Dietetyk podaje 10 powodów, dla których warto pić wodę

Ciało składa się z 60% z wody. Kiedy jesteśmy odwodnieni, wpływa to negatywnie na większość funkcji naszego organizmu, a stan ten następuje już w momencie, w którym czujemy się spragnieni. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest prawidłowe nawodnienie i jak ogromny wpływ ma ono na nasze życie.

Dlaczego warto pić wodę?

Zacznijmy zatem od tego, że, w zależności od środowiska, w jakim przebywamy, już kilka dni pozbawionych dostępu do wody może nas zabić. Woda jest niewątpliwym źródłem naszego życia, nie powinniśmy zatem zapominać o wprowadzeniu jej do codziennej diety.

Zalety picia wody

Jak utrzymać stan nawodnienia?

Badania uczonych z różnych części świata, potwierdzone przez dietetyków, świadczą o tym, że woda pomaga nam zwalczać tak niebezpiecznie i nierzadko śmiertelne choroby jak rak. Stan nawodnienia, w którym stale utrzymywać powinniśmy nas organizm redukuje ryzyko zachorowań na raka jelita grubego i raka pęcherza nawet o 45-50%. Całkiem prawdopodobne, że pomaga również uniknąć choroby nowotworowej piersi.

Picie wody w pracy

Piecie wody rozjaśnia umysł. Kiedy cierpimy na jej niedostatek, ciężej nam się myśli. Jesteśmy wówczas marudni, rozkojarzeni i mniej wydajni. Pamiętajmy zatem o odpowiednim nawodnieniu również w pracy, w której nierzadko o tym zapominamy i nie mamy na nic czasu.

Woda ważna podczas ćwiczeń

Gdy pragniemy wyrobić sobie odpowiednią rzeźbę ciała, wysmuklić je i nadać mu pożądany kształt, nie zapominajmy o tym, że tkanka mięśniowa składa się aż w 75% z wody. Jej brak podczas ćwiczeń fizycznych prowadzić może do zawrotów głowy, wymiotów i ogólnego osłabienia.

Woda oszukuje głód

Czasami organizm próbuje nas odrobinę oszukać i kiedy sądzimy, że jesteśmy głodni, tak naprawdę chce nam się pić. Jeżeli zatem nie nadeszła jeszcze regularna pora posiłków, wypijmy szklankę wody z dodatkiem cytryny, pomarańczy, ogórka zielonego lub imbiru. Wyślemy tym samym odpowiedni impuls do żołądka, który przestanie nam wtedy wmawiać, że odczuwamy głód.

Picie wody a problemy ze stawami

Picie wody redukuje również bóle stawów. Sprawia, że tkanka chrzęstna pozostaje miękka i nawodniona, co ważne jest szczególnie w przypadku sportowców lub osób, prowadzących aktywny tryb życia.

Jak woda wpływa na system trawienny?

Do prawidłowego funkcjonowania wody potrzebuje również nasz system trawienny. Wszelkie „odpadki”, znajdujące się w naszym organizmie wypłukiwane są poprzez mocz i pot. Jeżeli zatem nie pijemy wystarczających ilości wody, nie pozbywamy się zalegających w ciele intruzów, sprawiając tym samym, że prowadzić mogą one do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Woda na ból głowy

Odwodnienie może czasami powodować ból głowy. Jeśli więc dosyć często na niego cierpimy, zastanówmy się, czy nie jest to główny powód naszego złego samopoczucia.

Wpływ wody na skórę

Regularne spożywanie odpowiednich ilości wody może wpłynąć na znaczną poprawę kolorytu oraz gładkości naszej skóry, odbudowując jej komórki. Ma ono również wpływ na regulowanie temperatury ciała poprzez pocenie się.

Woda a składniki odżywcze

Woda jest niezbędna dla prawidłowej cyrkulacji składników odżywiających nasze ciało. Pracuje jako swoisty transporter wartościowych substancji, które bez niej nie mogłyby nie dotrzeć tam, gdzie powinny.

0
1

1 Komentarz

  1. Aneta 3 października 2016 Reply

    Za dużo też nie można pić, trzeba zachować umiar. Wygooglajcie sobie o skutkach nadmiaru picia wody.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*