Jak zlikwidować gniazdo os

Osy w przeciwieństwie do pszczół, nie wytwarzają miodu i są znacznie bardziej od nich agresywne. Mimo że ich jad jest nieco słabszy, to jednak pojawienie się ich gniazda w pobliżu naszego mieszkania jest zjawiskiem dosyć niebezpiecznym. Ponadto niewiele osób wie tego, czy są uczulone na jad tych owadów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być wstrząs anafilaktyczny. Usunięcie gniazda jest zadaniem niebezpiecznym, jeśli jest wykonywane w nieodpowiedni sposób. Radzimy jak zrobić to dobrze.

Jak pozbyć się os?

Należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takich jak specjalna czapka pszczelarska, rękawice i dobrze zabezpieczony strój, przez który osy nie będę mogły się dostać do naszej skóry i dróg oddechowych. Żeby uśpić nieco czujność os i zmniejszyć ich ruchliwość można przygotować  saletrę amonową i okadzić dymem z niej gniazdo. W ten sposób owady będą nam mniej zagrażały. Kolejnym krokiem jest założenie wytrzymałego worka na gniazdo i szybkie odcięcie go nożem od dachu, stropu lub gałęzi, do której jest ono przytwierdzone. Takie gniazdo należy dostarczyć jak najszybciej do lasu lub innego odludnego miejsca.

Pamiętajcie o tym, żeby podczas całej akcji nie pojawiły się w pobliży osoby postronne, które nie będą zabezpieczone.

Jak żyć z osami?

Osy są gatunkiem owadów, który wykorzystuje swoje gniazdo tylko przez jeden sezon. W czasie zimy spora ich część ginie, a pozostałe przenoszą się w nowe miejsce. Jeśli więc nie zagrażają naszemu zdrowiu i nie zachowują się agresywnie, to być może jest to również opcja, którą należałoby rozważyć. Wystarczy w tym czasie nie zakłócać ich spokoju, a także nie zachęcać ich do zbliżania się do nas poprzez wystawianie słodkiego pożywienia.

Jak usunąć gniazdo os?

Kto może usunąć gniazdo os?

Niewątpliwie najlepszą i najbezpieczniejszą możliwością jest wezwanie odpowiednich służb, które przybędą na miejsce z profesjonalnym sprzętem. W tym celu można zadzwonić do straży pożarnej lub firm, które zajmują się deratyzacją, ponieważ zwykle mają również w swojej ofercie usuwanie gniazd os i pszczół. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy pszczelarzy, którzy posiadają odpowiedni strój i będą w stanie nam pomóc bez narażania siebie lub innych na niebezpieczeństwo. Praktycznie w stu procentach ten typ rozwiązania jest możliwy.

Jak Polacy pozbywają się os?

Wiele osób uważa osy za szkodniki i nie daje im prawa do życia. Tacy ludzie radzą, by zakupić odpowiednie środki trujące i potraktować nimi gniazdo. Jeszcze bardziej szalonym pomysłem, ale niestety również praktykowanym w Polsce jest polanie gniazda benzyną i podpalenie go. Poza tym, że jest to sposób skrajnie niehumanitarny, to jednocześnie bardzo niebezpieczny. Podpaleniu ulec może bowiem dom lub drzewa. Same osy mogę się również wydostać i nas zaatakować.

1 Komentarz

  1. Mark 4 czerwca 2020 Reply

    Dobre porady, dzięki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*