Jak sprzedać dom?

Sprzedaż domu nie jest łatwą sprawą. Wymaga czasu i cierpliwości, ale trzeba też umieć dobrze zareklamować i zaprezentować nieruchomość. Nie masz w tym doświadczenia? Nie przejmuj się. Podpowiemy, jak się za to zabrać.

Czy potrzebujesz pośrednika?

Pierwszą ważną decyzją, jaką tu trzeba podjąć, będzie ustalenie, czy chcesz podjąć się sprzedaży i wszystkich związanych z tym działań osobiście, czy też raczej wolisz wynająć od tego fachowca. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Skorzystanie z pomocy pośrednika zdejmuje Ci z barków ciężar obowiązków, jakie w przeciwnym razie musisz na siebie wziąć. Odbieranie telefonów, prezentacje domu – to wszystko jest nie tylko czasochłonne, ale bywa i wyczerpujące. Nie każdy chce, by sprzedaż domu na jakiś czas zdominowała jego życie.

Z drugiej strony jednak skorzystanie z usług pośrednika to spore koszty. Biura nieruchomości mają różne stawki, ale najczęściej mieszczą się one między 1,5% a 3% ceny transakcyjnej, co w praktyce może oznaczać od kilku do aż kilkudziesięciu tysięcy złotych. A koszty te poniesiesz nie tylko Ty, lecz również kupujący. Nie powinno dziwić, że nabywcy przychylniejszym okiem patrzą na ogłoszenia sprzedaży bezpośredniej.

Jeśli jednak zdecydujesz się na skorzystanie z usług pośrednika, ogranicz się do jednego. Zlecanie tego samego zadania kilku biurom pozornie może mieć sens – więcej osób działa w tej sprawie, więc może szybciej znajdą chętnych. W praktyce jednak jest to jak strzał w stopę. Różni pośrednicy mają inne wynagrodzenia, więc i cena nieruchomości, w zależności od biura, może się różnić. To prowadzi do tak zwanej inflacji cen, która prawdopodobnie obniży wiarygodność oferty w odczuciu potencjalnych nabywców.

dom wśród zieleni

Jak wycenić dom?

Przy wycenie trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak powierzchnia mieszkalna, energochłonność, okolica, w jakiej budynek się znajduje, oraz to, czy nie wymaga on remontu. Ustalając cenę, pamiętaj jednak, że nie powinna ona być ani zbyt wysoka, ani za niska. Ze zbyt wysoką sprawa jest oczywista, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że również za niska może zniechęcić nabywców, którzy mogą wywnioskować, że z nieruchomością coś jest nie w porządku.

Najlepiej więc sprawdzić ceny podobnych domów w okolicy, aby mieć w tej sprawie lepsze rozeznanie. Wartość rynkową można też sprawdzić dzięki internetowym kalkulatorom średnich cen nieruchomości.

Jak dotrzeć z ofertą do nabywców?

Najskuteczniejsza promocja ofert odbywa się dziś oczywiście w internecie, ale to nie oznacza, że nie warto zamieścić ogłoszenia również w tradycyjnej, papierowej prasie – w ten sposób łatwiej dotrzeć z ofertą do ludzi starszych. W sieci jednak mamy znacznie większe możliwości – możemy do ogłoszenia dodać zdjęcia, a nawet film. Również gotowy formularz ogłoszeniowy jest sporym ułatwieniem.

Jak prezentować dom?

Jeżeli naprawdę chcesz sprzedać dom, nie obejdzie się bez zaprezentowania go zainteresowanym. Żeby ich przekonać do kupna, trzeba go oczywiście odpowiednio przygotować. Najlepiej żeby we wnętrzach panował przytulny, domowy nastrój. Czasem dobrym pomysłem jest też przemeblowanie wnętrz w ten sposób, by wyglądały na bardziej przestronne. Dobrze jest też pochować swoje osobiste rzeczy. Niech dom nie będzie naznaczony naszą obecnością. Niech będzie po prostu potencjalną przestrzenią do zagospodarowania dla nowego właściciela.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*