Jakie klocki wybrać dla rocznego dziecka? Pomagamy wybrać pierwsze klocki

Klocki to jedne z najbardziej uniwersalnych zabawek. Sprawdzą się dla dziecka w każdym wieku, trzeba tylko wybrać odpowiednie modele, co czasami może okazać się jednak problematyczne. Dlatego zastanówmy się jakie klocki wybrać dla rocznego dziecka.


Edukacja poprzez zabawę

Dzieci uczą się tak naprawdę od czasów niemowlęctwa. Nie zawsze to dostrzegamy, ale już wtedy zaczynają poznawać świat, a odpowiednio stymulowane mogą rozwijać się szybciej. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrze dobierać zabawki, które nie tylko zainteresują malucha, ale zaczną w nim wykształcać nowe umiejętności.


drewniane klocki

Dlaczego klocki?

W sklepach jest tyle pięknych, kolorowych zabawek, więc dlaczego mamy wybrać akurat właśnie klocki? Ponieważ są genialne w swojej prostocie. Co prawda klocki dla rocznego dziecka nie będą posiadać nietypowych kształtów (tak jak to jest w przypadku zaawansowanych modeli Lego), ani nie będzie dało się ich złożyć w skomplikowane konstrukcje, za to mają wiele innych zalet.


Klocki w większości przypadków są różnokolorowe kolorowe. Dzięki temu, nie dość, że dziecko chętniej się nimi zainteresuje, to może uczyć się z ich pomocą kolorów. Często nieświadomie mobilizujemy dziecko do ich poznawania, mówiąc o czerwonych czy żółtych klockach. Pozwalają na udoskonalenie zdolności manualnych oraz pobudzają kreatywność i zdolność logicznego myślenia (w końcu klocki trzeba w jakiś sposób połączyć, dochodząc do tego metodą prób i błędów). W przypadku tej zabawy maluchy mogą dać upust swojej wyobraźni – nie ma tu sztywnych reguł, a klocki można ułożyć na wiele różnych sposobów.

Jak wybierać klocki?

Wybór klocków nie powinien być przypadkowy. Przede wszystkim trzeba postawić na ich jakość. Nie powinny mieć oczywiście żadnych ostrych krawędzi oraz zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Na początek najlepiej wybrać proste, drewniane klocki z obrazkami. W następnej kolejności warto zacząć wprowadzać kolorowe klocki o różnych kształtach, choć też dobrze byłoby jakby były drewniane. A już mniej więcej od 18 miesiąca można pozwolić sobie na bardziej skomplikowane zestawy z Lego Duplo czy Smily Play. Czemu akurat podajemy to modele? Ponieważ są sprawdzone i bezpieczne. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzi, aby wybrać klocki innych firm, tym bardziej, że te do najtańszych nie należą, aczkolwiek czasami lepiej jest kupić mniej zabawek, ale lepszych jakościowo. Jeśli są starannie wykonane i wytrzymałe to z pewnością nie trafią po kilku dniach do kosza. A jako, że dziecko szybko z nich wyrasta, to albo możemy od razu kupić używane, albo nowe i potem je sprzedać.


W przypadku klocków bardzo ważny jest przedział wiekowy dzieci dla których są one przeznaczone. Więc szukajmy takich z oznaczaniem 12m+ lub 12-24 miesiące – wtedy będziemy mieć pewność, że są odpowiednio przystosowane dla rocznego dziecka. Zwróćmy też uwagę na ich jakość i wykonanie. A gdy to są pierwsze klocki to niech będą drewniane o prostych kształtach.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*