Jak radzić sobie ze stresem w pracy? 4 sprawdzone sposoby

Stres towarzyszy nam nieustannie, a jednym z jego źródeł jest praca i w większości przypadków nie da się go uniknąć. Gdy dopadają nas nerwy związane z obowiązkami zawodowymi, wówczas należy postarać się o to, zminimalizować jego wpływ na nasze życie i zdrowie. Tylko jak radzić sobie ze stresem? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na stres w pracy.

  1. Zrelaksuj się, miej hobby
  2. Postaw na aktywny wypoczynek
  3. Dużo pracujesz? Zwolnij!
  4. Efektywniej zarządzaj swoją pracą

Czym jest stres i kiedy się pojawia?

Stres pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z rozbieżnością pomiędzy wymaganiami, które nam nakładają (albo my nakładamy sobie sami), a naszymi realnymi możliwościami. Odczuwanie stresu jest bardzo subiektywne i najczęściej zależne od naszego stanu psychiki.

Przede wszystkim przez stres rozumie się reakcje organizmu na wszystkie bodźce, które nas otaczają i odbija się to nie tylko na psychice, ale i fizyczności. Stres możemy odczuwać różnie: przyspieszone bicie serca, bóle głowy, ataki paniki, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszona przemiana materii… Niewątpliwie jednak zbyt długie przebywanie w sytuacji stresowej wyniszcza nasz organizm, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak radzić sobie z takimi sytuacjami, szczególnie w miejscu pracy.

1. Zrelaksuj się, miej hobby

Stres to przede wszystkim zbyt długie przebywanie w sytuacji, która wymusza w nas napięcie, a to sprawia, że szybciej się męczymy. Jeżeli chcemy zapanować nad stresem, musimy nauczyć się sztuki relaksu. Mogą tutaj pomóc specjalne techniki relaksacyjne, jak głębokie oddychanie, technika wizualizacji czy medytacja. Pozwala to na zapanowanie nad emocjami oraz rozluźnienie napięcia mięśniowego.

Warto przy tym mieć też swoje hobby, któremu będziemy mogli się poświęcić i zapomnieć o pracy. Nie można ciągle żyć swoim życiem zawodowym, trzeba umieć się od niego oderwać i znaleźć sobie coś, co będzie nam sprawiało radość.

2. Postaw na aktywny wypoczynek

Dlaczego akurat aktywny wypoczynek? Stres w równym stopniu działa na umysł, jak i ciało. Aktywność fizyczna pomaga w zrelaksowaniu się i odstresowaniu. Nawet zwykły spacer dużo pomaga, nie mówiąc już o różnego rodzaju sportach, jak jazda na rowerze, rolkach, gra w piłkę nożną, chodzenie na siłownie czy do klubu fitness. Udowodniono, że osoby, które uprawiają sport co najmniej 3 razy w tygodniu są mniej podatne na stres, mniej drażliwe i bardziej zadowolone z życia.

Kartka z napisem stres

3. Dużo pracujesz? Zwolnij!

W każdej pracy obowiązkowe są przerwy. Często forma wykonywanych przez nas obowiązków sprawia, że na takie przerwy nie mamy czasu, a to jest bardzo złe. Należy zadbać o to, aby jednak przystopować i nabrać oddechu, bo to pozwala nam na umysłowy i fizyczny odpoczynek, jak również zebranie sił na ciąg dalszy pracy. Ma to szczególny wpływ na naszą efektywność. Ciągłe gonienie za tym, by spełniać swoje obowiązki kosztem naszego zdrowia i komfortu, w końcu każdego może wykończyć. Dobrze jest też zadbać o swoje miejsce pracy tak, by stało się ono przytulniejsze. Rzeczy osobiste na biurkach czy w pobliżu bardzo w tym pomagają.

4. Efektywniej zarządzaj swoją pracą

Częstym problemem wielu pracowników jest to, że nie potrafią oni efektownie zarządzać swoim czasem. Dostają obowiązki, zlecenia oraz zadania do wykonania i po pewnym czasie okazuje się, że nie są w stanie się z niczym wyrobić, a to generuje stres. Trzeba umieć rozplanować sobie pracę i to, co będzie się robiło, kiedy i w jakiej kolejności. Należy mierzyć siły na zamiary i właściwie ocenić swoje możliwości, by później nie zostać przygniecionym ilością pracy nieralną do wykonania.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*