Choć niektórym Bałtyk kojarzy się ze spokojnymi spacerami wzdłuż brzegu, zbieraniem bursztynów i popołudniowymi obiadami w restauracjach, a innym z dzikimi imprezami do białego rana, to jedno jest natomiast pewne. Styl marynarski we wnętrzach to świetny motyw przewodni aranżacji mieszkania. Jak więc przenieść do naszego domu klimat rozgrzanego słońcem piasku, letniej bryzy oraz zapachu słonej wody? Oto kilka rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu pomieszczenia w stylu marynistycznym.
• Jakie materiały w stylu marynarskim?
• Jakie dodatki w marynarskim stylu?
Styl marynarski – co to takiego?
Niebieski, biel i granat to elementarne barwy tego stylu. Takie zestawienia kolorystyczne nie dość, że budzą w nas poczucie bezpieczeństwa, to jeszcze sprawiają że całe pomieszczenie kojarzy nam się ze stonowaną elegancją. Biało-niebieskie wnętrze idealnie urozmaici także stare złoto, szarość lub czerwień.
Warto również zwrócić uwagę na wzory, gdyż detale mają tutaj naprawdę spore znaczenie. Dominujące są węższe lub szersze biało-niebieskie paski. Nie zapominajmy także o motywie żaglówek, rozgwiazd, kotwic, latarni morskich oraz muszli – jeżeli użyjemy ich z umiarem, to mogą być świetnym uzupełnieniem całości. We wnętrzach dziecięcych idealnie za to sprawdzi się wizerunek piratów, który ucieszy najmłodsze pociechy.
Jakie materiały w stylu marynarskim?
Styl marynarski we wnętrzach (zobaczysz go na Homebook) niezmiennie przywodzi nam na myśl nieokiełznaną i niemającą nic wspólnego z jakąkolwiek sztucznością naturę. Pamiętajmy więc o tym, aby używać takich materiałów jak delikatny len i bawełna.
Główny element pomieszczenia jakim są meble, powinien być drewniany, wiklinowy, rattanowy, malowany lub bejcowany. Pięknie będą wyglądać sprzęty „nadgryzione” trochę przez upływ czasu. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj metoda wykańczania drewna potocznie zwana przecierką, dodająca rzeczom nieco rustykalnego charakteru.
Jakie dodatki w marynarskim stylu?
Żaglowce, globusy, latarnie morskie czy też lampy-lunety to obowiązkowe akcesoria marynistyczne. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzić z dodatkami, bo łatwo tutaj o efekt kiczu i groteski, którego nikt chyba nie chce uzyskać. Świetnym pomysłem na urządzenie wnętrza w stylu marynarskim jest także wyeksponowanie naszych pamiątek z wakacji. W końcu każdy z nas z pewnością choć raz w życiu był nad morzem. Możemy więc pokusić się o zebranie piasku i kolorowych kamyczków do przezroczystych butelek lub o umieszczenie w drewnianych ramach naszych fotografii.
Dla miłośników słodkiego lenistwa idealną propozycją będzie za to zamontowanie hamaka w pomieszczeniu. Wystarczy, że zaopatrzymy się w wytrzymałe żaglowe płótno oraz mocne haki do zamontowania w ścianie…i voilà! Teraz pozostaje nam się już tylko rozbujać, odpłynąć w objęcia Morfeusza i poczuć na twarzy rześką morską bryzę…
1 komentarz
Mi to się w sumie nie podoba. Chyba, że takie jakby bielone, postarzane meble, to jedynie dobrze wygląda