Start Praca Jak napisać podanie o pracę?

Jak napisać podanie o pracę?

autor Jagoda
0 komentarz
Jak napisać podanie o pracę?

Wiele osób pozostaje bez zatrudnienia lub pracuje na stanowisku, które jest poniżej ich kwalifikacji czy ambicji. Należy przyznać, że chyba każdy marzy o pracy, do której będzie chodził z przyjemnością. Czasami jednak nawet gdy znajdzie się oferta, która nam odpowiada, nie zawsze udaje się wyróżnić z tłumu innych kandydatów. Jak napisać podanie o pracę, aby zwrócić uwagę pracodawcy? Podpowiadamy.

Jakie dokumenty są wymagane przez pracodawców?

Tym, co może Cię wyróżnić spośród innych aplikujących, jest starannie przygotowanie dokumentów nie tylko pod względem formalnym, ale też treściowym. Pracodawcy zazwyczaj wymagają Curriculum Vitae i listu motywacyjnego. Często na ich podstawie dokonują pierwszego etapu rekrutacji, wykluczając osoby, które nie mają wykształcenia koniecznego do objęcia danego stanowiska lub nie zdobyły wystarczającego doświadczenia zawodowego.

Jakie są różnice między podaniem o pracę a listem motywacyjnym?

Podanie o pracę bywa mylone z listem motywacyjnym. Zasadniczą różnicą jest przede wszystkim fakt, iż pierwsze z pism przygotowuje się z własnej inicjatywy, a list motywacyjny z reguły jest wymagany. Podanie o pracę można napisać i zanieść do firmy, która oficjalnie nie poszukuje nowego pracownika. Wskazuje się w nim jedynie stanowisko, na które chcesz aplikować oraz krótko uzasadnia się, dlaczego jesteś odpowiednimi kandydatami na tę posadę. Z reguły najmocniejszym argument stanowi doświadczenie na podobnym stanowisku.

Jak powinno wyglądać podanie o pracę?

Główne elementy podania są stosunkowo łatwe do zapamiętania, bowiem jest to rodzaj pisma, które ma jednoznacznie określoną formę formalną. Jako że pismo to jest zbliżone do listu, powinna się w nim znaleźć informacja o miejscowości, w której zostało napisane oraz data. Dane te najczęściej umieszcza się w prawym górnym rogu kartki. Następnym elementem są informacje dotyczące nadawcy, które powinny się znaleźć w lewy górnym rogu. Dotyczą one przede wszystkim z imienia (imion) i nazwiska poprzedzonego ewentualnie stopniami naukowymi. Czasami podaje się adres zamieszkania, jednak jest to raczej zwyczajowe, bowiem z reguły korespondencję wysyła się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warto także umieścić w podaniu o pracę aktualny numer telefonu, aby pracodawca mógł się z Tobą skontaktować.

Kolejnym elementem podania są oczywiście dane odbiorcy i adres siedziby firmy. Umieszcza się je po prawej stronie pod własnymi danymi. Następnie należy przejść do treści zasadniczej pisma, na którą składa się rzeczowa prośba o zatrudnienie na określonym stanowisku oraz jej krótkie uzasadnienie. Podanie wymaga jeszcze odręcznego podpisu, który składa się w prawym dolnym rogu.

Na co zwrócić uwagę podczas pisania podania o pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że odchodzi się od odręcznego pisania wszelkich dokumentów. Przygotowując dokument na komputerze, warto używać czcionki szeryfowej, stosować akapity i odpowiednie odstępy pomiędzy linijkami. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne i stylistyczne. Jeśli chcesz wysłać podanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, najlepiej zapisać plik jako PDF. W ten sposób będziesz miał pewność, że tekst, który otrzyma adresat będzie wyglądał tak samo jak ten, który masz na komputerze.

Złożenie podania o pracę może zwiększyć Twoje szanse na zdobycie upragnionego stanowiska. Pamiętaj, żeby zamieścić w nim jedynie prawdziwe informacje, ponieważ w naszej ocenie budowanie relacji biznesowych na kłamstwie nie jest dobrym rozwiązaniem. Pisałeś kiedyś podanie o pracę? Jakie były jego efekty? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET