Jak usunąć rdzę? 3 skuteczne metody dobrej pani domu

Rdza. Częsty problem w wielu polskich mieszkaniach. Brunatne zacieki pojawiające się na bateriach kuchennych i łazienkowych, biżuterii, sztućcach czy ubraniach spędzają sen z powiek każdej perfekcyjnej pani domu. Myślisz, że usunięcie ich jest bardzo trudne, a ty spędzisz wiele godzin na bezskutecznych próbach pozbycia się nieestetycznych zabrudzeń? Od dzisiaj nie musisz się już o to martwić! Przedstawiamy trzy niezawodne sposoby dzięki którym rozprawisz się z problemem szybko i definitywnie, a twój dom znów będzie lśnił niczym w reklamie środków czystości.

Szukasz niezawodnej metody na plamy z rdzy? Wypróbuj ocet!

W misce mieszamy ocet z ciepłą wodą. W powstałym roztworze moczymy miękką ściereczkę. Następnie usuwamy z niej nadmiar płynu i polerujemy nią zardzewiałe przedmioty aż do pozbycia się z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli czyszczony przez nas obiekt jest pokryty dużą warstwą pomarańczowego nalotu możemy zanurzyć go na kilkanaście minut w przygotowanym wcześniej roztworze, a następnie wyjąć go i dokładnie osuszyć.

Ocet na plamy z rdzy

Duet, który pokona każde zanieczyszczenie? Kwas i sól!

Ze świeżymi plamami, które niedawno się pojawiły najlepiej poradzi sobie kwasek cytrynowy. Substancję mieszamy z solą i odrobiną wody tworząc gęstą zawiesinę. Powstałą papkę nakładamy równomiernie na zanieczyszczone miejsca. Pamiętajmy aby dokładnie pokryć całą powierzchnię! Specyfik zostawiamy na 15 – 30 minut, po czym usuwamy jego resztki, polerując przedmiot za pomocą mokrej szmatki.

Jeśli plamy nie zejdą od razu należy powtarzać zabieg aż do uzyskania zadowalających efektów. Uwaga! Kwas ma właściwości żrące i może uszkodzić powierzchnię czyszczonych obiektów. Dlatego częstotliwość takich zabiegów nie może być wysoka. Aby uniknąć zniszczeń procedurę należy powtarzać nie częściej niż co kilka tygodni. Dokładnie taki sam efekt uzyskamy mieszając z sól z sokiem z cytryny i nakładając powstałą papkę na zanieczyszczone miejsca na kilka minut, a następnie polerując je i spłukując ciepłą wodą.

Sposób na rdzę? Coca-cola to jest to!

Ten popularny słodki napój znają i kochają wszyscy. Znalazł on swoich zwolenników zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Jednak niewielu z nas wie, że oprócz niepowtarzalnego smaku i dużej ilości bąbelków ma on jeszcze inne zalety. Doskonale nadaje się bowiem jako remedium na trudne plamy, w tym także te rdzawe.

Aby raz na zawsze pozbyć się uporczywych, pomarańczowych zabrudzeń wystarczy zanurzyć zardzewiały przedmiot w szklance coca – coli i potrzymać przez kilka do kilkunastu minut, w zależności od rodzaju i wielkości narzędzia oraz stopnia jego zanieczyszczenia. Zawarty w napoju kwas ortofosforowy skutecznie rozpuści niepożądane zacieki. Po usunięciu rdzy należy dokładnie opłukać przedmiot pod bieżącą wodą lub usunąć resztki cieczy za pomocą ściereczki.

W artykule zaprezentowaliśmy trzy niezawodne sposoby na usunięcie rdzy z przedmiotów codziennego użytku. Stosując je w swoim domu raz na zawsze pozbędziesz się uporczywie powracających, nieestetycznych pomarańczowych plam. Pamiętaj aby po każdym czyszczeniu metalowych przedmiotów dokładnie opłukać je ciepłą wodą i wysuszyć za pomocą ściereczki wykonanej z miękkiego materiału! Dzięki temu pozbędziesz się resztek zastosowanych specyfików i unikniesz powrotu brzydkich plam, a miękki materiał użyty do polerowania skutecznie uchroni cię przed zrobieniem zarysowań na powierzchni twoich ulubionych sztućców czy biżuterii.

1 Komentarz

  1. siamang_siamang 5 października 2016 Reply

    Lubię używać soku z cytryny podczas czyszczenia, wydaje mi się najmniej inwazyjny, a dobrze czyści różne powierzchnie. Ocet też jest dobry, tylko trzeba uważać, żeby z nim nie przesadzić i czegoś nie uszkodzić.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*