Start Praca Co powinieneś wiedzieć, kiedy planujesz wyjazd do pracy w Holandii?

Co powinieneś wiedzieć, kiedy planujesz wyjazd do pracy w Holandii?

autor Małgorzata
0 komentarz
Holandia

Co roku wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy w Holandii. Lecz, aby to przedsięwzięcie faktycznie zakończyło się sukcesem (nie tylko finansowym), trzeba wcześniej zadbać o kilka rzeczy. Jakich?

Praca w Holandii – czy warto?

Czy opłaca się wyjeżdżać do pracy w Holandii? Tak, i to z kilku powodów. Często najważniejszym z nich są wysokie zarobki, nawet na niższym szczeblu zatrudnienia. Oprócz tego można liczyć na świadczenia socjalne (choć należy najpierw sprawdzić warunki ich przyznawania, czy się kwalifikujesz) oraz na tygodniowe wypłaty. Co istotne, w Holandii jest duże zapotrzebowanie nie tylko na pracowników sezonowych, także tych, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin, przez cały rok.

Minus jest taki, że trzeba dobrze trafić. Samodzielne poszukiwanie pracy w Holandii może okazać się fiaskiem, ponieważ tak jak wszędzie, i tam można trafić na oszustów. Problematyczna jest też często nieznajomość przepisów. Co radzimy? Skorzystać z jednej z agencji pośredniczącej w zatrudnianiu polskich pracowników w Holandii. Najlepiej udać się do tej, którą polecili ci znajomi. Są jeszcze inne sposoby? Tak. Polacy w Holandii czytają serwisy informacyjne jak Glospolski.nl, tam znajdziesz aktualne informacje na temat rynku pracy, a także zakwaterowania. I to będą informacje z pierwszej ręki, ponieważ takie serwisy tworzone są dla Polonii holenderskiej.

Gdy już to wszystkie wiesz, sprawdź, o co trzeba zadbać przed wyjazdem.

Dokumenty potrzebne przed wyjazdem

To, co najważniejsze, to przygotowanie odpowiednich dokumentów przed wyjazdem. Jest to zresztą oczywiste, niezależnie od tego, gdzie planujesz pracować. Czego będziesz potrzebować w Holandii? Dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy przygotować umowę o pracę z holenderskim przedsiębiorcą, numer podatkowy BSN oraz – jeśli pobyt trwa dłużej niż 4 miesiące – konieczne będzie zgłoszenie się do Urzędu Imigracji i Naturalizacji.

Koszty życia w Holandii

Zanim zaczniesz zarabiać swoje pierwsze pieniądze, musisz się z czegoś utrzymać. Dlatego przed wyjazdem, warto mieć przygotowanie środki do życia – najlepiej nie tylko na pierwszy tydzień, ale cały miesiąc. I tutaj mamy złe wiadomości, ponieważ koszty utrzymania w Holandii są wyższe, niż w Polsce.

Czasami, gdy podejmujesz pracę przez agencję, masz zapewnione lokum, za które niewiele płacisz. Wtedy najczęściej mieszkasz w hostelach, pensjonatach dla zagranicznych pracowników. Natomiast jeśli myślisz o pracy w Holandii przyszłościowo i potrzebujesz prywatnego zakwaterowania, musisz liczyć się z kosztami rzędu ok. 600-650 euro miesięcznie za wynajem mieszkania.

Wynagrodzenie zależne od wieku

Dla wielu Polaków dużym zaskoczeniem jest również, że w Holandii wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wieku. Na największe zarobki mogą liczyć osoby powyżej 21 roku życia. Gdy jesteś młodszy, to nawet jeśli pracujesz na tym samym stanowisku i wykonujesz dokładnie takie same obowiązki, co twój starszy kolega, twoja płaca minimalna będzie niższa.

Znajomość języka

Znajomość języka jest ostatnią kwestią, jaką chcielibyśmy poruszyć. Czy jest konieczna? To zależy od tego, na jakie stanowisko rekrutujesz. W wielu przypadkach nie musisz umieć porozumiewać się ani w języku holenderskim, ani w angielskim. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wyjeżdżasz do pracy za pośrednictwem agencji i pracujesz wśród innych Polaków. Wtedy na miejscu ze wszystkimi problemami możesz się także do przedstawiciela agencji, który kwestie formalne załatwi za ciebie.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET