Ubierać się markowo i klasycznie – Preppy, styl ubioru prosto z amerykańskich college’ów

Istnieją style ubiorów, które się nie starzeją. Na pewno można tak powiedzieć o Preppy, czyli połączeniu luzu z elegancją. Ten sposób ubierania się ma swoje początki jeszcze w pierwszej połowie poprzedniego stulecia. Ubierali się tak studenci prestiżowych, amerykańskich uczelni. Ikoną tego stylu był również John Fitzgerald Kennedy. Jeśli chcesz być naprawdę modny, sprawdź, co powinno się znaleźć w Twojej szafie.

Co to jest styl Preppy?

Początkowo Preppy kojarzone było z bardzo drogimi i eleganckimi strojami, na które mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Obecnie ubrania w tym stylu mają w swojej ofercie również bardziej popularne marki. Możecie podpatrzeć jak wygląda Preppy na Domodi, jeśli jesteście niecierpliwi. My jednak zaczniemy wszystko od początku, jak na getlemenów przystało.

Preppy – skąd to się wzięło?

Słyszeliście może o Ivy League? Tzw. Liga bluszczowa to grupa ośmiu elitarnych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Styl, o którym mowa, początkowo był po prostu oficjalnym strojem lub, jeśli wolicie, mundurkiem, który noszony był przez studentów Yale, Princeton czy Harvarda. Dzięki niemu nawet poza murami szkoły można było łatwo rozpoznać bogatych młodzieńców uczących się na najlepszych uczelniach. Z czasem również mniej uprzywilejowana młodzież zaczęła naśladować swoich bogatszych kolegów.

Kiedy Preppy było popularne?

Podobno Cerventez pisał Don Kichota, żeby wyśmiać osoby czytające romanse rycerskie. Czytelnicy jednak potraktowali jego powieść śmiertelnie poważnie. Podobna historia miała miejsce z książką „Official Preppy Handbook” Lisy Birnbach, która chciała sparodiować elitę amerykańskiego społeczeństwa.

Opisano w niej nie tylko ubiór, ale również style zachowania czy sposób jedzenia. Publikacja została jednak potraktowana jako poradnik przez wszystkich, którzy chcieli osiągnąć wyższy status społeczny. W latach 90. Preppy stało się przedmiotem drwin z powodu sztywnych reguł ubioru, które nie pasowały do stylu epoki. Obecnie jednak jest znowu bardzo popularny.

Jak się ubrać w stylu Preppy?

Oglądając zdjęcia Kennedy’ego, można dość łatwo wychwycić elementy stylu Preppy. W chwilach, kiedy nie pełnił oficjalnych funkcji, często ubierał jasne chinosy lub szorty. Jego ulubionymi butami były mokasyny, które świetnie się sprawdzają w czasie letnich upałów.

buty męskie mokasyny

Do wszystkiego powinniśmy jeszcze oczywiście dobrać odpowiednią koszulę. W klasycznym Preppy będzie posiadać ona guziki przy kołnierzyku, dzięki czemu będzie wyglądała schludniej.

męska niebieska koszula

Na nią ubieramy sportową marynarkę. Może być ona granatowa, ale świetnie wygląda też tweed w jodełkę.

granatowa marynarka męska

Współcześnie Preppy jest oczywiście jedynie inspiracją i można stosować różne połączenia. Często obserwujemy bluzę pod marynarką lub tenisówki zamiast mokasynów. Główne założenia stylu jednak nie uległy zmianie. Nasz ubiór powinien łączyć w sobie klasykę z elementami sportowymi. Eksperymentujmy, by osiągnąć najlepszy efekt dla siebie.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*