Jak zbudować poczucie własnej wartości? 5 sprawdzonych sposobów

Nie od dziś wiadomo, że w życiu trzeba być twardym ale żeby takim być, trzeba być pewnym siebie. Jednak jest to nieosiągalne jeśli człowiek nie ma wyrobionego poczucia własnej wartości. A jest ono niezbędne w osiągnięciu sukcesu, zarówno na gruncie zawodowym jak i prywatnym. W poniższym artykule, znajdziesz wskazówki które pomogą Ci twardo stąpać po ziemi.


1.Nie zapominaj o własnych potrzebach

W gąszczu wielu ważnych spraw, zawsze miej czas dla siebie. Nie ograniczaj się tylko do obowiązków ale staraj się znaleźć czas na to, co lubisz robić najbardziej i co sprawia Ci przyjemność. Jest to bardzo ważne ponieważ dzięki temu będziesz czuć się znacznie lepiej. W ten sposób, organizm produkuje więcej endorfin, które odpowiadają za wzrost uczucia radości i zadowolenia. Rób to w czym jesteś dobry, w czym się dobrze czujesz i co nie sprawia Ci żadnych trudności. Poczucie, że w czymś jesteś dobry pozwala myśleć o sobie w pozytywnych kategoriach i wpływa na podwyższenie samooceny.


budowanie wlasnej wartosci

2. Nigdy w siebie nie wątp

Nigdy nie zbudujesz silnego poczucia własnej wartości jeśli nie będziesz wierzyć we własne siły. To się wzajemnie wyklucza. Jak można o kimś powiedzieć, że jest pewny siebie jeśli boi się wykonać daną czynność, czy podjąć określone działanie? Nie można. Zawsze powtarzaj sobie „Dam radę!”, „Uda mi się!”. Zaprogramuj swój umysł do osiągnięcia zamierzonego celu, stwórz sobie odpowiednie warunki które będą temu sprzyjały. Wysiłek i energia jaką włożysz w wykonanie danego zadania, przełożą się na podbudowanie Twojego poczucia własnej wartości ponieważ będziesz mógł na koniec powiedzieć „Było ciężko ale dałem radę!”

3. Nie konkuruj z innymi ludźmi

Nie ma nic gorszego jak porównywanie się do innych ludzi. Takie podejście zawsze obniża samoocenę ponieważ jeśli nie możemy komuś dorównać, dokonać tego czego ktoś inny dokonał, wówczas czujemy się gorsi i bezwartościowi. Pamiętaj, że każdy jest inny. Jeden potrafi pięknie malować, a drugi konstruować samoloty. Każdy jest dobry ale w określonych dziedzinach. Nie można być dobrym we wszystkim, jeszcze się taki nie urodził co umiałby zrobić wszystko. Nie wrzucaj siebie do jednego worka z innymi. Doskonal swoje umiejętności w tym, co jest Twoim konikiem. Jedna dziedzina może ciągnąć za sobą druga, dzięki czemu będziesz mógł się rozwijać na różnych polach.

4. Postaw sobie cel i dąż do niego

Jeśli masz plany to je realizuj. Bez nich Twoje życie będzie szare i bez wyrazu. Każde ludzkie działanie nie jest czymś motywowane, wszystko jest ze sobą powiązane. Po osiągnięciu jednego celu, szukaj następnych. Pokonuj przeciwności w myśl, że nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko potrafisz załatwić. Taka postawa buduje pewność siebie dzięki czemu łatwiej jest się odnaleźć w trudnym świecie.

5. Otaczaj się optymistamipoczucie wlasnej wartosci


Jakkolwiek by to nie zabrzmiało to radość jest zaraźliwa. Tak samo jak smutek. Uczucia i nastroje mają to do siebie, że się udzielają drugiej osobie. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby na świat patrzeć w kolorowych barwach i czuć się dobrze na co dzień, to otaczaj się ludźmi którzy chcą tego samego. Podążaj w myśl powiedzenia, że „Kto z kim przystaje, takim się staje”. Pozytywne nastawienie innych ludzi, podświadomie wymusi na Tobie dokładnie takie samo myślenie i postrzeganie otaczającego świata.

0
4

4 komentarze

 1. Author
  Wróżka zębuszka 23 września 2016 Reply

  Bardzo fajny artykuł. Zgadzam się z tym, co zostało opisane. Należy zawsze myśleć pozytywnie i nie nastawiać się na „nie” bo to prowadzi do nikąd.

 2. mimios 23 września 2016 Reply

  Rady niby sensowne, ale raczej trudne do zrealizowania. Niestety łatwiej się mówi, niż realizuje podobne założenia.

 3. Pati 26 września 2016 Reply

  Mnie bardzo pomogła zmiana otoczenia, pesymistów zamieniłam na optymistów i od razu przestałam mieć wrażenie, że coś mnie przytłacza. Ale to oczywiście nie wszystko, ważne jest też by powtarzać sobie każdego dnia, że życie jest piękne, a ja mam dużo mocnych stron. Przyznaję, że to trudne, ale nie nieosiągalne.

 4. Sebastian 3 października 2016 Reply

  Ale z optymizmem też nie można przesadzać. Jak dla mnie podejście typu „Wszystko mi się uda” jest po prostu niepoważne. To, że powiesz, że ci się uda, nie sprawi że faktycznie ci się uda. A w życiu trzeba być przygotowanym na przyjęcie zarówno sukcesów jak i porażek.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*