Pożyczka na prezent. Czy warto się zadłużać?

Nigdy nie brakuje okazji do wydawania pieniędzy. Wakacje, święta, zakup samochodu i wiele innych. Banki chętnie do nas dzwonią i kuszą kolejnymi okazjami do zaciągnięcia pożyczki nawet na drobne wydatki. Pytanie tylko, czy ma to sens? Ten problem poruszamy w poniższym artykule.

Zastanów się czy pożyczka jest konieczna

Zanim zdecydujesz się na wzięcie pożyczki w konkretnym celu,zastanów się czy naprawdę musisz. Jeżeli w grę wchodzi zakup prezentów świątecznych dla rodziny to pomyśl, czy zamiast zadłużać się u pożyczkodawcy na rzecz wypasionych komputerów, tabletów oraz innych gadżetów, nie lepiej kupić coś skromniejszego? Gdzie jest powiedziane czy napisane, że takie okoliczności jak święta czy czyjeś urodziny trzeba koniecznie obchodzić z pompą i rozmachem? Nikt nie będzie miał do ciebie pretensji jeśli kupisz skromny upominek lub samemu coś zrobisz. Liczą się intencje.

Mężczyźni podający sobie pieniądze

Dlaczego tak często bierzemy pożyczki?

Jak już wspomnieliśmy, okazji do wydawania pieniędzy nigdy nie brakuje. Najczęściej sięgamy po pożyczki kiedy nie mamy żadnych oszczędności, a rodziny czy znajomi nie są w stanie poratować nas większą sumą gotówki. Wówczas nie mamy innego wyjścia i musimy zgłosić się po pomoc do banku lub zewnętrznej firmy pożyczkowej.

Reklamy banków i firm pożyczkowych zawsze zachęcają do zaciągania łatwej i szybkiej pożyczki na dowolny cel. Często spoty reklamowe wykorzystują wszystkie narodowe tradycje i okazje do zaoferowania dodatkowych pieniędzy zawsze na korzystnych warunkach.

Jednak nie pokazują one drugiej strony medalu szybkiej pożyczki a mianowicie, jej spłaty. Każda pożyczka przyznawana jest na określonych zasadach i warunkach których pożyczkobiorca, musi dotrzymać. Ze spłacaniem bywa różnie, życie zaskakuje kolejnymi scenariuszami które zazwyczaj wymagają od nas wyłożenia jakiejś puli pieniędzy przez co spóźniamy się z terminem spłaty kolejnej raty. Wówczas rosną odsetki, żyjemy w biegu, chcąc nadrobić zaległości i jak najszybciej spłacić zadłużenie. Kiedy już to zrobimy otrzymujemy propozycję kolejnej pożyczki na „jeszcze lepszych warunkach” a my najczęściej, mając w perspektywie czyjeś urodziny, ferie dziecka, wczasy itp. najczęściej bierzemy kolejną pożyczkę i koło się zamyka.

Uważaj na to, co podpisujesz

W obecnych czasach o pożyczkę nie trudno. Nawet mając złą historię finansową nie stanowi żadnego problemu. Oczywiście szanujący się bank takiej osobie nie udzieli pożyczki natomiast parabanki i zewnętrzne firmy pożyczkowe nie mają z tym problemu.

Wszystkie oferują łatwe i szybkie pieniądze przy zachowaniu zasady minimum formalności, jednak mało, która jest na tyle rzetelna, że o wszystkim informuje kredytobiorcę przed podpisaniem umowy.Wszelkie ukryte koszty, dodatkowe produkty finansowe jak ubezpieczenia czy karty kredytowe oraz wiele innych kruczków sprawiają, że pożyczka staje się znacznie droższa.

Zatem czy naprawdę warto? Czy branie kolejnej pożyczki jest warte naszego czasu, energii i ciężkiej pracy skierowanej w spłatę pożyczki? Na te pytania musisz sobie odpowiedzieć sam.

0
1

1 Komentarz

  1. Ramzes 21 lutego 2019 Reply

    Zdumiewają mnie zawsze ludzie biorący pożyczki na Święta. Czy naprawdę tak dobrze się świętuje ze świadomością, że właśnie ściągnęliśmy sobie na głowę dług i będziemy musieli kombinować, jak go spłacić? A przecież to nie jest wcale tak, że im droższy prezent, tym lepszy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*