Sytuacja na rynku pracy nie prezentuje się zbyt kolorowo. Wielu z nas pozostaje bez zatrudnienia lub pracuje na stanowisku, które jest poniżej jego kwalifikacji, czy ambicji. Każdy z nas marzy o pracy, do której będzie chodził z przyjemnością. Jednakże nawet, gdy znajdziemy ofertę takiej, która nam odpowiada, nie zawsze udaje się nam wybić z tłumu innych kandydatów.
• Jakie dokumenty są wymagane przez pracodawców?
• Co z listem motywacyjnym?
• Jak powinno wyglądać podanie o pracę?
• Na co zwrócić uwagę podczas pisania podania o pracę?
Jakie dokumenty są wymagane przez pracodawców?
Tym, co może nas wyróżnić spośród innych aplikujących, są perfekcyjne dokumenty. Nie tylko pod względem formalnym, ale też treściowym. Pracodawcy zazwyczaj wymagają Curriculum Vitae i listu motywacyjnego. Często na ich podstawie dokonują pierwszego etapu rekrutacji, wykluczając osoby, które nie mają wykształcenia koniecznego do objęcia danego stanowiska lub nie zdobyły wystarczającego doświadczenia zawodowego.
Co z listem motywacyjnym?
Podanie o pracę bywa mylone z listem motywacyjnym. Zasadniczą różnicą jest przede wszystkim fakt, iż pierwsze z pism piszemy z własnej inicjatywy, a list motywacyjny z reguły jest koniecznością. Podanie o pracę można napisać i zanieść do firmy, która oficjalnie nie poszukuje nowego pracownika. Podajemy w nim jedynie stanowisko na które aplikujemy oraz krótko uzasadniamy, dlaczego jesteśmy odpowiednimi kandydatami na tę posadę. Z reguły najmocniejszym argumentem jest zdobyte wykształcenie lub doświadczenie na podobnym stanowisku.
Jak powinno wyglądać podanie o pracę?
Główne elementy składowe podania są stosunkowo łatwe do wyliczenia, bowiem jest to rodzaj pisma, które ma jednoznacznie określoną postać formalną. Jako, że jest zbliżone do listu, powinna się w nim znaleźć informacja o miejscowości, w której zostało napisane oraz data. W układzie graficznym najczęściej umieszcza się je w prawym górnym rogu kartki. Następnym elementem są informacje o nadawcy. Ich miejscem jest lewy górny róg.
Informacje te składają się przede wszystkim z imienia (imion) i nazwiska poprzedzonego ewentualnie stopniami naukowymi oraz adresu. Jego podanie jest raczej zwyczajowe, bowiem z reguły korespondencję wysyłamy za pośrednictwem poczty elektronicznej albo przeprowadzamy rozmowę telefoniczną, dlatego kolejną ważna informacją jest aktualny numer telefonu. Kolejnym składnikiem podania są oczywiście dane odbiorcy i adres siedziby firmy. Umieszczamy je po prawej stronie pod naszymi personaliami.
Poniżej piszemy nagłówek „Podanie”. Kolejnym elementem jest treść zasadnicza pisma, na którą składa się rzeczowa prośba o zatrudnienie na określonym stanowisku oraz jej krótkie uzasadnienie. Podanie wymaga jeszcze odręcznego podpisu, który składamy w prawym dolnym rogu poniżej pisma oraz ewentualnej listy załączników.
Na co zwrócić uwagę podczas pisania podania o pracę?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że odchodzi się od odręcznego pisania wszelkich dokumentów. Pisząc na komputerze używajmy czcionki szeryfowej, stosujmy akapity i odpowiednie odstępy pomiędzy linijkami. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne i stylistyczne. Jeśli chcemy wysłać podanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, najlepiej zapisać plik jako PDF. W ten sposób mamy pewność, że tekst, który otrzyma adresat będzie wyglądał tak samo jak nasz, tzn. nic się w nim nie przemieści.