Wpływ gier komputerowych na psychikę dziecka

Każdy rodzic w pewnym momencie zaczyna obawiać się o dalszy rozwój swojej pociechy: boimy się tego, żeby nie wpadła w złe towarzystwo, czy nabrała dziwnych nawyków. W końcu chcemy żeby była jak najlepszym człowiekiem, który będzie sobie dawał radę w przyszłości i inni będą brać z niego przykład. Czyżby taki scenariusz nie był największym marzeniem każdego rodzica?

Jak gry wpływają na dziecko?

Jeśli jesteś rodzicem chłopczyka, to najprawdopodobniej będziesz stał przed problemem, jakim są gry komputerowe i internet. Brak kontroli nad nimi może mieć drastyczny wpływ na psychikę naszego dziecka. Oczywiście nie można go od tego zupełnie odcinać, bo poczuje się odsunięte od społeczeństwa, gorsze od kolegów których rodzice nie przywiązują większej wagi do tego czym zajmuje się ich dziecko, korzystając z komputera. Bez nadzoru może natomiast wpaść w dość duże problemy, opuścić się w nauce, stracić kontakt z rzeczywistością czy nawet drastycznie przytyć.

Jak gry wpływają na dzieci?

Jak ochronić dziecko przed negatywnymi skutkami gier?

Jak temu zapobiec? Najlepszym rozwiązaniem jest pilnowanie czasu, jaki spędza przed komputerem i kontrole rodzicielskie, obecne wśród oprogramowania codziennego użytku. Dobrze jest udostępniać dziecku gry przetestowane przez nas samych, np. Candy Crush Saga, czy Monster Legends Hack (http://islandhacks.com/monster-legends-hack/), gry przeznaczone dla odpowiedniego przedziału wiekowego, czy nawet takie dostępne w serwisach nastawionych głównie na gry dla dzieci. Z tych ostatnich godnymi polecenia są portale Gry.pl oraz giercownia.pl.

Sporo opcji znajdziemy również na stronach społecznościowych typu Facebook, czy Nasza-Klasa.pl. Warto zaopatrzyć latorośl również w modyfikacje różnego typu, dodające przedmioty które wymagają sporej inwestycji czasu, żeby zmniejszyć okres jego przebywania przed monitorem. Do tego typu aplikacji godną polecenia jest strona islandhacks.com.

Jak przygotować dziecko do grania w Internecie?

Musimy się oczywiście nastawić na to, że nigdy nie uchronimy dziecka w 100% przed złem, czasem wyskoczy brzydka reklama, czy usłyszy coś od kolegi, bądź zobaczy wieczorem w telewizji. Ważne jest żeby nie panikować w takich sytuacjach i starać się dziecku najbardziej naturalnie to wytłumaczyć. Od tego w jaki sposób nauczymy podchodzić dziecko do życia, zależy to w jaki sposób będzie w przyszłości przetwarzało i rozumiało to co się dzieje dookoła niego.

Dlatego podstawą jest spokojne podejście do sytuacji oraz kontrolowanie, przynajmniej w małym stopniu tego co się dzieje na ekranie naszej pociechy. Warto też w odpowiednim wieku przygotować dziecko do ignorowania tego typu contentu, podchodzenia do niego z pewnym dystansem – dla jego własnego bezpieczeństwa.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*