?

Solary, czyli co wiemy o instalacjach solarnych, czy opłacają się?

autor Małgorzata
0 komentarz
Instalacja solarna na dachu

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach? A może szukasz ekologicznych rozwiązań dla twojego domu? Jest na to sposób – to instalacja solarna. Na czym polega, jakie ma zastosowanie i kiedy się opłaci? Wyjaśniamy.

Co to są solary, kolektory słoneczne?

Solary, czyli instalacje solarne, to zestaw urządzeń służących do podgrzewania wody oraz do częściowego ogrzewania budynków. Taka instalacja składa się z kolektorów słonecznych, podgrzewacza oraz zespołu pompowo-sterowniczego.

Kolektory słoneczne montowane są najczęściej na dachu budynku i służą do zamiany energii słonecznej na ciepło. Solary, sprzedawane wraz z serwisem, oferuje wiele firm, które jednocześnie pomagają w weryfikacji, czy taka inwestycja się zwróci.

A od czego zależy efektywność solarów?

Czy ogrzewanie wody, domu instalacją solarną się opłaca?

Efektywność instalacji solarnej w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju kolektorów, które dzieli się na płaskie oraz próżniowe. Kolektory płaskie posiadają formę płyty, zwykle instalowane są na dachu budynku pod kątem 45 stopni, aczkolwiek… nie jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ kąt padania promieni słonecznych uzależniony jest od pory roku. Aby wydajność instalacji była jak największa, latem powinno się je ustawić pod kątem 30 stopni, wiosną oraz jesienią – 45 stopni, natomiast zimą 60 stopni.

Większą wydajność wykazują kolektory próżniowe, które składają się z rur. Ich zaletą jest to, że „zbierają” nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także rozproszone, a właśnie takie najczęściej występuje zimą. Są droższe, choć dzięki nim możliwe jest wydajniejsze ogrzewanie budynku.

A skoro już o tym mowa, to przejdźmy do efektywności inwestycji. W sezonie letnim możliwe jest niezaspokojenie nawet 100% zapotrzebowania na ogrzewanie wody użytkowej (c.w.u). W miesiącach wiosennych efektywność spada do ok. 85-90%, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Natomiast największe straty zauważalne są jesienią i zimą – choć zwykle pokrywają zapotrzebowanie na c.w.u., w zakresie ogrzewania budynku stanowią jedynie uzupełnienie instalacji grzewczej w postaci kotłów.

Ponadto to, czy taka instalacja się opłaci, zależy od kilku czynników, takich jak intensywność promieniowania słonecznego, powierzchnia i ustawienie względem stron świata kolektorów oraz kąt nachylenia. W praktyce wszystko zależy od tego, czy solary są odpowiednio zaprojektowane oraz dostosowane do potrzeb mieszkańców (ilości osób w gospodarstwie, sposobu zużycia ciepłej wody). Dlatego ich zakup powinno się wcześniej skonsultować ze specjalistami, którzy nie tylko dokonają wyceny inwestycji, ale też obliczą jej rentowność, jak szybko się zwróci.

Kolektory słoneczne – zalety i wady

Solary to sposób na pozyskanie ciepłej wody użytkowej i wspomaganie centralnego ogrzewania, który jest nie tylko energooszczędny, ale również ekologiczny. Największą efektywność wykazują od marca do października, a odpowiednio dobrana instalacja, pozwoli też pokryć część zapotrzebowania na energię cieplną zimą.

Kolejnymi zaletami jest bezawaryjność kolektorów słonecznych. Zamontowane przez specjalistów, będą bezobsługowe. Ponadto to uniwersalne rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie również w przypadku domów jednorodzinnych oraz na osiedlach mieszkalnych.

Wadą jest z pewnością koszt inwestycji, aczkolwiek można starać się o dofinansowanie. Oprócz tego, w sezonie letnim, może dojść do ich przegrzania.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET