Start Internet Czym jest NFT, co wspólnego ma NFT z technologią blockchain?

Czym jest NFT, co wspólnego ma NFT z technologią blockchain?

autor Mikołaj Błażejewski
1 komentarz
Technologia blockchain NFT

Rynek produktów cyfrowych rozrasta się z każdą chwilą. Jedną z najbardziej interesujących propozycji, łączących w sobie technologię blockchain oraz produkcję dóbr cyfrowych jest NFT. Warto więc dowiedzieć się co to są żetony niewymienialne.

Czym jest NFT w świecie kryptowalut?

Non-Fungible Token, w skrócie NFT, jest produktem cyfrowym, powstałym na bazie technologii blockchain. W praktyce jest on unikalną jednostką cyfrową, która przechowywana jest w łańcuchu bloków. Dzięki zasadzie działania blockchain plik ten może być rozpoznany jako oryginalny produkt cyfrowy, co w innym wypadku jest niemożliwe. Autoryzacja NFT wykorzystuje zasadę działania blockchain do potwierdzania zgodności w podobny sposób, na którego podstawie za pośrednictwem kantorbitcoin.pl możliwe są do przeprowadzenia transakcje z wykorzystaniem kryptowalut. Potwierdzenie autentyczności jest możliwe, dzięki wymaganej ciągłej zgodności w ramach łańcucha bloków.

Przez swoją unikalność, tokeny NFT zyskały dużą popularność wśród artystów. Do tej pory udostępnianie w sieci jakichkolwiek materiałów nie dawało możliwości ich dokładnej kontroli tak jak w przypadku nośnika fizycznego. Korzystając jednak ze spójności i zgodności łańcucha bloków, pliki cyfrowe NFT mogą funkcjonować w sieci bez ryzyka ich nieautoryzowanego skopiowania.

Czy NFT to kryptowaluta?

Należy jednak pamiętać, że NFT to nie kryptowaluta. Odpowiadając najkrócej na pytanie, co to NFT można stwierdzić, że jest to produkt jedynie wykorzystujący funkcjonalność blockchain. Można określić dwie główne różnice między NFT a kryptowalutami, z czego pierwszą jest tytułowa niewymienialność. Posiadając dwa Bitcoiny, ich wartość względem siebie w określonym czasie powinna być taka sama. Z drugiej strony dwa tokeny NFT mogą w tym samym czasie mieć zupełnie inną wartość. Tym samym nie są one wymienialne w stosunku 1:1. Podobna zależność ma miejsce, ponieważ to, ile kosztuje NFT, nie jest zależne od giełdy, ale w większej mierze od wartości kolekcjonerskiej treści cyfrowej.

Kryptowaluta, podobnie do walut tradycyjnych może być również podzielona, natomiast raz stworzony token niewymienialny nie podlega podziałowi. Ta istotna różnica powoduje również, że potencjalny zakup NFT nie jest tak prosty. Podczas inwestycji w krypto nie jest wymagany zakup pełnej jednostki. Z drugiej strony, aby token kolekcjonerski, na przykład w formie utworu muzycznego posiadł swoją pełną funkcjonalność, konieczne jest posiadanie go w całości. Ta zależność sprawia również, że NFT mogą być nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o inwestycje.

Jak działa NFT w sieci blockchain?

Główną zaletą żetonów niewymienialnych, jest możliwość określenia oryginalnego egzemplarza. Dzięki jawności danych i wymogowi ciągłej zgodności nie ma możliwości powielenia żadnego NFT, ponieważ nieautoryzowana kopia zostanie odrzucona przez łańcuch bloków. Emisja tokenów wygląda bowiem dość podobnie, do tworzenia kryptowaluty. Głównym czynnikiem jest tu dopisanie kolejnych informacji do łańcucha bloków. Kiedy dane te są już obecne, blockchain z łatwością może potwierdzić lub wykluczyć każde działania podejmowane z wykorzystaniem danego NFT.

NFT, żetony niewymienialne można określić jako pliki cyfrowe, które funkcjonują w siebie bez ryzyka skopiowania. Nie jest to jednak kryptowaluta, a raczej przedmioty kolekcjonerskie, których wartość kształtowana jest nieco inaczej niż zwykłe krypto. Warto wspomnieć również, że dzięki podobnemu procesowi tworzenia tych konkretnych tokenów, mogą one funkcjonować w sieciach blockchain na podobnych zasadach co krypto.

podobne artykuły

1 komentarz

:( 11 stycznia 2023 - 07:40

NFT, kryptowaluty, jakieś blockchainy, swiat stanął na głowie. Wymówić tego nie umiem a co dopiero zrozumieć. Masakra jakas

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET