Jak być dobrym tatą? 5 porad dla ojców

Wychowanie dziecka nie jest proste. Łatwo jest wykonując to zadanie popełnić wiele błędów. A te, czy tego chcesz czy nie, mogą mieć poważne konsekwencje. Nie wszystkich udaje się uniknąć, ale warto wiedzieć jak się ich wystrzegać. Chcesz wiedzieć jak być dobrym ojcem? Przeczytaj ten artykuł!

Poświęcaj dziecku czas!

Wiemy, że do głównych zadań mężczyzny należy zapewnienie rodzinie odpowiedniego bytu, ale dziecku potrzebna jest twoja obecność. I to nie tylko od święta ale również na co dzień. Na pewno masz stresującą pracę, a wieczorem jesteś tak zmęczony, że marzysz tylko o tym, aby położyć się spać. Ale pamiętaj, że twoje dziecko czekało cały dzień, żeby cię zobaczyć.

Dlatego zastanów się jak wygospodarować dla niego czas. Może poczytasz mu bajkę przed snem albo rano odprowadzisz do przedszkola? Naprawdę nie musisz robić wiele, aby twoje dziecko poczuło się ważne i kochane. Zastanów się nad tym.

ojciec z dzieckiem na spacerze

Nie próbuj dziecka przekupić

Znowu spóźniłeś się na mecz czy przedszkolne przedstawienie? Kierowany wyrzutami sumienia idziesz do najbliższego sklepu z zabawkami i kupujesz tam piękną lalkę lub najnowszy model zdalnie sterowanego samochodu. Wydaje ci się, że to dobry pomysł. Otóż niekoniecznie! Faktycznie, próbując zagłuszyć poczucie winy nową zabawką nikomu krzywdy nie robisz. Ale takim zachowaniem pokazujesz dziecku, że może na tobie wymusić na tobie wszystko co chce, powołując się na twój notoryczny brak czasu. A to nie jest zbyt dobra metoda wychowawcza, nie sądzisz?

Kochaj swoje dziecko bezwarunkowo

Kobiety w wychowaniu dzieci kierują się swoim instynktem. Matka kocha i akceptuje swoje dziecko od pierwszej chwili kiedy je zobaczy. To naturalne i nie ma co się z tym stwierdzeniem kłócić. Z ojcami jest trochę inaczej. Niby wiedzą, że miłość powinna być bezwarunkowa, ale niekoniecznie to czują. Dlatego często chcąc, aby dziecko coś zrobiło, sugerują mu, że jeśli nie wykona ono polecenia przestaną je kochać.

Niektórzy mężczyźni wychodzą z założenia, że każdy na to uczucie powinien sobie zasłużyć, bez względu na to czy ma 30 czy dopiero 3 lata. To duży błąd, a traktowanie dziecka w ten sposób może prowadzić do jego problemów z samooceną. Warto zatem codziennie zapewniać dziecko, że kocha się je bezwarunkowo i nic tego nie zmieni. To podniesie jego poczucie bezpieczeństwa, które jest dla maluchów bardzo istotne.

ojciec spędzający czas  z dzieckiem

Przestań na każdym kroku podkreślać swój autorytet

Lubisz na każdym kroku chwalić się swoją wiedzą i osiągnięciami? Doskonale odnajdujesz się w sytuacji codziennej korporacyjnej rywalizacji? To świetnie, ale pod żadnym pozorem nie przenoś tego zachowania do domu! To co pomaga ci osiągnąć sukces w pracy, w domu może stać się przyczyną twojej porażki!

Nie walcz o stanie się autorytetem w oczach twojego dziecka! Wymuszanie na nim szacunku może skutkować czymś zupełnie odwrotnym! Zamiast udawać wszechwiedzącego, przyznaj się do błędu. Naprawdę powiedzenie czasem: „nie wiem”, „pomyliłem się” nie sprawi, że twoje dziecko nie będzie cię mniej kochać, wręcz przeciwnie wzmocnisz tym swój autorytet. A chyba właśnie o to ci chodziło, prawda?

Bądź wzorem do naśladowania

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka. Przynajmniej na jego początkowym etapie. To oni uczą go poznawać świat i wyjaśniają różne niezrozumiałe dla niego zjawiska. Są również, i to jest według nas ważniejsze, wzorem do naśladowania.

To od nich dzieci uczą się jak postępować w życiu, jak zachowywać się w określonych sytuacjach i szacunku do innych. Dlatego jeśli chcesz wychować dziecko na dobrą, i mądrą osobę, która ma dużo empatii do innych, sam musisz się taki stać. Inaczej nie będziesz w stanie przekazać przekazać tych wartości swojemu dziecku. Pamiętaj o tym!

1 Komentarz

  1. Roman 26 lutego 2019 Reply

    Słuszne założenia, ale może być trudno z realizacją. No bo jak niby zapewniać codziennie dziecko, że się je kocha? Powtarzając mu tę wytartą formułkę niczym w amerykańskich filmach?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*